12 Şubat 2020 Çarşamba

MCPG Submission: Ms. Gloria Steinem & Jane Against the World

Amerika'da feminist kitap kıtlığı olmasa da, Macmillan Children Publishing Group'dan genç yetişkinler (ve hatta yetişkinler!) için feminizmin ve kadının güçlendirilmesi konusunu sonsuza dek değiştiren kadınlar hakkında iki yeni kitabımız var. İlk olarak, siyasi aktivist ve feminist ikon Gloria Steinem'in zamanında ve aydınlatıcı Genç Yetişkin  biyografisi. İkincisi, kürtaj tarihine ve dönüm noktası olan yüksek mahkeme Roe / Wade davasına gazeteci bakışı.https://aslikarasuil.blogspot.com/2020/02/mcpg-submission-ms-gloria-steinem-jane.htmlMs. Gloria Steinem: A Life by Winifred Conkling
Feiwel & Friends,Haziran 2020, 12-18 yaş ve üstü 320 sayfa,

Yıllar boyunca, Gloria Steinem belki de kadın hakları ile ilişkili  tek en ikonik figür, adı pratik olarak "feminizm" kelimesiyle eş anlamlıdır.

Sınırları zorlayan gazetecilik kariyerinden MS . Magazine (Bayan dergisinin )kuruluşuna, 2013 Cumhurbaşkanlığı Özgürlük Madalyası'na kadar her şeyi belgeleyen Winifred Conkling'in Bayan Gloria Steinem: A Life adlı biyografik eseri, en gösterişli olanı bile tatmin edecek kadar titizlikle araştırılmış bir genç yetişkin biyografisidir.

Gloria Steinem, genç yaşlarından itibaren  haksızlığa hiç yabancı değildi.

Annesi Ruth,34 yaşında sinir krizi geçirdi, Gloria çocukluğunun çoğunu zihinsel sağlık tesislerinde ve dışında geçirdi. Ve Gloria sadece 10 yaşındayken, babası annesinden boşandı ve artık Ruth'a bakmanın stresini kaldıramayan babası California'ya gitti.

Gloria annesini bundan sonra her ikisini de destekleyecek bir işi tutamadığı için asla suçlamadı, aksine toplumun kadınlara ve özellikle çalışan kadınlara yönelik içkin düşmanlığını suçladı. Bu, on yıllardır yanacak ve bugün parlak bir şekilde yanmaya devam eden bir ateşi yakan ilk kıvılcım olacaktı.


Winifred Conkling, tarih, sağlık ve tüketici konularında uzmanlaşmış serbest çalışan bir yazardır. Makaleleri American Health, McCall’s, Consumer Reports, ve Reader’s Digest gibi ulusal dergilerde yayınlandı. Pearl'de Yolcu: Emily Edmonson'un Kölelikten Uçuşunun Gerçek Hikayesi de dahil olmak üzere 30'dan fazla kurgusal kitabın yazarıdır; Radyoaktif !: Irène Curie & Lise Meitner bilimde nasıl devrim yaptı ve dünyayı nasıl değiştirdi; ve Kadınlar için Oylar !: Amerikalı Suffragistler ve Oylama Savaşı adlı kitapların yazarıdır.
Jane Against the World: Roe v. Wade and the Fight For Reproductive Rights by  Karen Blumenthal
Roaring Brook Press, Şubat 2020, 12-18 yaş ve üstü, 400 sayfa

Ödüllü yazar Karen Blumenthal'den Jane Against the World, Amerika Birleşik Devletleri'nde üreme hakları mücadelesinin perçinleyici tarihine derin ve tutkulu bir bakış.

Roe / Wade'de dönüm noktası kararına giden yolu ve kadın hakları için devam eden savaşı izleyen Blumenthal, kürtaj ve nesiller boyu süren Amerikalı kadınları etkileyen yansımaları hakkındaki mevcut tartışmanın köklü nedenlerini inceliyor.

Bu göz açıcı kitap, okulda nadiren ele alınan, ancak her genci etkileyen bir konunun zor tartışmalarını ve farkındalığını kolaylaştırmak için mükemmel bir araçtır. Steve Sheinkin ve Deborah Heiligman hayranları için de mükemmel.


Karen Blumenthal ödüllü bir çocuklara yönelik kurgusal olmayan kitapların yazarı ve uzun süredir gazetecidir. Bootleg: Murder, Moonshine ve Lawless Years Prohibition adlı kitabı dört yıldızlı inceleme aldı ve YALSA Genç Yetişkinler için Kurgu Dışı Mükemmellik Ödülü'nde finalist oldu. Daha sonra, Six Days in October: The Stock Market Crash of 1929'da 1929 tarihli Borsanın Çöküşünü konu ettiği Ekim'in Altı Günü adlı kitabıyla Sibert Onur Ödülünü aldı veLet Me Play: The Story of Title IX ile, Jane Addams Çocuk Kitabı Ödülü'nü kazandı.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com