2 Ekim 2019 Çarşamba

Sara Donati: WHERE THE LIGHT ENTERS

Tarihsel Roman Derneği(
The Historical Novel Society) Sara Donati ile WHERE THE LIGHT ENTERS ile ilgili söyleşinsinde, Sara kitaba nasıl ilham aldığını ve yazarken nasıl araştırma yaptığından bahsediyor. Bu harika bir parça ve tarihsel Roman toplumu tarihsel kurgu sevenler için son derece popüler bir kaynaktır. Makalenin tamamını buradan okuyabilirsiniz:https://historicalnovelsociety.org/where-the-light-enters-by-sara-donati-a-riveting-tale-of-two-women-doctors-in-gilded-age-new-york/

Ayrıca Shelf Awareness aşağıdaki yorumu yaptı. Ben Turkçeleştirdim.


Yorum


Sara Donati, 1880'lerde Manhattan'da çalışan her ikisi hekim olan kuzenler Anna ve Sophie Savard'ı okuyuculara 2016 romanı the Gilded Hour'da tanıttı. Işığın girdiği yerde(WHERE THE LIGHT ENTERS)'da Donati kuzenlere odaklı aile destanına devam ediyor, onların hem kariyer ve hem de hayatlarını özel yaşamlarını anlatmaya devam ediyor. Sophie, kocasının bir İsviçre sanatoryumunda ölümünden sonra şehre döndü. Bir yandan kocasının yasını tutarken, kadın dğum hekimliğine   geri dönmeyi düşünüyor ve tıp okumak isteyen genç kadınlar için bir burs fonu oluştumayı planlamaya başlıyor. Bu arada Anna, evlat edinmeyi umduğu üç İtalyan mülteci çocuğun kaybıyla baş etmeye çalışıyor.  Anna'nın polis memuru kocası Jack, her iki kadını da birden fazla hamile kadın cinayetini içeren karmaşık bir davaya danışmak için çağırıyor.

Donati'nin romanda kullandığı karakter kadrosu çok büyük. Sophie'nin çok ırklı ailesini, Jack'in yayılan İtalyan klanını ve çeşitli arkadaşlarını ve tanıdıklarını kapsamakta. Bunların arasında Québécoise tıp öğrencisi Elise Mercier, yardımı davayı çözmek için hayati önem taşıyor. Donati, 1880'lerin Greenwich Köyünün kaosunu ve rengini hayata geçirirken, kadın sağlığını büyük ölçüde erkeklerin elinde bırakan bir sistemin adaletsizliğini vurgulamaktadır. WHERE THE LIGHT ENTERS evliliğin karmaşıklığına, ailebağlarına (hem kanla hem de seçimle), uyuşturucu bağımlılığının zararlı etkilerine ve Anna ve Sophie'nin öncü kadın doktorlar olarak karşılaştığı zorluklara dokunduğu basit bir gizemden çok daha fazlası. Tarihsel kurgu okuyucuları Donati'nin zengin detaylı anlatısını hem tatmin edici hem de düşündürücü bulacaklar. -- Katie Noah Gibson, Kek, çay ve Düşler de bloggerBiz bu kitap övgülerin devam etmesine çok seviniyoruz! Herhangi bir sorunuz varsa bana bildirin!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com