9 Mart 2013 Cumartesi

S.G.Brown: BIG EGOSS.G.Brown: BIG EGOS


Çık kısa bir süre için bile olsa, bir süreliğine kim başkası olmak istemez ki? SG Browne BIG EGOS'unda bunu yapmak mümkün. Sadece bir enjeksiyon ve fabrika yapımı Ego'yla, herkes biraz değişim için- belirli bir ünlünün tipine ya da  karakterine benzerlik yaptırabiliyor. Egos üreten şirket için çalışan kahramanımız, Egos kullanımından, şirketin gizli tutmak istidiği bazı belirli yan etkilerin olduğunu keşfeder, ve  o saatten sonra kendisini eski haline döndürmelerini misyon edinir. Ancak işler beklediği gibi gitmez. O artık kim olduğunu bile hatırlıyamaz. Ama acaba az da olsa artık kim olduğunu bilebiliyor mudur?

Çok enteresan bir kitap.

Yazarın yeni çıkacak kitapları: I Saw Zombies Eating Santa Claus ve 
Super Duper

SG Browne romanları Breathers (Broadway Books, 2009) ve Fated (NAL, 2010) dahil olmak üzere karanlık komedi ve sosyal hiciv yazarı. O Stockton, CA Pasifik Üniversitesi'nden mezun oldu ve birkaç yıl Hollywood'da çalıştı.  San Francisco'da yaşayor. 

Believers: Andrew RoeTrajik bir kazanın genç Anabelle Vincent'ı  koma benzeri duruma sokmasıyla, ailesi  harap olur Ama kaza sonrasında ve Anabelle'nin ebeveynleri, John ve Karen'e Annabelle'yi sarmalayan mucizevi bir dizi etkinlik  görünmeye başlar. Aile hastaya şifa vermek için ağlayan heykellerden bir şeyler duymaya başlayınca herkes "Mucize Kızı" görmek için Vincent'in Los Angeles banliyösündeki evinin önünde toplanır.  Karen ise Mucize Kızın annesi olarak yeni hayatıyla baş etmek zorundadır. Believers yalnızca Vincent ailesini değil, aynı zamanda bir rahip,  kuşkucu ve çocuksuz bir komşu, onun ile ilgili bir yaşlı adamın hikayesini de anlatıyor.

Bu yılın en ses getirecek romanlarından biri. İlgilenen yayıncılarımıza duyurulur.

OIL AND HONEY by Bill McKibbenDegerli Yayincilarimiz;

Times KitaplarıdanKasım 2013 yılında yayınlayanacak OIL AND HONEY by Bill McKibben  adlı eserinin ms'sini sizlerle paylaşmaktan memnunum.

Bill McKibben'i elleri kelepçelenip, Washington, DC şehir hapishanesinde bulmak için beklediğiniz bir kişi değildir.  Ama o Keystone XL boru hattını protesto gösterisiyle otuz yıl içindeki en büyük sivil itaatsizlik lideri olduktan sonra, 2011 yazının  üç gününü cezaevinde geçirdi.  . Birkaç ay sonra protestocular Başkan Obama'nın projeyi askıya almasıyla çabalarının boşa gitmediğini görecekti.

 McKibben bu küçük ve geçici zaferinin iyi bir atlama taşı olacağını henüz fark etti. Arktik erime, Ortadoğudaki kuraklık , ve Sandy'nin Atlantiği silip süpürmesiyle, çok daha derin çözümlere ihtiyaç olacağı en başından beri belliydi. Bunlardan bazıları yerel düzeyde yapıldı. McKibben yerel gıdalara doğru artan eğilimin bir parçası olarak bir arıcılık şirketinde geçirdiği bir yılı anlatıyor. Diğer çözümler arasındaysa  fosil yakıt endüstrisine karşı çok daha büyük bir mücadele gerekiyordu.  Oil and Honey (Petrol ve Bal) küresel ısınmaya karşı mücadele Bill McKibben'in bu  gerekli ve birbirini güçlendiren ikiliye karşı mücadelesini anlatıyor. Karakteristik empati ve tutku ile bir yıllık bal üreticiliğinin ve hala zirvedeki önemini koruyan  toplumsal bir hareketin inşasının hikayesini anlatıyor.  McKibben  geçimini sağlamak ve sürdürmek isteyen Vermont'lu bir arıcının, bu gezegende yaşayan herkese dersler veriyor.

