2 Mart 2019 Cumartesi

UNDER THE BROKEN SKY by Mariko Nagai

UNDER THE BROKEN SKY by Mariko Nagai  sizlere tanıtmaktan memnuniyet duyuyoruz. II. Dünya Savaşı sırasında işgal altındaki kırsal Mançurya'daki bir Japon yetiminin yaşadığı deneyimler hakkında güzel anlatılmış bir okul çağı çocuklarına yönelik bu roman,  hem edebi hem de tarihi.  2. Dünya Savaşı'nın daha önce hiç anlatılmamış bir hikayesi.

UNDER THE BROKEN SKY by Mariko Nagai
Henry Holt & Co. Ekim 2019; 224 sayfa; 10-14 yaş grubuna yönelik

On iki yaşındaki Natsu ve ailesi, Sovyetler Birliği sınırına yakın Mançurya'da sakin bir çiftlik hayatı yaşıyor. Ancak, bildikleri yaşam, babası Japon ordusuna alındığında çözülmeye başlar ve Natsu ve küçük kız kardeşi Cricket, yetim ve yoksul bırakılır. Kız kardeşini hayatta tutmak için çaresizce hareket eden Natsu, 1945 Sovyet işgalini takiben Cricket'i Rus bir aileye satıyor. Natsu'nun parçalanmış ailesi için kurtuluşa yolculuk mücadelelerle dolu, ancak Natsu inatçı ve küçük kız kardeşini geri almak için hiçbir şeyden vazgeçmeyecek.

Edebi ve tarihsel açıdan oldukça zengin bu roman,  İkinci Dünya Savaşı'nın anlatılmamış en büyük hikayelerinden biridir. Tıpkı Thanhha Lai'nin Newbery Onur ödüllü kitabı Out and Back Again gibi  , Under the Broken Sky, güçlü, keskin ve nihayetinde umut vericidir.

Mariko Nagai, yetişkinler için çeşitli şiir ve kurgu kitaplarının yazarıdır. Hem şiir hem de kurguda Pushcart Ödülü'nü ve çalışmalarıyla ilgili birçok ödül aldı. Tokyo'daki Temple Üniversitesi, Japonya Kampüsü'nde, ayrıca Araştırma Direktörü olarak görev yapan Yaratıcı Yazma ve Japon Edebiyatı Doçentidir.