11 Mayıs 2013 Cumartesi

FISHFINELLI: SEAGULLS DON'T EAT PICKLES by E.S. Farber-illustrated by Jason Beene

Degerli Yayınclarımız; Sizlerle Chronicle Kids'den çıkacak muhteşem bir dizimiz var. İsmi Fish Finelli. Dizinin ilk kitabı SEAGULLS DON'T EAT PICKLES. Aksiyon dolu yepyeni bir chapter book dizisi. Şimdi Chapter book ne demek diyeceksiniz? Verdiğim linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Fish Finelli İngilizce Tanıtım


Kitap Kapağı ve ilk on sayfası için Tıklayın;


Size öncelikle bu dizinin kahramanlarını takdim edeyim:


1. Fish Finelli: İlk ismi Norman. Amcasından sonra ailedeki ikinci Norman. Fish(balık),  amcasının parmağını balık tutarken bir lüfer ısırdığında,  söylediği ilk kelimeydi. O zamandan bu yana adı  Fish(Balık) olarak kaldı.


2. Roger: Roger, Fishlerin yan komşusu.  Hobileri arasında vampir romanları okumayı, kız kardeşine eşek şakaları yapmayı ve üzerine lastik tarantula fırlatmayı sayabiliriz. 


3. T. J. (Timothy Jr. ) Aperatif uzmanı. Maceralara çıkarken yanında hep avuç dolusu ekşi sakız ve patates cipsi taşıyor. 


ve şimdi de Captain Kidd'e gelelim. William "Kaptan" Kidd Bir deniz seferinin ardindan korsanlık suçlamasıyla yargılanıp,idam edilmesiyle hatırlanan bir denizcidir.


Konusu: Kabadayı Bryce Billings,Kaptan Kidd'in   efsanevi kayıp hazinesini Fish ve arkadaşlarının bulamayacağını iddia etmesiyle Fish ekibini toplar ve ünlü korsanın hazinesini bulmak için arayışlarını başlatır. Kitabı okudum. Muhteşem. Sadece macera değil, kısa kısa önemli bilgilere de  yer veriyor. Elbette mukayese edilemez ama en National Geografik'in çocuklar için hazırlanan dergilerdeki kısa önemli notlarına benzettim. O hazine aranırken denizcilik terimleri, ünlü mücitler, Nikola Tesla, micro dalga fırını,Marco Polo... Hem eğitici, hem macera dolu. Kılıflı ciltli, 15 x 20 cm, 184 sayfa, 225 kelime,
 siyah-beyaz çizimler, yaş grubu 7-10,  satış fiyatı 15,99 $,
 2013 Baharında yayınlandı.

Dizinin ikinci kitabı: Fish Finelli: Operation Fireball! . Zaten ben geçen ay ilk kitabının ms'sini herkese yollamıştım. Şimdi de ikinci kitabın ms'sini yolluyorum. Dizinin ilk kitabı  Seagulls Don’t Eat Pickles daha şimdiden kitap eleştirmenlerinden oldukça iyi övgüler aldı. Chronicle Books'un New York Times bestseller listelerini zorlayan dizisi Ivy and Bean! 'e benzetiliyor.  


1. kitapa gelen övgüler;

A funny gem of a middle-grade mystery... a great boys’ counterpart to such stellar girls’ series as Ivy + Bean." - Kirkus Reviews
“Heavy on the yuks... Farber laces Fish’s dialogue with scientific and historic tidbits.” - Publishers Weekly
“Packed with humor and action... helps meet the demand for transitional chapter books specifically written for boys.” - Booklist Online
Bu güzel diziyi kaçırmamanızı öneririm. İlginizi beklerim.

Chapter Books ne demek


Değerli yayincilarimiz; Sizler için bazı yayıncılık terminolojilerini araştırıp, Türkçeleştirmeye devam ediyorum. Şimdi sizler için çocuk kitaplarında çok duyduğunuz ancak merak ettiğiniz bir kitap tarzından Chapter Books'un anlamından söz etmek isterim.


Chapter Books yani Bölümlü kitaplar, genel olarak,  bir kaç bölümden oluşacak uzunlukta yazılmış , "roman" tanımına uyacak derinlikte ya da uzunlukta yazılmamış çocuk kitaplardır. Bölümlü kitaplar çizimlerden oluşur, ancak resimli kitaplar kadar bol çizimleri yoktur.Bölüm kitaplar özellikle yeni okumaya başlayanlar ve roman okumaya başlayanlar arasındaki çocuklar için geçiş dönemini temsil eden 7-10 yaş grubuna yönelik yazılır.Bölüm kitaplar ayrıca her yaştan isteksiz okuyuculara hitap etme eğilimindedir.

Ancak son bir kaç yıldır bu tanım değişti. Son zamanlarda bazı okullar, kütüphaneler ve okuyucular tarafından bol bölümlü kitaplara da Chapter Books denilmeye başlanmıştır. Bu durumda Chapter Books'un iki ana türü oluşmuştur. Bunlardan biri 1 ila 3 yaş grubu çocuklara yönelik yazılan Okuma Çağı Öncesindeki Çocuklara yönelik Özetli kitaplar ve daha gelişkin okuyuculara yönelik (2 ila 5 yaş grubu) en az 60 en fazla 200 sayfadan oluşan daha uzun kitaplar.

Richard Rodriguez:DARLING


Değerli Yayıncılarımız; Viking,  bu yılın Ekim ayında Rodriguez'in yeni bir anı kitabını yayınlayacak.

Kitabın kısa konusu: Rodriguez'in bu yeni kitabında-yazarın Pulitzer ödülüne aday olduğu on yıl aradan sonra yazdığı ilk kitabı olduğunu da hemen söyleyelim-Kudüsten, Silikon Vadisine gidişine, Lance Armstrong'dan, Rahibe Teresa'ya kadar pek çok konuya değiniliyor. Rodriguez kendisini dışlayan çöl dinlerini sevgiyle yazan bir eşcinsel. O, kendini bir boşluğun ekolojisinde yaratan Allah'a ortak inancı nedeniyle Yahudilik ve İslama'a her zaman değer veren,  tutkulu, alışılmışın dışında bir Hristiyan. Ve elbet bu kitabın merkezi kadınlara odaklanmıştır-Rodriguez'in manevi oluşumunda kadınların önemi ve çöl dinlerinin geleceğinde onların merkezi önemleri anlatılmaktadır.  İlgilenen yayıncılarımıza duyurulur. 

6 Mayıs 2013 Pazartesi

Boaz Yakin and Nick Bertozzi:JERUSALEM


Kudüs(Jerusalem)  Tek bir ailenin- 3 kuşak ve 15 farklı insanın-öyküsünü anlatan bir epik çalışma.Onların 1940-1948 yıllarında kaos ve savaşın içine sürüklenişlerinin hikayesi.  Inanç, aile ve siyaset karışımı iddialı, sinema çizgi romanı.