Eserle ilgilenen yayıncılarımıza duyurulur.

8 Mart 2013 Cuma

Macmillan Çocuk Kitapları Bologna Kataloğu

 Macmillan Çocuk Yayın Grubu için, Bologna Hakları Rehberi sunmaktan heyecan duyuyoruz. Kılavuz aşağıdaki yayınevlerinin başlıklarını içerir:


-              Farrar, Straus and Giroux Books for Young Readers
-              Feiwel & Friends
-              First Second Books
-              Henry Holt Books for Young Readers
-              Roaring Brook Press
-              St. Martin’s Press and Tor/ Starscape

İlgilendiğiniz eserleri bana yazınız.

Laurie Notaro

Laurie Notaro’nun  I LOVE EVERYBODY 'si için televizyon hakları ABC Studyolarına opsiyonlandı. Laurie Notaro 'nun Tagline televizyonu için hazırladığı özgün bir senaryo metnine dayanarak televizyon dizisi çekilecek.


I Love Everybody (and Other Atrocious Lies)

Random House. 2004. World English
Germany: Luebbe.
Books Available.


Celia Rivenbark: RUDE BITCHES MAKE ME TIRED

New York Times listelerinin çok satan yazarı Celia Rivenbark'ın yeni kitabı RUDE BITCHES MAKE ME TIRED. İlgilenen yayıncılarımız benden istedikleri taktirde hemen ms'sini yollayabilirim. eser 2013 Eylülünde St. Martin's Griffin, tarafından yayınlanacak.


Navigating Modern Manners in Complicated Times
St. Martin's Griffin, Eylül 2013. 


Celia Rivenbark'ın yedinci kitabı her zaman mantıklı ve hafif saygısız görgü kılavuzu gibidir
Görgü kuralları hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı!

THE SUMMER INVITATION by Charlotte Silver


THE SUMMER INVITATION by Charlotte Silver
Roaring Brook Press
Mayıs 2014; $16.99/18.99; 5 ½ x 8 ¼; 192 sayfa.;12 yaş ve üzeri

Franny ve ablası Valentine'i teyzeleri Theodora yaz tatillerinisisli San Francisco yerine   güneşli New York'ta geçirmeleri için yanına çağırır. İki kız kardeşin New York'taCentral Park,   Rockefeller Center ve Met' gibi yerlere ikonik gezilere gitmeleri beklenir. İki kız bunun yerine, teyzelerinin himayesi altında bulunan ve onlara New York gezisinde eşlik eden Clover ile birlikte Bemelmans, the Plaza, ve  Sherry Netherland gibi eski ışıltılı mekanları gezerler. İç çamaşırı alışverişine çıkıp, salatalıklı sandviçin lezzeti hakkında bir şeyler öğrenirken, Theodora teyzelerinin hakkında şimdiye dek gizli kalmış sırları öğrenirler. Kendilerinin de bu arada birtakım maceralar yaşar..

CHARLOTTE SILVER Bennington College'e gitmeden önce, Cambridge, Massachusetts'de büyüdü. O Bread Loaf Yazarlar Konferansı'nda yazma dersleri aldı ve New York Times'da eserleri yayınlandı. Üniversiteden sonra, yazar bu romanın ilham kaynağı olan New York'ta  iki genç kıza refakatçi olarak bir unutulmaz yaz geçirdi.
Adele Griffin: LOUD AWAKE AND LOST


Adele Griffin'in Loud Awake and Lost adlı eserinin Genç Yetişkinler için YALSA'nın en iyi romanlarından biri seçildiğini duyurmaktan gurur duyuyorum. Buradan  listesinin tamamını görebilirsiniz:http://www.ala.org/yalsa/2014-best-fiction-young-adults. Eser, şimdiye kadar Almanya'da Magellan yayınevine satıldı.


