8 Ağustos 2018 Çarşamba

Judy Griseel: NEVER ENOUGH

Sizlerle ünlü  davranışsal sinirbilimci ve  kendiside uyuşturucu bağımlılığından iyileşen Judy Gisel'den  beklediğimiz kitap uyuşturucu bağımlılığını anlamak hakkında  yetkili ve erişilebilir rehberimiz artık hazır. Herkesin anlayabileceği bir şekilde beyin bilimini ve  kişisel hikayeleri birleştirerek, bağımlılığın nasıl gerçekleştiğini ve bununla ilgili neler yapılabileceğini ortaya çıkarmaya çalışıyor.

Bağımlılık salgın ve felakettir. On dört yaşın üzerindeki her beş kişiden birinin bağımlı olduğu, uyuşturucu bağımlılığı dünya çapındai en zorlu sağlık sorunu olarak adlandırılmaktadır. Biz kendimiz kurban olmasak bile, mutlaka bu acımasız içtepiye beynin işlevlerinin çalışma şeklini değiştirerek yenmemeye çalışan birilerini mutlaka tanıyoruz.

Yıllarca süren  araştırmaların yanısıra- bağımlılıktan kurtulmuş biri olarak kendi kişisel deneyimlerinden yola çıkan araştırmacı ve Profesor Judy Grisel temel bir sonuca ulaştı. Bağımlılık tedavisinde  ilaçlar asla yeterli değil. Beynin öğrenme ve uyum sağlama kapasitesi görünüşte sonsuzdur ve düzenli bir sorunla karşılaştığında buna karşı koyar; buna ilaçların neden olduğu düzenli bozulmalara karşı koymak da dahildir. Normal bir durum gibi başlayan ama donem donem alevlenen, zaman içinde çarsiz bir arzuya dönüşen, bağımlılık nöbetleri, sadece geçici bir düzeltmeyle hafifletilmesi, bağımlıların neden uyuşturucu olmadan yaşayamadıklarını anlatır.
Grisel, farklı ilaçların beyinde nasıl etkileşim gösterdiğini ürettikleri deneyimsel etkilerin türünü ve her birinin bırakılmasının çok zor olmasının spesifik nedenlerini gösterir.

Grisel'in öngörüleri, beynin bağımlılık davranışına yönelik kritik katkılarını daha iyi anlamasına yol açar ve evlerimizde ve topluluğumuzdaki salgınlara daha rasyonel, tutarlı ve merhametli bir yanıt vermenize yardımcı olacaktır.

From a renowned behavioral neuroscientist and recovered drug addict, this is the authoritative and accessible guide to understanding drug addiction that we've been waiting for: clearly explained brain science and vivid personal stories combine to reveal how addiction happens and what can be done about it.

Addiction is epidemic and catastrophic. With more than one in every five people over the age of fourteen addicted, drug abuse has been called the most formidable health problem worldwide. If we are not victims ourselves, we all know someone struggling with the merciless compulsion to alter their experience by changing how their brain functions.
     Drawing on years of research--as well as personal experience as a recovered addict--researcher and professor Judy Grisel has reached a fundamental conclusion: for the addict, there will never be enough drugs. The brain's capacity to learn and adapt is seemingly infinite, allowing it to counteract any regular disruption, including that caused by drugs. What begins as a normal state punctuated by periods of being high transforms over time into a state of desperate craving that is only temporarily subdued by a fix, explaining why addicts are unable to live either with or without their drug. One by one, Grisel shows how different drugs act on the brain, the kind of experiential effects they generate, and the specific reasons why each is so hard to kick.
     Grisel's insights lead to a better understanding of the brain's critical contributions to addictive behavior, and will help inform a more rational, coherent, and compassionate response to the epidemic in our homes and communities.

7 Ağustos 2018 Salı

What It Means When a Man Falls from the Sky: Stories by Lesley Nneka Arimah

Göz kamaştırıcı bir biçimde yazılan bu ilk öykü koleksiyonunda, ebeynler ve  çocuklarını, karı -kocaları, sevgililer  ve arkadaşlarını kısaca adına yuva dedikleri, ve onları bir arada tutan ve birbirlerine bağlayan  bağları araştırıyor.

