27 Temmuz 2018 Cuma

Jean Pendziwol’s THE LIGHTKEEPER’S DAUGHTERSGüçlü anlatımı ve duygusal teması ile hafızalarda iz bırakmış ile The Language of Flowers, Orphan Train, ve  The Light Between Oceans adlı eserleriyle, eleştirmenlerce beğenilen ünlü çocuk kitapları yazarı Jean E. Pendziwol'un  yetişkinlere yönelik yazdığı bu ilk romanı, onyıllardır açığa çıkmayan bir sır ile aile, kimlik ve sanatı içeren etkileyici bir  hikaye üzerine kurgulu.

Elizabeth'in zihni hala keskin ama  gözleri artık yeterince iyi görmüyordu. Artık ne sevdiği kitaplarına  vakit ayırabiliyor ne de ruhunu canlandıran o tablolara bakabiliyordu.  İçindeki boşluğu müzik ve ailesinden kalan anılarla dolduruyordu,  özellikle de sevgili ikiz kız kardeşi Emily'nin hayali ile. Bir kazada kaybettiği babasınının günlüklerini keşfettikten sonra artık geçmişi tümüyle onunla olacak, yakasını bir daha hiç bırakmayacaktı.

Kaldığı yaşlı bakım evinde, Morgan adlı toplum hizmeti görevini yapan suç mağduru gencin yardımıyla, Elizabeth babasının günlüklerini inceleme fırsatı elde eder. Bu günlükler iki kadını bir araya getiren, zaman içindeki bir yolculuğun başlangıcı olacaktır. Günlüğü her okuyuşunda,  alışılmadık arkadaşlıkları onları kendi dünyalarından çok uzaktaki bir dünyaya derinden çekecek-Elizabeth'in babasının yetmiş yıl önce bulduğu ve ailesini yetiştirdiği  Superior Gölü üzerindeki Porphyry Adası'ndaki deniz fenerine çekecektir.

Günlüğün küflü sayfalarındaki kelimeler canlandıkça, Elizabeth ve Morgan kaderlerinin daha önce hiç  hayal bile edemedikleri bir şekilde, dışlanmış o adaya bağlı olduğunun farkına varmaya başlayacak. Morgan'ın  bağlantısının keşfi, kendi aile sırlarının üzerine ışık tutarken, günlüğün solmaya yüz tutmuş sayfaları Elizabeth'in bildiği ve  geçmişin sırlarını ışığa kavuşturacağını düşündüğü her şeyin temelini sarsacak.


Ruby Elliott: It’s All Absolutely Fine: Life’s Complicated, so I’ve Drawn about It Instead

IT’S ALL ABSOLUTELY FINE, ruh sağlığını korumak için günlük mücadelenin, dürüst, özürsüz kara mizah tarzında çizimli anlatımı.

Ruby(yazar) ciddi sorunları erişilebilir  - ve hatta çok komik bir hale getirmiş. İnsani duyguların özünü mükemmel bir yetenekle kavrayan (vsadece sizi güldürmek için) , bu kitap eğlenceli olduğu kadar önemli vgereklidir.

"Yazarın bu çok çarpıcı ilk kitabı kaygı, bipolar bozukluk ve beden imajından depresyona ve kimliğe kadar her şeyi kapsar. Karikatürleri, oldukça çekici bir şekilde çizilmiş. "- Bookseller " Ones to Watch "

“IT’S ALL ABSOLUTELY FINE gülümsemenizi sağlayacak ve  aynı anda boğazınızda derin bir ağrı hissedeceksiniz, çünkü hepimiz bazen kendimizi bir topun içine sıkışmış gibi hissederiz. Elliot'un kendisiyle mücadelelerini, kaygı ve yeme bozukluklarını araştırıyor. ve diğer şeyleri. Her şeyden önce, tamamen insani "
-Sarah Shaffi, Stilist 

"En acıklı inanılmaz kitap."
-Pleebe Waller-Bridge, Fleabag Star'ın BAFTA ödüllü  yazarı