6 Nisan 2013 Cumartesi

Greg Grendin: EMPIRE OF NECESSITY
Çok uzun zamandır bu eseri sizlere tanıtıyordum. Hatırlayacağınız gibi, Greg Grandin,  Pulitzer Ödüllü ve  Ulusal Kitap Ödüllü ve FORDLANDIA'nın yazarıdır. ( FORDLANDIA'nın film hakları yakın zamandasatıldı. Kitap filme çevrilecek). FORDLANDIA'nın uluslarası satışlarına gelince; Eser, Brezilya'da Rocco yayınevine; İsveç'teki Ingenjörer 'e tefrika hakları ; İngiltere'de Icon Books'a ve Polonya Swiat Ksiazki yayınevlerine satıldı.

Dört kıtada, sekiz ülkede daha önce hiç başvurulmamış kayıtlar ve arşivlere dayalı  olan eser, Batı Afrika'daki köleler, Eski Dünya tüccarları, ve Yeni Amerikalılar  arasındaki dramatik ve yıkıcı çarpışmanın bir muhasebesini, Amerikan,  Haiti ve Fransız devrimlerini, fok balığı avcılığının yağmacı sanayisini ve köle ticaretinin genişlemesini konu ediyor.

Güney Pasifik'teki uzak bir adada, 1805 yılında bir sabah, fok balığı avcılığı yapan Kaptan Amasa Delano,  hayli yıpranmış bir İspanyol köle gemisine bindi. Tüm gününü gemide geçirdi, su ve yiyecek dağıttı. Ancak geminin  kontrolünü kölelerin ele geçirdiğini , mürettebatın çoğunu katlettiklerini, artık sadık hizmetkar olmak yerine bizzat geminin mütevazı görevlileri yerine geçtiklerini ilk baştan bir türlü anlayamadı. Delano, nihayet bu müthiş aldatmacayı fark edince, onlara şiddetle karşılık verdi.

Empire of Necessity  bu olağanüstü olayın anlatılmamış tarihini ve sonrasındaki  kanlı olaylarını konu eder. Fordlandia'daki övgüyle söz edilen aynı sürükleyici hikaye anlatımıyla , tarihçi Greg Grandin, Amerika'daki köleliğin yeni bir uluslararası tarihini sağlayan, Middle Passage'daki Afrikalı kölelerin dehşet yolculuğunu, onların Arjantin pampalarından  başlayan, ve  And dağlarına giden  zorunlu yürüyüşlerini izler. Yazar ayrıca  başlangıçta idealist, kölelik karşıtı olan New Englanderlı Delano'nun, -nasıl yardımsever biri olmaktan çıkıp,l   insan sömürüsünün ifadesi olan barbar biri haline geldiğini, Amerikan genişlemeciliğinin ilk yıllarında çevresel yıkımın bir işareti ,

Grandin, kendini özgürlük feneri, hukuk ve aklın simgesi olduğuna inanan, yeni bir ulusun silinmez bir portresi için bu olayı tekrar inceler ama bu kez daha radikal ve daha şiddetli emellerle.

 Fordlandia olduğu gibi, burada da Grandin tarihin büyük bir unutulmuş parçasını, Melville'in Benito Cereno hikayesine ilham veren bilinmeyen ama kritik bir olayı, ve çok daha büyük bir temayla ortaya çıkardı; Grandin Amerika'da köleliliğin   uluslararası tarihini ve yayılmacılığına yeni bir görünüm sağlar.

Metropolitan Books tarafından Ekim 2013 yılında yayınlayacak.

Fordlandia için övgü

"Amerikan yüzyılı için bir ahlak masalı."-Boston Globe

"Mükemmel ... Fordlandia hevesle ve duygusal olarak gözlenen ve ekonomik düşünce ve ABD / Güney Amerika ilişkilerinin son yüz yıl içindeki güçlü bir rekor."-Chicago Sun-Times

Yetenekli bir tarihçi ve usta bir hikayeci kullanılmayan malzemelerden oluşan bir hazineden yararlandığında "Büyüleyici olur. "Ve  Greg Grandin'in Fordlandia'sı sadece büyüleyici. Gerçek bir epik hikaye. "-David Nasaw, Andrew Carnegie'in yazarı