The New Yorker'ın Ulusal Dergi Ödülünde  Finale kaldığı "Who Will Greet You at Home(Sizi Evde Kim Karşılayacak)"’da, umutsuzca bir çocuğu  olmasını isteyen bir kadınının, rahatsız edici sonuçlarla saç örmesi anlatılırken, "Wild(Vahşi)" de, dışarıda felekden bir gece geçiren bir genç ve Nijeryalı kuzeninin geceleri bir felaketle bitiyor,  rahatsız edici bir konuya donuşuyor. "Gelecek İyi görünüyor" de, savaş hayaletleri tarafından sürekli takip edilen üç kuşaktan kadının  konu edilirken, "Işık" ta bir baba sevdiği kızı korumak ve güçlendirmek için uğraşıyor. Başlık öyküsünde ise, sel den tahrip edilen ve sınıflar tarafından dağılmış bir dünyada, uzmanlar dalgalanma, öngörülemeyen yansımalar ile "bir kişinin denkleminin nasıl düzeltileceğini" keşfediyor.

Çağrışımcı, eğlenceli, yıkıcı ve inanılmaz derecede insancıl bir WHEN A MAN FALLS FROM THE SKY olağanüstü bir yeteneğin ilerde müthiş bir kariyere gelişimini müjdelemektedir.6 Ağustos 2018 Pazartesi

Leah Redmond Chang YOUNG QUEENS

Sizlere Jill Grinberg Literary Management listelerinden, akademisyen ve tarihçi Leah Redmond Chang tarafından, anlatı tarihinin büyüleyici bir ilk YOUNG QUEENS'in takdim etmekten mutluluk duyuyorum.

İtalya doğumlu Fransız Kraliçesi Catherine di Medici, İngiltere Kraliçesi Elizabeth Tudor, yani Birinci Elizabeth, 1. Elizabeth'in Kuzeni Mary Stuart, ve İspanya Kraliçesi Elisabeth de Valois.Bu güne hanedan isimleri kalan üç Rönesans kraliçesi; ve dördüncüsü, gizli hikayesiyle hakkında söz edilmesi  uzun zaman gecikmiş olan, hepsinin merkezinde unutulmuş bir kraliçe.


Şimdiye kadar hiç kimse onların hikayelerini kitap olarak bir araya getirmedi.

Elisabeth de Valois ve İskoç Kraliçesi  Mary ikisi de çok genç yaşta kraliçe oldular ve birbirleriyle çocukluktan beri arkadaştılar. Catherine ve Elizabeth Tudor ergenlik yıllarından itibaren bu kızları şekillendirmeye çalışan, aşk, politik hırs, korku ve rekabet ile motive olan yaşlı kadınlardı.

Dördü de, saltanatları sırasında en yüksek güç zirvelerine getirildi. Ve yine de her biri bir noktada bu aynı gücün ağırlığı altında bocaladı - çünkü kadın olarak bu güç korkunç bir bedelle geldi.Popüler tarih, drama ve akademisyenler bu kraliçeleri sıklıkla kaidelerle sınırlandırdı ve onları saf stereotipler olarak gösterdi: Catherine de Medici, katil Siyah Kraliçe olarak; Mary Stuart güzel ve trajik bir genç kraliçe olarak; Elizabeth Tudor, evli olmayan statüsünde gözüpek bir kraliçe olarak, anlatıldı. Elisabeth de Valois, daha çok gençken öldüğünde, ülkeler ve aralarındaki ilişkiler bozulmaya başladı. 

İlişkilerini kronikleştirerek ve aralarında dramatik kontrastları ve paralellikleri ortaya çıkararak-sadece siyaset ve tarihi bağlamda değil, kadın gücü ve fedakarlığın spesifik, kadın merkezli ve gizli bağlamında-genç kraliçeler çok daha farklı ve böylece her birinin şimdiye dek hiç anlatılmamış ilgi çekici bir resmini sunar. Catherine gerçekten bu kadar kötü müydü? Mary bu kadar masum muydu? Elizabeth Tudor, yönetme hakkının olduğundan o kadar emin miydi – ve bekareti gerçekten tarihte söz edildiği gibi onun zaferi miydi? Ve Elisabeth de Valois, genç olduğu gibi, geçmişteki Dipnot statüsünden çok daha fazla güç kullanıyor olabilir mi?

atherine de Medici of France; Elizabeth Tudor of England; Mary Stuart of Scotland; and Elisabeth de Valois of Spain. Three Renaissance queens who remain household names to this day; and a fourth, a forgotten queen at the center of them all, whose hidden story is long overdue.

