26 Eylül 2016 Pazartesi

Lygia Day Peñaflor: UNSCRIPTED JOSS BYRD

On üç yaşındaki Joss Byrd Amerika'nın en beğenilen genç aktrislerinden. Dürüst, doğal ve hevesli,  çağının Jodie Foster ve Tatum O'Neal'ı gibi çocuk kahramanlarından - ve o artık  karizmatik, ve çok ünlü bir yönetmenin yeni filminde başrol oynuyor.  Joss'un dışardan bakınca hayranlık verici bir hayatı varmış gibi  görünüyor.

Ama her zaman her şey dışardan göründüğü gibi değil! Joss, New York Montauk, 'daki The Locals'in(Yerlilerin) çekimleriyle uğraşıyor. Diğer çekimlerde,  aslında okumayamadığı  gerçeğini herkesten gizlemeyi başarsa da , her gün değişen senaryo ile, bu önemli sırrını daha o uzun süre gizlemesi  mümkün olamaıyor. Filmde ağabeyini oynayan genç oyuncuya aşık olur . Annesi her hareketiyle Joss 'a utanç veriyor. Yönetmen Joss'dan  sıkıntılı bir yetişkin sahnesi çekmesini istediğinde,hiç kimse-yani ne annesi ne ajansı- yönetme karşı gelmedi. Acaba Joss filmleri gişe rekorları kıran altın kız değilde,  olmak istediği gibi bir kız olabilme gücünü bulabilecek midir?

Bu etkileyici ve dokunaklı bir genç yetişkin romanı Unscripted Joss Byrd otantik film seti ayrıntılarıyla dolu ve genç okuyucuların sevebileceği cesur kahramanlara sahiptir.
"Iyi hazırlanmış kurgusu ve gerçekçi karakterleri ile, hafif ve ciddi konularını bir karışımını ele alan bir roman. Bu sorumlu ebeveynlik , çocukluktan yetişkinliğe geçiş döneminin sorunlarına, genç kadınların cinselleştirilmesine ve trajik geçmişin sömürüsü gibi konulara odaklanan bir kitap. Sonunda hala çözülmemiş konular ile, gerçekçi bir şekilde bitiyor. "-School Library Journal

Genç kahramanı hikayeyi ilk bakışta orta sınıflar için yazılış bir kitap hissine kaptırsa bile ", sempatik Joss'un yolculuğu aslında öğrenme güçlüğü çekmesi gibi, şöhret kültürü ile ilgili, erken yaşta cinsel açıdan olgunlaşmak, oyuncuların toplum içinde ve özel yaşantılarında sergiledikleri farklı davranışları gibi daha pek çok konuları derinlemesine işleyen, gençlerin pek çok sorununu irdeleyen bir kitap.Sahneler arkasında yalnız bir genç, Hollywood yıldızının trajedi ve zaferlerine ilgi çekici bir bakış açısı  "- Kirkus Reviews


Dana Middleton:THE INFINITY YEAR OF AVALON JAMESTHE INFINITY YEAR OF AVALON JAMES
Ajan: Susan Hawk
Tür: Orta dereceli
Feiwel & Friends / Macmillan, Sobahar 2016

THE INFINITY YEAR OF AVALON JAMES sihirli bir dokunuş ile 8-12 yaş grubu çocuklara hitap eden çağdaş roman; Sharon Creech veya Gennifer Choldenko hayranları için mükemmel.Avalon James ve  en iyi arkadaşı Atticus nihayet on yaşında. Onlar hep bunu bekliyordu-  Sonsuzluk Yılı-sonsuza kadar. Onbirine girdiklerinde kaybolacak büyülü bir gücü geliştirecekleri yıl. Bu büyülü güç aslında kendi dostluklarında yatan, bir güç. Bu yüzden sonsuza dek arkadaş kalmaları, gerekir.

Ama bu yıl, ilk kez, her şey farklı olacak. Avalon ve Atticus  ayrı sınıflara düşerler. Avalon, öğretmenini sevmemektedir . Avalon yanlışlıkla Atticus'un en gizli sırrını ortaya çıkarır ve Atticus onunla görüşmeyi keser. Avalon, her şeyin normale döneceğinden  umutsuzdur, ama Ezeli Büyü bu sorunu çözecek tek güçtür. Tabii ki, bir yerde onların dostluk olmadan, Ezeli Büyünün işlemesi imkansızdır... yoksa değil mi?