"Bir okuyucu olarak, golf sahası ve kare danslarından oluşan  Henry Ford'un kısa ömürlü yağmur ormanı ütopyasından oluşan bu kitaba hayran kaldım. Bir yazar olarak ise, böylesine ilginç bir konu  bulduğu için-  kendi tarihimizin ürkütücü bir rezonansını yakalayan Greg Grandin'e imreniyorum. "-Adam Hochschild, King Leopold's Ghost'un yazarı

5 Nisan 2013 Cuma

L'archipel bülten

Our new books are:MOORS’ HEADS (TÊTES DE MAURE) by Didier DaeninckxMelvin Dahmani goes to Corsica to attend a young women’s funeral. There, he hears that Lysia Dalestra, a summer love he met 10 years ago, committed suicide. A few months before, her brother Orso, was ripped to shreds by the bomb with which he meant to destroy a villa built too close to the beaches. During the burial, a stranger who tries to speak to Melvin is shot. Each of the 15 days he spends in Corsica is marked by a sudden disappearance. 
Didier Daeninckx has written many thrillers, short stories and essays. He won the Prix Goncourt de la Nouvelle in 2012. Some of his previous books have been translated in Great Britain (Serpent tail's), USA (Melville International crime), Spain (Akal), Germany (Liebeskind, Distel Literatur Verlag), Italy (Donzelli), Netherlands (De Geus).
Thriller – 220 pages
THE SECRET OF OSIRIS (LE SECRET D’OSIRIS) by Nabil MallatIn Egypt, on the Giza Plateau, a French archaeologist finds out a funerary room devoted to Osiris. It contains a sarcophagus in which is found a papyrus scroll, The Primordial Lesson, the first Egyptian text transcribed by Imhotep. It recounts the odyssey of Osiris in the Sahara when this desert was still fertile. This discovery excites envy…
Novel – 288 pages
MID-LIFE CRISIS (DÉMONS DE MIDI) by Arièle ButauxThe three friends Arièle Butaux introduced in her previous novels Jerk! (Connard) and Tart! (Morue) are now about fifty and are reunited in Venice. They confide to each other the ups and downs of their love lives in the course of a series of short stories.
Novel – 240 pages
WHO SHOULD I THANK? (MERCI QUI ?) by François CérésaA 50 year-old former model, Lucky is the author of only one best seller. Yet, he slowly starts fancying himself a writer. To help him reach his goal, he hires a young man, Pierre-François Coblence, a university professor who is fascinated by the fashion business and urges him to write Les Misérables of the 20th century
Like the hero of Henry Miller’s A Devil in Paradise, Lucky will get bound to Coblence, so much so that this relationship will soon turn into an addiction. He will lose his wife, his job, his apartment, and almost… his identity. 
This book is a pamphlet denouncing the modern world, inhuman and indifferent, as much as it is a novel about a deception and a decline. 
Novel – 368 pages
THE DAWN OF CINDERS (L’AUBE DES CENDRES)  by Charlotte BousquetThe fourth and last volume of the series Dreams’ Skin (La Peau des rêves).Paranormal romance for young readers (from 13) – 256 pages
SAVOIR-VIVRE IN THE 21ST CENTURY (SAVOIR-VIVRE AU XXIE SIÈCLE) by Hermine de Clermont-TonnerreAttitudes are changing, habits evolve, but politeness remains. It is still about knowing the art to receive well, to use your visiting card with wisdom, to respect the customs of a foreign host… but it’s also about remembering to put your cell phone off in public places, to behave when you are invited to a protestant wedding or a Muslim baptism…
Guide – 352 pages
20 SUPER FRUITS FOR YOUR HEALTH (20 SUPER FRUITS POUR VOTRE BIEN-ÊTRE) by Nicolas OgerWith the development of natural health, biological food and fair trade, fruits coming from afar are launched on the market. You can eat them raw, cooked, dried, as juice or even as energy bars. You can also find them as packaged extracts (phials, capsules, juice, powder…). So they can be real food supplement. 
Some fruits are already well known (blackcurrant, cranberry, pomegranate...), some aren’t so much (Barbados cherry, chokeberry, mulberry…). This book introduces you to those 20 exceptional fruits, amazing source of vitamins, minerals and fibres, to help you remain healthy, prevent some of the most usual diseases and have some clues on how to use them properly.     
Guide – 240 pages
280 NATURAL PRODUCTS TO EXCEL YOURSELF (280 PRODUITS NATURELS POUR SE SURPASSER) by Ronald MaryWe all want to live at the best of our abilities, but pressure deprives us from a part if not all of our potential.
In this book, the author first introduces natural substances with stimulant quality on the body and/or intellect (plants, vitamins, minerals, food supplements, super food…). He then reviews the main compound products that you can find at your local pharmacy, the over-the-counter drugs and personal hygiene market or organic products shops, with their composition, the usual ways to use them and their privileged targets. 
Guide – 288 pages