No one has brought their stories together into one volume until now. 

Elisabeth de Valois and Mary Queen of Scots were childhood best friends who became queens by the time they were in their teens. Catherine and Elizabeth Tudor were the older women who fought to shape these girls in their adolescent years, motivated by love, political ambition, fear, and rivalry. 

All four were brought to the highest pinnacles of power during their reigns. And yet each of them at some point faltered under the weight of that very same power – because, as women, that power came with a terrible price.

Popular history, drama, and scholarship have often confined these queens to pedestals and rendered them as pure stereotypes: Catherine de Medici as murderous Black Queen; Mary Stuart as beautiful and tragic teen queen; Elizabeth Tudor, stalwart in her unmarried status. While Elisabeth de Valois, far younger when she died, and betwixt and between countries, has all but slipped through the cracks.

By chronicling their relationships and revealing the dramatic contrasts and parallels among them – not only within the sweeping context of politics and history, but within the specific, women-centric, and hidden context of female power and sacrifice
​​
 – YOUNG QUEENS presents a much more nuanced and thus more arresting picture of each. Was Catherine really so evil? Was Mary so innocent? Was Elizabeth Tudor so sure of her right to rule – and was her virginity such a victory? And could it be that Elisabeth de Valois, young as she was, wielded far more power than her footnote-in-history status might suggest?

With the culture’s and marketplace’s current emphasis on women’s stories and feminist retellings, this seems an opportune moment to free these women from their individual silos to form a natural, and riveting, quartet-narrative
​ 
– 
one that tells a larger, more revealing, more 
​​
human story of the making of young women into queens.  A story of personal sacrifice, loss, and tragedy that unfolds less through the sweeping events of wars, successions, and the rise and fall of dynasties – although these certainly have their place – than through the shaping of the hearts, minds, and lives of girls and young women, with the understanding that these were as powerful in the shaping of Renaissance Europe as any edict, battle, or birth of a king.

At the heart of YOUNG QUEENS is the premise that, together, Elisabeth, Mary, Catherine, and Elizabeth Tudor tell each other’s stories about youth, women, and power better than any one of them can alone. Or, put differently: it was only ever one story, with many different endings.

Leah Redmond Chang’s love of literature and history was born in her Chinese-American grandmother’s kitchen and on her Irish-American grandfather’s knee. Ever since, she has been fascinated by stories and lives that cross borders or that exist 
​"​
in between
​"​
 – between cultures, genres, and disciplines, and between identities and nations. An interdisciplinary comparatist by training, she received her Bachelor’s degree from Wesleyan University in Philosophy, History, and Literature, and her PhD in Comparative Literature from the University of Michigan, Ann Arbor. She works in four linguistic traditions, including Italian, Spanish, and especially French and English. A former Associate Professor of French and Director of the Program in French Literature at the George Washington University, she is now a Senior Research Associate at University College London. An internationally recognized expert in her field, she has been the President of the Modern Language Association’s Forum on Sixteenth-Century French Studies, an invited contributing editor for Gale and for Oxford Bibliographies, a Knachel fellow at the Folger Shakespeare Library, and a regular peer reviewer of articles and book manuscripts for journals such as 
​​
Women in French, Sixteenth-Century Journal, and 
​​
Renaissance Quarterly, as well as for Palgrave, the University of Delaware Press, and the Center for Renaissance and Reformation Studies at the University of Toronto. Her academic work has been consistently praised for its creative angles and approaches. 
​​
Into Print: The Production of Female Authorship in Early Modern France (University of Delaware Press, 2009) looked at how publishers invented the idea of the female author through marketing and production tactics. Her second academic book, 
​​
Portraits of the Queen Mother: Polemics, Panegyrics, Letters (Center for Renaissance and Reformation Studies, 2014) made previously inaccessible 16th-century documents available to an English-reading audience for the first time and showed how Catherine de Medici’s legacy is the product of conflicting propaganda that began during her reign as queen consort. 
​​
Portraits of the Queen Mother was the winner of the Josephine Roberts Award from the Society for the Study of Early Modern Women. With her husband and three children, Leah Redmond Chang divides her time between Washington DC and London.  

