11 Ocak 2019 Cuma

Steve Sheinkin: BORN TO FLY


Newbery Madalyalı ve Ulusal kitap Ödülü finalisti Steve Sheinkin, gökyüzünü ve ötesini hedefleyen korkusuz kadın pilotlarının sürükleyici hikayesini ele alıyor.
Amerikalı kadınların oy kullanma hakkına sahip olmasından sadece dokuz yıl sonra, bir grup kadın 1929’da ABD’nin ilk resmi kadın hava yarışması olan Air Derby’de yeni zirvelere çıktı.

Genç kadınları büyüleyen efsane Amelia Earhart'ın inanılmaz yaşamlarını izleyen; Uçmayı öğrenmeden önce kendi elleriyle bir uçak inşa eden Marvel Crosson; Şaşırtıcı irtifa kayıtlarını cesurca kıran Louise Thaden; ve Brooklyn Köprüsü altında uçarken on yedi yaşında manşetlere giren Elinor Smith.

Kurgusal olmayan kitaplar yazarı Steve Sheinkin, bu kadınların hikayelerini ustaca bir araya getiriyor ve ülkedeki tehlikeli ve heyecan verici erken günlerin şöhretini ve cesaretini hayata geçiren, şüpheli, tırnak ısırtan bir hava yarışında sonuçlanıyor.THE CANDLE AND THE FLAME by Nafiza Azad

Fatima, İpek Yolunun geçtiği Noor şehrinde yaşıyor. Sayısız dilden müzik etrafı sararken, tüm inançlardan insanlar hayatlarını birlikte örüyor. Oysa, şehir, Shayateen cinlerinin kaotik kabilesi tüm nüfuslarını katlettiğinden beri - Fatima ve diğer iki insan hariç- geçmişinin izlerinden korkuyor. Artık, yeni bir maharajah tarafından yönetilmeye başlayan Noor, İfrit, emir ve akıl cinleri ve komutanları Zulfikar tarafından şeytandan korunacaktır.

Ancak Ifrit'in en güçlü figürlerinden biri öldüğünde, Fatima, onu sevenleri bile korkutan yollardan, kimsenin farkına bile varamayacağı şekilde geçer. Elinde uduyla, Fatima maharajah ve kız kardeşinin, Zulfikar ve cinlerinin ve içine çekildiği tüm büyülü tehlikeli savaşlardan kurtulur.

Nafiza Azad büyü ve isimlerin önemi; kesinlikle bağımsız kadınlar hakkında kurgulanmış sürükleyici bir hikaye sunuyor. Belki de en önemlisi, binlerce kültürlü bir kentteki uyumlu çalışmayı çok güzel yanıstıyor.