Orta sınıf ve genç yetişkinlere yönelik romanlar yazan Adele Griffin'in,  Folio Literary Management'a katıldığı haberini sizlerle  paylaşmaktan heyecanlıyım. İki kez Ulusal Kitap Ödülü finalisti, Adele,Folio'ya orta sınıf ve genç erişkinlere yönelik yazdığı eski kitaplarının da çeviri haklarını da verdi. Yani Adele Griffin'in simdiye dek yazdığı her kitap ve bundan sonra yazacağı her kitap Folio dolayısıyla ajansımız tarafından temsil ediliyor. Şu an için, Folio,  LOUD AWAKE AND LOST ((Genç Okurlar için Random House / Knopf Kitaplar, Kasım 2013)'in  yanı sıra  önceki genç yetişkinlere yönelik iki romanının uluslarası satışına önem veriyor. Bunlardan ALL YOU NEVER WANTED (Knopf Genç Okurlar, Ekim 2012 de basıldı) ve  TIGHTER (Mayıs 2011'de basıldı). Bu başlıkların hiçbiri henüz yurtdışına satılmadı.

LOUD AWAKE AND LOST onyedi yaşındaki Ember Leferrier,  bir araba kazası sonucu son sekiz aydır yattığı Addington Hastanesinden taburcu olur. Onu hastaneye yatıran o meşum kazayı hiç bir şekilde hatırlamamaktadır. Yalnızca arabayı kullandığını hatırlamaktadır. Araba artık hiç kullanılmayacak haldedir. O kazadan ciddi sırt yaralanmaları ve beyin travması geçirerek kurtulur. Ve kazadan beri ona bir takım ameliyatlar yapılır ve rehabilitasyon uygulanır. Yaşıyor-ve önemli olması gereken  sadece yaşaması değil midir? Yani her şey bir hayatta kalmakla çözüme mi kavuşacaktır?  Ember, kazanın olduğu  ne o geceyi ne de onu bu kazayı yapmaya sürükleyen hayatının son  altı haftasını hatırlamamaktadır. Arkadaşları ve ailesi onun bu son birkaç hafta içinde çok farklı bir kişi gibi göründüğünü söylüyorlar: Eski arkadaşlarından kaçarak kulüplerde yalnız başına dansa gittiğini ve  hatta farklı kıyafetler giydiğini söylerler.. Bunların hiçbiri Ember'e tanıdık gelmez.Acaba o kaza gecesi yanında kim vardı? Nereye gidiyor olabilirdi? Ve neden onun arkadaşları veya ailesi ona  kaza öncesinde neler olduğu hakkında konuşmuyorlardı? 

Ember bütün bu gizli kalan soruların cevabını birer birer ortaya çıkaracak, eskiden nasıl bir kız olduğunu keşfedecek ve bundan sonra olmak istediği o kızı keşfedip, istediği gibi davranacak.

Güçlü ve sürükleyici yazımı ile LOUD AWAKE AND LOST kaybolma ve iyileşmenin sarsılmaz bir portresidir. İlgilenen yayıncılarımıza duyurulur.

Tamora Pierce

 American Library Association  genç erişkin literatürde ömür boyu başarı için sunulan bu yılki Margaret A. Edwards ÖdülüneTamara Pierce  layık olduğunu açıkladı. Margaret A. Edwards Ödülü genç erişkin literatürüne önemli ve kalıcı katkı için bir yazarı onurlandırmak için 1988 yılında kurulmuştur.

Jill Grinberg 2013 Bologna Kitap Fuarı Katloğu ve Önemli Başlıklar

Değerli Yayıncılarımız: Sizlerle Jill Grinberg Literary Management'ın Bologna Kitap Fuarı için hazırladıkları listeyi paylaşmaktan memnunum. 


Jill Grinberg Bologna 2013 Kataloğu için Tıklayınız;

   Aslında listemizdeki çoğu kitaba aşinasınız. Çünkü kaleme alınmaya başlandığı andan beri sürekli sizleri bu kitaplarla ilgili bilgilendirdim. 

Sizlere listemizde dikkatinizi çekmek istediğim bazı kitaplar var;

1. Beth Ain'in  STARRING JULES-Mutlaka izlenmesi gereken bir dizi-yazar blogundan, blogculara ve tweetçilere kitapla ilgili epey bilgi veriyor. Hatta bir tweetinde Barnes & Noble'da sergilenen 12 kitabının resmini attı.http://www.bethain.com/STARRING_JULES_SERIES.html
2.BABYMOUSE-Önümüzdeki yıl 10. yıldönümünü kutlayacak. Bu nedenle Random House, dizinin ilk kitabı  QUEEN OF THE WORLD'ü gelecek yıl yeniden piyasaya sürecek. Random House önümüzdeki yıl dizi için bir doğum günü partisi vermeyi ve diğer yıl dönümü etkinlikleri hazırlamayı planlıyor. Eserin yaklaşık iki milyon kopya baskısı yapıldı.http://www.randomhouse.com/kids/babymouse/homepage.htm