fridrich Agency Rights Guide

Degerli Yayıncılarımız; Sizlerle The Friedrich Agency London 2014 Rights Guide 'ı paylaşmaktan memnunum. THE BURGESS BOYS ve  A TALE FOR THE TIME BEINGNew York Times Best Seller listesinde. A TALE FOR THE TIME BEING  extended bestseller listesinde ve  THE BURGESS BOYS ise ÜÇ NUMARADA!!

İlgilendiğiniz eserleri bana yazınız. saygilarimla,

Frances Goldin Literary agency-Londra 2013 Katalogu

London 2013 Kataloğunu gormek için Tıklayınız;

2 Nisan 2013 Salı

Holt, Metropolitan Books ve Times Books, London 2013 Rights Guide


Değerli Yayincilarimiz;

Ekli dosyamızda Holt,Metropolitan Books  ve T,mes Books'un Londra Kitap Fuarı 2013 listelerini bulabilirsiniz.
Listemizdeki önemli başlıklarımıza gelelim;
Listenin en göze çarpan kitabı hiç kuşkusuz  KILLING JESUS by Bill O’Reilly.  Eserin manuscripti henüz hazır olmasa da uluslarası bazı yayıncılar eseri okumadan satın aldılar. Almanya'da  Droemer yayınevi eserin Almanca yayın haklarını satın aldı. İngiltere ve Hollanda yayın hakları da satılmak üzere..

Greg Grandin’in THE EMPIRE OF NECESSITY'si için heyecanlıyız  Grandin, hatırlaycağınız gibi , FORDLANDIA'nın yazarı. Bu eserin  manuscripti sanırım bir kaç güne kadar hazır olur ve elimize geçer.

 Times Books listelerinden sizlerin dikkatinizi THE GOOD SLEEPER by Dr. Janet Kennedy adlı esere çekmek isterim. Kitapla ilgili çok iyi eleştiriler geldi ve listede yer alan mükemmel bir  ebeveyn kitaplarından biri.

Romanlara gelince, listemizde edebi ve ticari gerilim romanları yer almakta.
Edebi romanlar listesinde Magdalena Zyzak’ın  THE BALLAD OF BARNABAS PIERKIEL'ine dikkatinizi çekerim, Genç bir Polonyalı yazarın ilk romanı. Eser İngilizce olarak yazıldı.  (Yazar, eşiyle birlikte California'da yaşıyor). Diğer göze çarpan yazarımız ise Ted Kosmatka. THE PROPHET OF BONES'u daha kitap kaleme alındığı tarihten beri uzun bir süredir sizlere tanıtıyordum, kitap Amerika'da bu hafta yayınlanıyor (Size geçen hafta kitaba yapılan muhteşem övgüleri de yollamıştım), Önümüzdeki bahara yazardan yeni bir kitap geliyor.Bu kitap  PROPHET'in devamı niteliğinde değil. Adı  DIVINING LIGHT. Yazarın  aynı adla yayınladığı ödüllü bir kısa öyküsünden yola çıkarak hazırlandı.

İlgilenen yayıncılarımıza duyurulur.

1 Nisan 2013 Pazartesi

Harold Ober Agency bülten


Yeni yılınız kutlu olsun!

Harold Ober Edebiyat Ajansının temsil ettiği iki eserin, Polisiye Severlerin 2012 Listelerinden En  İyi İlk Beş Kitap listesine girdiğini öğrenmekten ve özellikle Joe Koenig'in FALSE NEGATIVE adlı eserinin  "Yıl içinde okunan en iyi suç romanı" olarak belirtilmesinden çok mutlu olduk. Bu güzel haberi sizlerle paylaşmak benim için bir keyiftir,
En iyi dileklerimle,
DispatchesFromNoir: Top five books of 2012