Dana Middleton Bio:

İlk yazar Dana Middleton o filmde ve tiyatro çalıştı, Los Angeles, taşınmadan önce North Georgia Dağları büyüdü. O her zaman çocuklar için yazma onu gerçek bir tutku besleyen ise Akademi Ödülü, on the Waterfront kısa film Aşağı aday ve La Gioconda ödüllü oyuncu kadrosunda bir parçası olduğunu üretti.
Praise for Dana Middleton’s
THE INFINITY YEAR OF AVALON JAMES

“Life lessons are related in Avalon's genial, evocative voice, convincingly illuminating many of the issues of a year that can offer infinite possibilities, even if the magic is imagined. A fine, tenderly nuanced tale of the remarkable power of friendship.” Kirkus Reviews, starred review*

“Blending realism with just a touch of magic, Middleton’s debut novel demonstrates a keen awareness of the infinite possibilities of childhood.”  Publishers Weekly

“This will appeal to readers looking for an overall upbeat story with realistic drama. Featuring a positive depiction of boy-girl friendship and appealing characters, this is recommended.” School Library Journal


 Kirkus'dan Dana Middleton’ın 
THE INFINITY YEAR OF AVALON JAMES'ine
bir  *yıldızlı* yorum

It's Avalon's 11th year—her Infinity Year—the brief period when she and her very best friend, Atticus, will discover and be able to use their shared magic power.Or that's what Atticus' grandfather has told them, and the two credulous children believe him. It will be a year of excruciating challenges for Avalon (who, like Atticus, is depicted as a dark-haired white figure on the cover). Her father is in prison, and everyone in her small school is aware of her shame. She's relentlessly bullied by classmate Elena and her pair of minions. Her beloved cat goes missing. A week later, Atticus dreams of where the cat may be trapped. When the dream turns out to be unfathomably correct, they're both sure Atticus has acquired his magic. One of the few highlights of Avalon's year is when she shares spelling-bee honors with a seventh grader and is bound for the regionals. Then she unwittingly reveals Atticus' painful secret—that he wets the bed—and the story is shared schoolwide. Atticus abandons her; without his gentle, insightful support, Avalon retaliates against Elena with devastating consequences. All these painfully acquired life lessons are related in Avalon's genial, evocative voice, convincingly illuminating many of the issues of a year that can offer infinite possibilities, even if the magic is imagined. A fine, tenderly nuanced tale of the remarkable power of friendship. 
Kirkus Reviews, starred review


macmillan children publishing 23 eylül 2016 tarihli bülteni

This week, we’re so excited to declare that Gene Luen Yang, the author of SECRET CODERSAMERICAN BORN CHINESE,
 and several other graphic novels, 
has been awarded a 2016 MacArthur Genius Grant!

The fellowship is awarded to “individuals who show exceptional creativity in their work and the prospect for still more in the future.”


BESTSELLERS:


ON THE NIGHT YOU WERE BORN by Nancy Tillman
Publishers Weekly Children’s Picture Books Best Sellers List, #18 (9/16)

PICTURE BOOK NEWS
           
Picture Book Sales:

A VOYAGE IN THE CLOUDS by Matthew Olshan, illus. by Sophie Blackall/German rights licensed to Gerstenberg
GOODBYE SUMMER, HELLO AUTUMN by Kenard Pak/Chinese Complex rights licensed to Magic Box for Kids

Picture Book Reviews:

 A VOYAGE IN THE CLOUDS by Matthew Olshan, illus. by Sophie Blackall
School Library Journal, October Issue, 3rd STARRED REVIEW!
“A delightful tale that will captivate elementary students with comedy, suspense, and beautiful illustrations.”

 SAMSON IN THE SNOW by Philip C. Stead
School Library Journal, October Issue, 2nd STARRED REVIEW!
“This sweet tale of friendship deserves a place in every collection.”

 GOOD MORNING, CITY by Pat Kiernan, illus. by Pascal Campion
Publishers Weekly, September 16 Issue, STARRED REVIEW!
Featured Review in PW Children’s Bookshelf
“Campion has a wonderful way with color and changing light (the bedroom scene is positively radiant), and his energetic city dwellers…seem certain they’re living in the best place in the world.”