MCPG Submission: PUP 681 & RESCUING RIALTO


PUP 681: A SEA OTTER RESCUE STORY by Jean Reidy; illustrated by Ashley Crowley
Henry Holt & Co.; February 2019; 40 pages; ages 4-8

Washed ashore alone, a tiny sea otter pup needs help! Soon, a rescuer is there to takeher in and keep her warm and fed. The pup faces challenges in her new life without her sea otter family. But with the love and care of her rescuer, she flourishes in her new home. Inspired by the true story of orphaned sea otter Pup 681, who is now named Luna and lives at the Shedd Aquarium in Chicago, this is a heartwarming and hopeful rescue story about family and love.
Yalnız karada yıkanırken, minik deniz samuru yavrularının yardıma ihtiyacı var! Yakında, onu kurtarmak ve sıcak tutmak ve beslemek için bir kurtarıcı var. Yavru deniz yaşamı ailesi olmadan yeni hayatındaki zorluklarla karşı karşıya. Ama kurtarıcısının sevgisi ve bakımıyla, yeni evinde gelişir. Artık Luna adını taşıyan ve Chicago'daki Shedd Akvaryumu'nda yaşayan yetim deniz su samuru Pup 681'in gerçek hikâyesinden esinlenilen bu, aile ve aşk hakkında içten ve umut dolu bir kurtarma.
hikayesi.

RESCUING RIALTO: A BABY SEA OTTER'S STORY
Roaring Brook Press; April 2019; 40 pages; ages 6-9

Found orphaned and stranded on a beach in Washington on August 2016, Rialto was brought to the Seattle Aquarium, where his rehabilitation and recovery was documented over the course of several months. The resulting photographs offer a rare and breathtaking glimpse into sea otters' growth and development, further enriched by an informative text offering background on these beautiful creatures and their environment—and how they were hunted to near-extinction for their fur, reintroduced to the northwest from Alaska only in recent decades.

Few things are more adorable than sea otters—especially baby sea otters! Stunning photographs and timely and topical themes of changing climate and environmental factors make this book appealing to children and adults alike.

 Ağustos 2016'da Washington'da bir kumsalda yetim ve mahsur kalan Rialto, rehabilitasyonu ve iyileşmesinin ardından birkaç ay boyunca belgelendiği Seattle Akvaryumu'na getirildi. Ortaya çıkan fotoğraflar, deniz su samurlarının büyümesine ve gelişmesine, bu güzel yaratıklar ve çevreleri hakkındaki  arka plan bilgilerini sunan, bilgilendirici bir metinle zenginleştirilmiş ve onların kürkleri için yok avlanmalarını ve türlerinin  nasıl yok olmak üzere olduğuna dair nadir ve nefes kesici bir bakış sunuyor. 


Deniz su samurlarından çok daha sevimli şeyler - özellikle de bebek deniz su samurları! Çarpıcı fotoğraflar ve değişen iklim ve çevresel faktörlerin zamanında ve güncel temaları bu kitabı hem çocuklar hem de yetişkinler için çekici kılıyor.

Shahriar Mandanipour'un MOON BROW

Restless Books'un Shahriar Mandanipour'un MOON BROW adlı eserin basın bültenini sizinle paylaşmaktan memnunum.

MOON BROW, İran-Irak Savaşı'nda tek kolunu  (ve hafızasını kaybeden) , İranlı adam  Amir'in hikayesidir. Annesi ve kızkardeşi, onu savaş bittikten sonra , savaşın şokunu üzerinden atamamış bir halde, bir akıl hastanesinde bulur ve onu eve getirir; burada geçmişini   ve nişanlısı olduğuna inandığı bir kadının gerçekte var olup olmadığını anlamaya çalışır. Konusu iki melek tarafından anlatılan bu kitap-  Kur'an'a göre, kıyamet Günü,    her insanın sol ve sağ omuzuna oturan ve iyi ve kötü davranışları kaydeden iki melek-, Amir'in geçmişi ve günümüzdeki hayali bir serüveni.

Yazar Hakkında
Mandanipour, Knopf tarafından yayınlanan ve büyük beğeni toplayan, ve New Yorker'dan James Wood tarafından 2009 yılının en İyi Kitaplardan biri seçilen CENSORING AN IRANIAN LOVE STORY adlı eserin yazarıdır. Kendisi , İran'da oldukça  başarılı bir yazar, 2006 yılında Brown Üniversitesi'ndeki üçüncü Uluslararası Yazarlar Projesi Üyesi olarak Amerika'ya geldi.


