11 Mayıs 2013 Cumartesi

Chapter Books ne demek


Değerli yayincilarimiz; Sizler için bazı yayıncılık terminolojilerini araştırıp, Türkçeleştirmeye devam ediyorum. Şimdi sizler için çocuk kitaplarında çok duyduğunuz ancak merak ettiğiniz bir kitap tarzından Chapter Books'un anlamından söz etmek isterim.


Chapter Books yani Bölümlü kitaplar, genel olarak,  bir kaç bölümden oluşacak uzunlukta yazılmış , "roman" tanımına uyacak derinlikte ya da uzunlukta yazılmamış çocuk kitaplardır. Bölümlü kitaplar çizimlerden oluşur, ancak resimli kitaplar kadar bol çizimleri yoktur.Bölüm kitaplar özellikle yeni okumaya başlayanlar ve roman okumaya başlayanlar arasındaki çocuklar için geçiş dönemini temsil eden 7-10 yaş grubuna yönelik yazılır.Bölüm kitaplar ayrıca her yaştan isteksiz okuyuculara hitap etme eğilimindedir.

Ancak son bir kaç yıldır bu tanım değişti. Son zamanlarda bazı okullar, kütüphaneler ve okuyucular tarafından bol bölümlü kitaplara da Chapter Books denilmeye başlanmıştır. Bu durumda Chapter Books'un iki ana türü oluşmuştur. Bunlardan biri 1 ila 3 yaş grubu çocuklara yönelik yazılan Okuma Çağı Öncesindeki Çocuklara yönelik Özetli kitaplar ve daha gelişkin okuyuculara yönelik (2 ila 5 yaş grubu) en az 60 en fazla 200 sayfadan oluşan daha uzun kitaplar.