24 Mart 2012 Cumartesi

Jack Vance: The Moon Moth

Jack Vance Amerikalı bilim kurgu yazarı. Eserlerinde bilim kurgu ve fantastik kurgu türlerini harmanladı. Moon To Moth yazarın 1961 yılında yayınlanan ilk bilim kurgu dalında yazdığı kısa öyküsüdür. First Second Press bu eseri Humayoun Ibrahim'in çizimleriyle grafik roman haline getirdi. Carolo Rotellla'nın önsözüyle toplam 114 sayfalık grafik roman.
Dünyadan, Sirene gezegenine gönderilen Edwer Thissel, gezegendeki yerleşik kültüre uyum sağlamakta sorun yaşamaktadır. Sirenelilerin, çevresindekilere sosyal statulerini ifade edebilmek için zarif şekilde hazırlanmış maskelerini yüzlerine takmak zorundalar. Aralarındaki iletişimi işaretlerle, ve yine sosyal statülerini belirleyecek dikkatle seçilmiş enstrümanları çalarak kuruyorlar.(Yanlış seçilmiş müzik aleti kesinlikle ölüm demektir). Thissel ise beceriksiz bir müzisyen ve gezegendekilerin henüz güvenini kazanmamış bir yabancıdır. Bu yüzden ona Ay Güvesi maskesi taktırılır.
Thissel Sirene'ye vardıktan çok kısa bir süre sonra, kendini herkesin maske takmak zorunda olması gerçeği nedeniyle olayı daha da gizemleştiren, faili meçhul bir cinayetin içine karışmış bir şekilde bulur. Kimlerin hakkından geleceğinizden asla emin olmadığınız....
Cinayet gizem ve bilim kurgunun muhteşem harmanlamasından oluşam The moon Moth, yayınlandığı 1961'den bu yana bilim kurgu dehası Jack Vance'nin en önemli projelerinden biri olarak sayılmaktadır.
ve şimdi bu girift şeklinde hazırlanmış kısa hikaye, muhteşem bir çizgi roman olarak yeniden hayat buldu.
İlgilenen yayıncılarımızın bana haber vermelerini rica ederim.

23 Mart 2012 Cuma

D'Agata:ABOUT A MOUNTAIN

Kurgusal olmayan bir kitap kategorisinde bir gerçek ne kadar tartışılabilir hiç merak etmediniz mi? 2003 yılında, yazar John D'Agata’nın bir makalesi, gerçeklerin kendi istedikleri gibi yazılmadığı gerekçesiyle bir dergi taradından yayınlanması red edildi. O makale- D'Agata’nın eleştirmenlerce beğenilen ABOUT A MOUNTAIN adlı eseriydi- The Believer adlı bir başka dergi eseri yayınlamayı kabul ama kabul etti. Ama yine de anlatılan konunun gerçeğini kendi denetleyicileri Jim Fingal’a incelettiler. Bu atamanın sonucunda ise yedi yıl süren argümanlar, müzakereler ve D'Agata ve Fingal’in kurgusal olmayan edebiyatın sınırlarında gezinmek için yaptıkları mücadele kaldı. Bu kitap, D'Agata’nın makalesini yeniden oluşturan, Fingal ve D’agata’nın aralarındaki yoğun yazışmalarını içerir. Ortaya çıkan şey ise "hakikat" ve "doğruluk" arasındaki ilişki üzerine parlak ve göz açıcı dramatizasyon ve meditasyondur.Bir yazar için bunlardan hangisinin diğeri üzerinde daha etkileyici olacağı üzerinde bir seçim yapmak zorunda bırakıldığı o zorlayıcı konuşmalardır.
John D'Agata Orion Kitap Ödülü için aday oldu ve bir Guggenheim kazandı. Ben Marcus'un muhteşem röportajını videodan izlemek için aşağıdaki linke tıklayınız;
http://www.lannan.org/lf/rc/event/john-dagata/
Yayın Hakları: Amerika ve Kanada'da WW Norton'a ve Almanya'da Hauser'e satıldı.