3. THE SUMMER PRINCE by Alaya Johnson- Yazar Alaya Johnson Ulusal Halk Radyosunda (National Public Radio) sunulan Publishers Weekly’nin özel bir yayınına çıktı. Entertainment Weekly’den eserle ilgili yorum geldi.
4.  Kirby Larson’un Random House’dan  (HATTIE EVER AFTER) ve Scholastic’ten  DUKE adlı kitapları çıkıyor. Duke, Scholastic’in Sonbahar kataloğunun öncü başlığı olacak. II. Dünya savaşında babasının cepheden biran önce dönmesi için çok büyük bir fedakarlık yapan bir çocuğun dokunaklı hikayesi.

5. Melina Marchetta Astrid Lindgren ödülü için uzun listeden aday-Astrid Lingren Ödülü Nedir(linke tıklayınız)


6. Catherine Murdock’ın harika bir yepyeni romanı var(tek kitap-dizi değil). Adı HEAVEN IS PAVED WITH OREOS, bu sonbaharda yayınlanacak. Dairy Queen dizisinin sevimli küçük karekteri Sarah bu kitaptada yer alıyor. Eserin kurgusu Roma ve Amerikada geçiyor. EAT, PRAY, LOVE'ın yazarı Elizabeth Gilber’in bu esere bir övgüsü var.

7. TWINMAKER, SPIN, WILDLIFE’a scouts(kitap izcileri) nden güzel yorumlar geliyor. THE COLORS OF MADELEINE bir üçleme. Maalesef elimizde bu üçlemenin henüz materyali yok.İlk kitap CRACKS IN THE KINGDOM olacak. Bu dizi çok özel bir dizi olacak.

8. Jill Grinberg’in çocuk ve genç yetişkin listelerinden tam beş kitabın film ve televizyon haklarının opsiyonları verildi. Bu kitaplar şöyle;

BABYMOUSE Televizyon için;

CINDER   Henüz adını veremeyeceğimiz bir firmaya uzun metrajlı film için;

HERO'S GUIDE TO SAVING YOUR KINGDOM-Fox / Blue Sky (HC yabancı haklara sahiptir);

IMPOSTOR-Warner Bros’a CW televizyon ağı için;


Alan Silberberg'in  MATT & CRAZ ise daha sonra yıl içinde duyurusu yapılacak, büyük bir televizyon ağı tarafından opsiyonlandılar.

Katie Anderson'un KISS & MAKE UP-Warner Bros dijital webisodesun yanı sıra bu yılın sonlarında telefonlarda video oyunu çıkacak.

Ayrıca - Bu yıl Jill Grinberg Literary Management için bir değişimi ifade ediyor. Artık Bologna’da basılı kataloglar dağıtmak yerine toplantılarını fuarda elektronik ortamda yapacaklar. Bunu da iPad, laptops ve Kindle Fires’da muhteşem renklerle kataloglar gösterilebilirken artık kağıda basılmış siyah beyaz katalogların pek cazibesi kalmadığı için yaptıklarını söylüyorlar.

Fuara katılacak yayıncılarımıza şimdiden başarılı ve güzel bir fuar geçirmelerini dilerim. Kataloğumuzdan beğeniceğiniz eserleri benden isteyiniz. Saygılarımla,


Astrid Lindgren Ödülü


Astrid Lindgren Ödülü  

İsveçli çocuk edebiyatı yazarın Astrid Lindgren'in 2002'de 94 yaşında vefat etmesinin ardından, İsveç Hükümeti tarafından yazar anısına verilen ödül, beş milyon İsveç Kronu ile dünyanın en büyük çocuk ve genç edebiyatı ödülü olmasının yanısıra, en büyük ikinci edebiyat ödülüdür. Ödül, kitapları 91 dile çevrilen ve 145 milyondan fazla satan Astrid Lindgren'in edebi yaklaşımına uygun olarak, yeni ve yetenekli öykücülere, yazarlara ve kitap resimleyenlere verilmektedir.
 