LEAVE ME ALONE by Vera Brosgol
Wall Street Journal, September 16 Issue
“Hilariously mingles elements both folkloric and intergalactic…The clean lines and bright colors of Ms. Brosgol’s pictures convey good cheer throughout, despite the yelling, in this snugly knitted amusement for 4- to 8-year-olds.”
See attachment for full review.

TRACTOR MAC: COUNTDOWN TO CHRISTMAS by Billy Steers
School Library Journal, October Issue
“The illustrations are charming and skillfully done…fans of the series will find much to enjoy.”

THIS FIRST CHRISTMAS NIGHT by Laura Godwin, illus. by William Low
School Library Journal, October Issue
“Wonderful for bedtime and lapsit storytimes, this book is a gentle retelling of the Nativity for very young readers.”  


ADULT CROSSOVER NEWS


E! Online has exclusively announced the publication of and revealed the cover for Kevin Dickson and Jack Ketsoyan's BLIND ITEM, which they have pre-emptively named Summer's Hottest Read.

Two Hollywood insiders fill a fictional tale with real-life scandals.

 You can view the piece HERE.

YOUNG ADULT NEWS


Young Adult Reviews:

JESS, CHUNK, AND THE ROAD TRIP TO INFINITY by Kristin Elizabeth Clark
Publishers Weekly, September 16 Issue
“Clark resists pat answers as Jess reconciles her relationships…and faces the very real danger of being different in a society that embraces norms.”

GAP LIFE by John Coy
School Library Journal, October Issue
Teens who don’t know what they want to do with their lives will relate well to the protagonist of this fast-paced realistic novel.”

NO HOLDING BACK by Kate Evangelista
School Library Journal, October Issue
“[For] teens interested in LGBTQ romances.”

KISS CAM by Kiara London
School Library Journal, October Issue
Lighthearted and all-around fun."


MIDDLE GRADE AND CHAPTER BOOK NEWS


Middle Grade and Chapter Book Sales:

PAPER WISHES by Lois Sepahban/Turkish rights licensed to Beyaz Balina Yayinlari

Middle Grade and Chapter Book Reviews:

STICKER GIRL by Janet Tashjian, illus. by Inga WilminkSchool Library Journal, October Issue
A good book for similarly shy youngsters or those who like a lighthearted story about overcoming adversity.”

WRITE THIS DOWN by Claudia Mills
BCCB, October Issue
“Thoughtful [and] contemplative.”

WISH by Barbara O'Connor
BCCB, October Issue
“O’Connor again finds the sweet spot for young readers.”

FINDING PERFECT by Elly Swartz
BCCB, October Issue
“A powerful but not overpowering novel…for preteens struggling with the desire for perfection in this imperfect life.”


GRAPHIC NOVEL NEWS


This week, we’re so excited to announce that Fox Animation has picked up the rights to Ben Hatke's #1 New York Times bestselling, beloved graphic novel trilogy ZITA THE SPACEGIRL.

Variety covers the story: [read it]Graphic Novel Sales:

LAIKA by Nick Abadzis/Portuguese (Brazil) rights licensed to Boitempo

Graphic Novel Reviews:

 BERA THE ONE-HEADED TROLL by Eric OrchardBCCB, October Issue, STARRED REVIEW!
“A gorgeous little graphic novel…the author ably ties legend and his own imaginative elements together with ease.”

VARMINTS by Andy Hirsch
School Library Journal, October Issue
“With plucky protagonists, nonstop adventure, and slapstick humor, this tale has plenty of kid appeal.”

VARMINTS
 by Andy Hirsch
BCCB, October Issue
“Action scenes [provide] plenty of cartoonish ruffians and energetic linework to keep interest…kids who want to sign on for more Wild West mayhem are bound to get their wish.”

THE CREEPY CASE FILES OF MARGO MALOO by Drew Weing
School Library Journal, October Issue
“Weing’s colorful drawings reward extended examination; Echo City is rife with monster life, and creepy crawlies turn up in the most unexpected places, but domestic scenes and the city streets also show the artist’s keen eye for details.”
NONFICTION NEWS


BALCONY ON THE MOON: COMING OF AGE IN PALESTINE by Ibtisam Barakat 
School Library Journal, October Issue
“At times humorous and heartbreaking, this work will immerse readers in Barakat’s experience, leaving them with—perhaps—a broadened worldview.”