19 Mart 2012 Pazartesi

Michael Levy: KOSHNER CHINESE

Michael Levy KOSHNER CHINESE adlı eseriyle BArbnes & Noble tarafından yılda bir kez verilen Barnes & Noble Discover Great New Authors Ödülünü kazandı. Sizlere aşağıda Barnes & Noble’nin ödül duyurusunu yolluyorum. Eserin dünya haklarının kpontrolü Henry Holt firmasında. Sizlere küçük bBir hatırlatma olarak, burada kitap hakkında bilgileri veriyorum: 2005 yılı Eylül ayında, Barış Gücü, Michael Levy’i Çin’e İngilizce öğretmesi için gönderdi. Guiyang kentindeki öğrencileri ondan pek çok sıfatla söz ediyorlardı: Yahudilik üzerine uzman mukim, duygusal danışman, yörenin basketbol yıldızı ve daha pek çok şey. Büyük kültür farklılıkların üstesinden gelmeye çalışıp, gönüllü öğretmenlerinin öğrencileriyle arkadaşlık etme çabaları komik ve dokunaklı bir maceraya döner. Çin'in iç yaşamındaki farlı özellikleri bulmak onun için büyük zevk olsa da, yazar ayrıca "öteki milyar “ (daha çok Amerikan medyasının kapsadığı kıyı şehirlerinden yaşayan insanların) kendi gelenekleri ve modernleşmedeki hızlı değişikliklerin her ikisi ile karmaşık bir ilişkilerinin olduğunu keşfetti . Çin'ieki ekonomik patlamadan sonra, onlar günlük çatışan ideolojileri nedeniyle şizofreni ile yüzyüze kalıyor, "Çin özellikleri ile kapitalizmin" karanlık tarafını deneyimini yaşıyorlar. Kosher CHINESE özellikle Guiyang sakinlerinin, yakında dünyanın kaderini kontrol edecek gençlerin hayatını aydınlatıcı bir hesaptır. Michael Levy şu anda Saint Ann Okulu Brooklyn, New York’da, öğretmen olarak görev yapıyor. Ayrıca bir eğitimci, yazar ve gezgin. Levy sık sık Guiyang’daki öğrencilerini ziyaret edip, şöhreti öğrencilerine bıraktığı basketbol sahalarını ziyaret ediyor. Amerikada her şeyi yiyebiliyor(Musevilere helal olan). Çinde masalar hariç dört ayaklı her şeyi yiyor. http://books.usatoday.com/bookbuzz/post/2012-03-07/oconnor-levy-win-discover-great-new-writers-award/642885/1