6 Mart 2013 Çarşamba

MY FAVORITE ANIMAL by Eric Carle


MY FAVORITE ANIMAL by Eric Carle, illus. by Eric Carle and Others                                                                       Genç Okurlar için Henry Holt Kitaplar
Ocak 2014; 978-0-8050-9641-5; $ 16.99 / $ 18,99; 9 x 12, 40 s, Yaş Grubur 4 - 8

Değerli Yayıncılarımız: Sizlerle Eric Carle'nin iki yeni kitabını paylaşmaktan çok heyecanlıyım. İlk kitap henüz bitmiş değil, ama yayıncısı Henry Holt, Bologna Kitap Fuarı öncesinde heyecan oluşturmak için şimdiden kitabın güçlü bir örneğini hazırlamış durumda 

Zürafalardan,salyangozlara ve atlarıa kadar Eric ve Carle arkadaşları bu kitabın hareketli sayfaları boyunca bizlere sevdikleri hayvanların ilginç dansını renkli bir geçit töreni şeklinde  bize göstermektedir. Çağımızın en ünlü çocuk kitabı ressamlarının sınırsız hayal güçlerini kullanarak hazırladıkları My Favorite Animal daha şimdiden  bir klasik olmaya aday. .

5 Mart 2013 Salı

IF YOU WANT TO SEE A WHALE by Julie Fogliano, illustrated by Erin E. Stead Roaring Brook Press


IF YOU WANT TO SEE A WHALE New York Times Bestseller listesinde 11 Ağustos 2013 sayısında 9. sırada.
Listedeki ikinci haftası. Eserin satıldığı ülkelerin güncelleştirilmiş listesini bilginize sunuyorum.

IF YOU WANT TO SEE A WHALE:
· Chinese Complex/Taosheng Publishing House
· Chinese Simplified/Macmillan Century
· French/Kaleidoscope
· German/Fischer/Sauerlander
· Italian/Babalibri
· Japanese/Kodansha
· Korean/Munhakdongne
· Portuguese (Brazil)/Zahar
· Spanish/OceanoNew York Times bestsellerı,  tam 5 yıldızlı yorum alan ve çok sayıda "2012'nin En İyi Kitabı" listesine giren  AND THEN IT’S SPRING'in arkasındaki inanılmaz yetenekli ekip, şimdi  dostluk ve sabır temalı bir başka yeni  bir yaratıcı sanat çalışmasına imza atıyorlar. Bu eserin adı; IF YOU WANT TO SEE A WHALE . Eser, Julie Fogliano tarafından yazıldı ve çizimlerini Caldecott madalyalı  Erin Stead yaptı. Caldelott Madalyası için bloğumdaki etiketlerden  ödüller ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu arada Erin Stead bu kitaptaki çizimleriyle daha şimdiden iyi bir start yaptı ve onun çizimlerine hemen iki yıldızlı yorum geldi.

IF YOU WANT TO SEE A WHALE by Julie Fogliano, illustrated by Erin E. Stead
Roaring Brook Press tarafından yayınlanacak

Yayın tarihi Mayıs 2013; $ 16.99/18.99; 32sayfa ; 7 x 9; Yaş Grubu 2 - 9.


     «" Hayali muhteşem  bir aşk şarkısı ... Nefes kesen ve kesinlikle beklemeye değer. "- Booklistteki, yıldızlı yorum
«" Okuyucular bu akıllarda iz bırakacak resimli kitapta, iki devasa, balinaya bakakalacaklar "- Kirkus yorum, yıldızlı yorum

Foreign sales for IF YOU WANT TO SEE A WHALE:


Yurtdışı satışlar:
·          Fransızca / Kaleidoscope


 AND THEN IT’S SPRING ile ilgili önemli Notlar;

·          ALAnın  2013 Önemli Çocuk Kitapları Listesi
·          Publishers Weekly’nin 2012'nin En İyi Kitabı Listelerinde listelendi
·          Booklist Kitap Listesinde Editorun Gençlere Yönelik Kitap Seçimleri 2012 listesine girdi
·          2012 Kirkus En İyi Çocuk Kitapları listesine girdi

Yurdışı Satışları:

·         Chinese complex/Taosheng Publishing House
·         Chinese simplified/21st Century Publishing
·         French/Kaleidoscope
·         Hebrew/Kinneret Publishing House
·         Italian/Babalibri
·         Korean/Open Books
·         Spanish/Oceano Mexico

Bu eserle ilgilenen yayıncılarımızın bana haber vermelerini rica ederim4 Mart 2013 Pazartesi

OLANDER, Johan. My Robots: The Robotic Genius of Lady Regina Bonquers > III. illus. by author. 61p. Amazon. 2012. Tr $16.99. ISBN > 978-0-7614-6173-9. LC 2011036697.