5 Ağustos 2018 Pazar

Jo Spain DIRTY LITTLE SECRETS


Jo Spain DIRTY LITTLE SECRETS Irish Times bestseller listelerinden hiç düşmedi. Bu hafta  # 4 numaraya yükseldi!


Jo Spain DIRTY LITTLE SECRETS Irish Times bestseller listesinde # 6 numarada!

Irish Times'ın yazarla röportajını kontrol edin!

“[O] bir sofistike yeni suç romanı.” —Sunday Times

“İnanılmaz derecede eğlenceli bir polisiye kurnaz bir zekâ ve harika bir dedektif ikilisi ile.” —Sunday Mirror

“[Tam bir] Agatha Christie vari . kayıt dışı sır odaların gizemi.” —Sunday Sport

“Bu benim kitabımda kazanan.”—Woman’s Way, Book of the Week

“Jo Spain’in psikolojik gerilim romanı beklenmeyenleri vaat ediyor”—RTE Guide

“Kesinlikle onun hızına yetişti ... gücü ... insanların gözlemiydi ve daha fazlasını ortaya çıkarıyor.”—Books Ireland

"Gergin ve ilgi çekici.”—Irish Independent

“Son derece zeki bir polisiye.”-The Best

Quercus / Hachette, Şubat 2019
Uluslarası Satışları
Hollanda: Fontein

Eserin kitabı mevcut.The Couple Next Door ve Big Little Lies hayranlarına mükemmel bir seçim.


Ölüm Vale'yi takip etti. Her köşede, her fısıltıda. Henüz bilmiyorlardı.

Altı komşu, altı sır, ve Olive Collins'in ölmesini istemek için altı sebep vardı.
Whithered Vale gibi kapalı bir toplumda, insanların hayatları, birbirlerine güzel bakımlı çimler kadar mükemmel görünür. Para, başarı, ayrıcalık-sakinlerinde hepsi var. Hayat orada oldukça iyi.

Sadece tek bir sorun var.

Olive Collins'in cesedi son üç aydır dört numarada çürüyor. Komşuları keşif sırasında şok olduklarını söylüyor, ama kimse gözden kaybolduğunda onu aramayı bile düşünmedi. Polis sorgulaması başladığında, görünüşte kusursuz duran cephe çatırdamaya başlar. Çünkü, Olive'in komşuları söz konusu olduğunda, her birinin gizlemesi gereken bir şey, kaybedecek bir şey ve ölümünden kazanmak için çok şeyleri var gibi görünüyor.

Kitaba gelen yorumlar:


“DIRTY LITTLE SECRETS is sensational. Taut and claustrophobic, wickedly plotted and laced with the kind of dark humour that lifts Jo Spain to the top of my reading pile.”
—Chris Whitaker, award-winning author of Tall Oaks and All the Wicked Girls

“DIRTY LITTLE SECRETS blends suspense with Jo Spain's trademark compassion and insight into Irish society. It's a winning combination of locked room (or in this case locked estate) mystery and incisive social commentary and the reader will enjoy the journey as well as the satisfying conclusion.” —Sinead Crowley, author of the DS Claire Boyle series

“A closed community of isolated neighbours realise they know a little too much of one another in this brilliantly plotted mystery by Jo Spain. Full of lies, secrets and manipulation, Dirty Little Secrets is an enthralling read with an utterly absorbing cast of characters who all have plenty of crooked motives hidden behind their manicured lawns. Immensely engaging, you won't be able to put this down.”
Olivia Kiernan, author To Close to Breathe.

“Thanks to this book, I am now wondering what all my neighbours' secrets are. Spain conjures up a brilliant setting for this murder mystery, with a fantastically imagined cast of characters.” —Emily Koch, author of If I Die Before I Wake

“I have very much enjoyed reading Jo's new novel. DIRTY LITTLE SECRETS is an astute psychological insight into the hurt and shame inflicted by words alone and a shocking portrait of insidious cruelty. Read this and you will never look at your neighbours the same way again!” —Isabelle Grey, author of the Detective Grace Fisher series