BY DISPATCHESFROMNOIR  DECEMBER 30, 2012  POST A COMMENT

Any year is a great year to read crime fiction, but 2012 was a great year to begin reviewing crime fiction. Since coming aboard in May, I’ve read quite a bit of crime fiction and have been impressed by much of it. My own tastes run towards hardboiled and noir, and 2012 was a banner year for new books in this area of the genre. From hard-hitting pulp to literary melancholy, great crime fiction took on a number of forms and could be found all the way from Atlantic City to Stockholm. So without further ado, let’s revisit five crime novels from the past year. If you missed them over the past 12 months, you might want to take a second look before all those great releases for 2013 distract you.
http://www.crimefictionlover.com/wp-content/uploads/2012/12/outerboroughblues5.jpg5 – Outerborough Blues by Andrew Cotto
Andrew Cotto’s ‘Brooklyn mystery’ is less a whodunit than an elegiac meditation on loss and stability. The author’s literary prose grounds this urban noir in a colourful Brooklyn milieu. Like most good noir, Outerborough Blues has an unlucky protagonist, Caesar Stiles. Similarly, the novel does not skimp when handing him a heaped helping of misfortune. But Cotto elevatesOuterborough Blues into my top five this year by dint of his insightful and incisive exploration of Caesar’s attempts to achieve normalcy in the face of continual loss. While not quite your standard genre thriller – and this is a good thing – Outerborough Blues has Caesar solving two mysteries: finding his lover’s missing brother and discovering the identity of a cryptic ‘orange man’ who has been following him. Unlicensed PI Caesar Stiles finds the answers, but the mournful ache is not abated. If you want a thoughtful, nuanced mystery to make you hurt so good, check out Outerborough Blues.
Buy now on Amazonhttp://www.assoc-amazon.co.uk/e/ir?t=crificlov-21&l=as2&o=2&a=1935439499
http://www.crimefictionlover.com/wp-content/uploads/2012/12/cocktailwaitress5.jpg4 – The Cocktail Waitress by James M Cain
2012 would be a notable year for crime fiction if this were the only book released. After all, not many years bring us new works from all-time noir great James M Cain. While it may not be Cain’s best work, The Cocktail Waitress deserves special mention. The cocktail waitress in question is Joan Medford. She’s recently widowed and trying to survive. As in any number of Cain novels, Joan Medford is a desperate woman. Unlike most Cain novels, however, The Cocktail Waitress is narrated by the desperate Medford. She attracts several ill-fated lovers, and protests her innocence repeatedly. All her excuses are plausible, yet death is inevitable in her wake. We want to believe Joan, but the doubts are never put to rest. Ever the cagey master, Cain refuses to tells us if we’re dealing with a spectacularly unfortunate woman, or his most chilling femme fatale yet.
Buy now on Amazonhttp://www.assoc-amazon.co.uk/e/ir?t=crificlov-21&l=as2&o=2&a=1781160325
http://www.crimefictionlover.com/wp-content/uploads/2012/12/easymoney5.jpg3 – Easy Money by Jens Lapidus
Scandinavian noir has been a hot commodity for some time, but much of the fiction described by that moniker has little actual connection with noir. Jens Lapidus’ debut is also the first volume in the Stockholm Noir Trilogy – a well-deserved appellation, in this instance. In the vein of James Ellroy, Lapidus presents interlocking stories of small-time hoods while weaving them into a crime epic. The author is a practicing defense attorney in Stockholm, and his intimate knowledge of the Swedish legal system adds a layer of realism to the novel. Easy Money captures the grit floating amongst various strata of Swedish society, and yet presents sympathetic protagonists trapped in their unsavory roles. It will also leave you wanting more from Lapidus – which is good, because the second volume of the Stockholm Noir Trilogy, Never Screw Up, will be released in English this year.
Buy now on Amazonhttp://www.assoc-amazon.co.uk/e/ir?t=crificlov-21&l=as2&o=2&a=B006U0XSCQ
http://www.crimefictionlover.com/wp-content/uploads/2012/12/gonegirl5.jpg2 – Gone Girl by Gillian Flynn
One of the most critically acclaimed books of the year, Gillian Flynn’s Gone Girl is an impressive thriller. It begins as a missing persons case. Amy Dunne is nowhere to be seen, her blood is found in the kitchen and the living room has been trashed. Unsurprisingly, her husband Nick soon becomes a suspect. The first half of the book leaves us with little reason to doubt the suspicion. He seems to display a raft of common male flaws, while Amy seems an uncommonly sweet and accommodating spouse. But are things what they seem? The short answer is no; nothing is as it seems right down to the final turn of the plot. And Flynn’s plot has plenty of thrilling twists, with each one revealing more about Nick and Amy’s twisted relationship. Watch for a full review soon.
Buy now on Amazonhttp://www.assoc-amazon.co.uk/e/ir?t=crificlov-21&l=as2&o=2&a=B007ZXK08C
http://www.crimefictionlover.com/wp-content/uploads/2012/12/falsenegative5.jpg1 – False Negative by Joseph Koenig
Other Hard Case Crime novels may have received more attention this year, but I found False Negative to be the most compelling release from Hard Case in 2012. More than that, I found it to be the best crime novel I read all year. From the Glen Orbik painting on the cover to the novel’s lurid conclusion, Koenig’s first novel in nearly 20 years is brimful of 50s-era prose. But Koenig goes a step beyond this and draws back the curtain on pulp magazines. While we remember hardboiled detectives, the hardboiled reporter was a no less important pulp hero during its heyday. Using a reporter protagonist, Koenig shows us the sausage being made. And therein lies the value of False Negative. The author demonstrates the exploitation of scandal, the lack of journalistic ethics, the racial biases that pervaded pulpwood magazines in that era. But his terse, hardboiled prose also shows how it produced some beautiful crime fiction. Despite the social commentary, the excitement and suspense never flags in False Negative. This self-aware pulp fiction is a unique – if undervalued – contribution to crime fiction in 2012.