> OLANDER, Johan. My Robots: The Robotic Genius of Lady Regina Bonquers
> III. illus. by author. 61p. Amazon. 2012. Tr $16.99. ISBN
> 978-0-7614-6173-9. LC 2011036697.

Bol resimli chapter book, olander okuyucuları,  İskoçlu robot dehası Lady Regina Bonquers III, fantastik kayboluşu hakkında teori üretmeleri ya da kitaptaki delillerden yola çıkarak tahminde bulunması isteniyor.Kitabın konusu gerçek ve kurgu arasındaki sınırları çıkaran,  bu özel macera üzerine kurgulanıyor. İlgilenen yayıncılarımıza duyurulur. 

Fiona Wood: Wildlife

Alaya Johnson's THE SUMMER PRINCE

Alaya Dawn Johnson'un THE SUMMER PRINCE Genç Halk Edebiyatı dalında Ulusal Kitap Ödülüne Aday oldu. 

HATTIE EVER AFTER by Kirby Larson

Bu gençlere yönelik muhteşem bir tarihi roman.

LArchipel Şubat 2013 bülteni


500 YEARS OF SCIENTIFIC IMPOSTURES (500 ANS D’IMPOSTURES SCIENTIFIQUES) by Gerald MessadiéFrom self-hoaxing to on-going mistakes made out of ignorance, about ninety chronological entries with, as a title, a famous case or a scientific untruth and the date at which it was said. 
Essay – 396 pages
THE LION OF THE FLANDERS (LE LION DES FLANDRES) by Roger Facon1936. The inspector Frémont, called “the Lion”, is promoted at the Home Secretary Department and put in charge of the “Special Affairs”. He becomes the new Minister of the Interior Roger Salengro’s advisor. While he’s still getting familiar with his new functions, he is given the responsibility of a delicate case: an ex-police investigator and member of “Jaurès Souvenir”, Franck Lemoine, has been shot coming back from Berlin. The “Souvenir” trail leads him to Paolo Gras de Boeuf, a crook from the North who provided Lemoine with a fake passport…
Thriller – 286 pages
HAPPINESS IN FIVE LETTERS (LE BONHEUR EN CINQ LETTRES) by Pascale PerrierChloe is fifteen when her mother dies. Then she learns how to live alone. Well, not really alone. There’s Josephine, her big sister, who becomes her legal guardian ; Gaspard, her brother ; her father who lives in a hut in Polynesia ; and last but not least, Marjolaine, her best friend. For five years, on the day of her mother’s death anniversary, she receives a letter entrusted to a solicitor.
Novel for young readers (from 11) - 208 pages
OF LEATHER AND SILK (DE CUIR ET DE SOIE) by Lysa S.Ashton Alice, 35, and her husband Gene, 45, live in an upper-class suburb in New York. In spite of their wealthy life, Alice is getting bored with Gene since he became impotent.
One day, Alice stumbles upon a new TV cable channel called Ultimate Submission broadcasting fancy SM-style porno movies. Very soon, Alice gets addicted to this channel, so much that she tries to take part in these movies. However, before reaching that point she will have to go through initiatory steps.
Erotic novel – 272 pages
And a new collection, “Let’s make… at home”, with 3 titles:
LET’S MAKE BREAD, PASTRIES AND BISCUITS AT HOME! (ET SI L’ON FAISAIT SOI-MÊME PAINS, VIENNOISERIES ET GÂTEAUX ?) by Pierre Ripert256 pagesLET’S MAKE MARMALADE, JELLY AND CHUTNEY AT HOME! (ET SI L’ON FAISAIT SOI-MÊME CONFITURES, GELÉES ET CHUTNEYS) by Marie Borrel256 pagesLET’S MAKE SPICES GARDEN AT HOME! (ET SI L’ON FAISAIT SOI-MÊME SON JARDIN D’AROMATES) by Serge Schall256 pages

​İlgilendiğiniz kitapları benden isteyiniz,