Georgia Bockoven

Yazar Georgia Bockoven ,eserleri dünya çapında dört milyondanfazla satan ödüllü bir yazar. HarperCollins tarafindanyayinlanan ilk eseri, A MARRIAGE OF CONVENIENCE çok yakinda CBS'tebaşrollerinde Jane Seymour ile James Brolin'in oynadığı bir film olacak.
THE YEAR THAT EVERYTHING HAS CHANGED:
Birbirlerininvarlığından bile haberi olmayan dört kız kardeş, güç, sevgi ve cevapları hiçbeklemedikleri yerlerde bulacaklar. Elizabeth, sevgi dolu ortamında yetiştiğidüşünülse bile, babasının aileyi terk etmesinden en çok zararı o görür, veyıllarca babasına karşı duyduğu kini herkesten gizler.Evli bir adama aşık olanGinger, şimdiye dek yaşadığı her ilişkisini tekrar değerlendirmek zorundakalacak ve sonsuza dek hayatını değiştirecek önemli kararlara varacaktır.Rachel, babasının varlığını , on yıllık hayat arkadaşının kendini aldattığınıöğrendiği gün, öğrenecektir.Genç bir film yapımcısı olan Christine ise, çoktanöldüğüne inandığı bir adama bir şans daha verilmemesi gerektiğinidüşünmektedir
A Marriage of Convenience Harper Prism, 1991. Kuzey Amerika. Kitap Mevcut. Bulgarca:. Kalpazanov Hollandaca: ECI Fince:. Beni Naiset Fransızca:. De la Cite Presses Almanca:.. Heyne Verlag İtalyanca:Fabbri Norveçce:.. Schibsted Portekizce:. Circulo De Leitores Rusça: Eksmo. * Romantic Times Reviewers Choice Ödüllü Chris Taylor, ölen kız kardeşinin doğan bebeğinin velayetinin başka bir aileye verilmesi işlemlerini tamamlamak için, hastanedeki kreş yoğun bakım ünitesine geldi. Ancak bebeğin minik eli onun parmağını sımsıkı tutunca, Chris bebeği verme konusundaki cesaretini yitirdi. Bu kariyerinden vazgeçmek anlamına gelse bile, Chris, Diane’nin oğlunu kendi oğlu gibi büyütmeye karar verdi. Beş yıl boyunca, bebeğin tek başına büyüttü. Sonra bir gün bebeğin babası Kevin ortaya çıktı. Tek bir çözüm vardı ... Anlaşmalı bir evlilik.
The Way It Should Have Been
Harper Torch, 1993. Kuzey Amerika. Kitap Mevcut. Bulgarca:. Atlantis Çekce:. Ikar Praha Hollandaca: ECI Fince:. Beni Naiset Almanca:. Weltbild İtalyanca:. Euroclub Norveçce:.Schibsted Rusça:... Lin Pai Basın Çince Slovakça: Vydavatelstvo Ikar Cron Basın . Onu son görüşünün üzerinden tam onaltı yıl sonra, David Montgomery, Carly Hargrove’un ilk ve en büyük aşkı, babasının cenazesi için eve döner ve ikisi arasındaki eski küller yeniden alevlenir.
Moments Harper Torch, 1994. Kuzey Amerika. Kitap Mevcut. Bulgar:. Slovo Çek:. Ikar Praha Hollandaca: ECI Fince:. Beni Naiset Fransızca:. De la Cite Presses Almanca:. Heyne Verlag İtalyanca:. Euroclub Latin Amerika / İspanyolca:.. Yayın Atlantida Rusça:. Cron Basitleştirilmiş Çince: Lin . Pai Slovak:Vydavatelstvo Ikar. Elizabeth Preston’un kimseyle paylaşamayacağı sırları vardır. Bu nedenle kimseyle yakınlık kuramaz. Ama onun yeni müşterisi ünlü, elli sekiz yaşındaki şarap tüccarı Amado Montoya ile görüşmesinin ardından, hızla değişir. O ünlü, zengin dul ile evlenir ve kendini koşulsuz sevgi ağında bulur. Eşiyle aralarında hiçbir yakınlaşma olmamasına rağmen bunu bir sır gibi saklayıp, evliliğini yürütmeye kararlıdır. Çünkü gönlünü üvey (eşinin) oğlu Michael’a kaptırmıştır.
Alone in a Crowd Harper Torch, 1995. Kuzey Amerika. Kitap Mevcut. Bulgar:. Slovo Fransızca: La Cite Presler Almanca:. Heyne Verlag İtalyanca:. Euroclub Norveç:. Schibsted Rusça:.. Lin Pai:Eksmo Çince.
Cole Webster, büyük ölçüde görünümünü değiştiren r motosiklet kazasını geçirdiğinde, country müzik efsaneydi. O iyileşmek için beklerken, kendine gizemli bir hava verdi, gerçek kimliğini herkesten sakladı ve Holly ile tanıştı. Holly onun gerçek kimliğini keşfettiğinde, aralarındaki ilişki bitme noktasına gelecekti..