Medallion Press Genç Yetişkin Kataloğu


Medallion Press Genç Yetişkin Kataloğunu Gormek İçin Tıklayınız,

Arthur Danto: WHAT ART IS

Degerli Yayıncılarımız,

Yale University Press tarafından bu ay Amerikada yayınlananan(Mart 2013) ve İspanyol, Paidos yayınevine İspanyolca yayın hakları satılan, Arthur Danto'nun  yeni kitabı, WHAT ART IS, için güzel bir yorumu sizlere iletmekten mutluluk duyuyorum.

Açıklama:

Bu, sanat felsefesi hakkında kısa bir kitap. 1917'de  Exhibition of the Society of Independent Artists(Bağımsız Sanatçılar Derneği)'nin düzenlediği bir sergiye Marcel Duchamp’s Fountain " Marcel Duchamp’ın Çeşmesi" ismini verdiği (porselen pisuvarla" başvurusunun, eserin bir sanat olmadığı gerekçesiyle reddedilmesiyle başlıyor. Arthur Dante Aydınlanma dönemine, Fluxus, Popüler, Kavramsal, Minimalist Sanat akımlarını inceleyerek, sanatı sanat yapan şey hakkında yazıyor ve hala büyük sanat eserlerinin ortaya çıkmasının mümkün olup olmadığını inceliyor.Arthur Danto Amerikalı sanat eleştirmeni ve felsefe üzerine uzun süre katkıda bulunmuş bir profesördür. ANDY WARHOL, AFTER THE END OF ART and THE TRANSFIGURATION OF THE COMMONPLACE dahil on iki kitap yazmıştır. 


Publisher’s Weekly'nin yorumu; 
What Art Is
Arthur C. Danto. Yale Univ., $24 (192p) ISBN 978-0-300-17487-8

Bucking the critical trend, Danto, an influential critic and winner of the National Book Critics Circle Award for Encounters and Reflections, attempts to offer something like a succinct and clear definition of art that is capable of spanning historical, geographical, and cultural contexts. This latest work relies heavily on his accomplished career, recapitulating some of his dominant arguments while also occasionally revising them or departing in new directions. The conclusion he reaches—that art is embodied meaning, and that the viewer adds to the creation of art through interpretation—is elegant in its clearheaded take on an endlessly difficult question. This definition is secondary, however, to the route Danto takes getting there, and his asides and far-reaching rhetoric can variously please, illuminate, and frustrate. He’s at his best when his attention is concentrated, such as with the extended consideration of the controversial restoration of the Sistine Chapel (he ultimately became a supporter of the process), and likewise at his weakest when he indulges in broad-stroked generalization, a tic that occasionally leads to unfortunate digressions on feminism and identity politics. As a critical memoir, however, tracing the particulars of a gifted mind’s lasting focus, Danto’s latest is a useful addition to a long career. (Mar.)


11 Mayıs 2013'de ilave ettiğim notlar;

Art Review ve  New Statesman'ın İngiliz ve Amerikan edisyonlarında geçen hafta çıkan en yeni derecelendirmeleri sizlerle paylaşmaktan memnunum. 

Art Review ve New Statesman deki bu muhteşem derecelendirmeleri okumak için size verdiğim linklere tıklayınız.