8 Mart 2018 Perşembe

Lucy Beirne’s THE MILLER PROJECT

Sophie Kinsella, Lucy Vine ve Lori Nelson Spielman okuyucuları için mükemmel.

Amy, kız kardeşi Georgia'nın hastalığından hiç anlamasa bile, onu hayata tutunması için çabalamaktan başka çaresi yoktur. 

Amy ve Georgia arasında aslında çok az bir yaş farkı var. Onlar sadece kardeş değil, aynı zamanda birbirlerinin en iyi arkadaşı. Ancak birbirleriyle taban tabana zıtlar: Amy çok becerikli-pozitif, proaktif ve motive edici biri- Georgia ise koltukta tembel tembel oturup "X Factor" izlerken akıp giden hayatından memnundur. Amy'e multipl skleroz (MS) teşhisi konur ve  dünyası birden allak bullak olur. 

Oysa, Amy,  otuzuna basmadan yapmak istediği  şeylerin  listesini hazırlamıştı. Ama sağlığı hızla bozulurken ve artık o listeyi tamamlayamayacağını anladığında , Georgia'dan listede yazanları tamamlamasını ister. Georgia 'ya göre listedeki her şey kulağa çok korkunç gelmektedir. Amy'nin her zaman ona tahammül edemeyeceği  şeyleri  yapmaya zorlayamak gibi bir yeteneği vardı - ve şimdi kardeşi onları yalnız yapmasını istiyordu. 

Tek sorun Amy'nin aklından geçen her şeyi Georgia'nın yapabileceğini düşünmesiydi. Amy artık yapamayacağı şeylerin gerçeğiyle mücadele ediyordu.

Onun konfor bölgesi dışına çıkması yani kendini zorlayıp(kanepeden kalkması)  parkta yürüyüş yapması asla Georgia'ya göre değildi, ama o Amy'nin hatırını kırmamaya kararlıydı. 

İki kız kardeş onların sonsuza dek mutlu bulabilir mi?

Yazar hakkında:
Lucy Beirne 26 yaşında ve geçen yıla kadar  yetenek ajansı olarak çalıştı. University College London'da yükksek lisans yaptı. O da Londra London Theatre Direct and Musical Theatre Review. için bir tiyatro eleştirmeni olarak çalışıyor. Lucy şu anda ikinci romanı üzerinde çalışıyor.

7 Mart 2018 Çarşamba

Macmillan Children Pub.'den önemli resimli çocuk kitapları

Yakında çıkacak  resimli çocuk kitaplarımızda seveceğiniz pek çok kitabımız var, ancak özellikle sonbahar 2018 listemizden, sizlere özellikle vurgulamak istediğimiz üç başlığımız var - hepsi de çok farklı ancak aynı derecede dikkat çekici! Ayrıntılar için aşağıya bakın.
Eylül 2018; Roaring Brook Press; 40 sayfa; 3-7 yaş

İki kez Caldecott Onur ödülü sahibi çizer Laura Vaccaro Seeger bu en yeni kitabında,  bir erkek çocuğu ve  köpegi Blue'nun dokunaklı hikayesi ile karşımıza çıkıyor. Ona 2013 Caldecott Onur ödülü kazandıran (GREEN) YEŞİL'le aynı tarzdaki  bu kitaptaki,  özel kalıplar büyülü öykü anlatımını daha da büyüleyici hale getiriyor.
POTATO PANTS! by Laurie Keller
October 2018; Henry Holt BYR; 40 pages; ages 4-8

Ekim 2018; Henry Holt genç yetişkin ; 40 sayfa; 4-8 yaş grubu

Çok sevilen Laurie Keller, Patates ile  kaygı, zorbalık ve affetme hakkındaki bu komik, dokunaklı hikaye ile geri döndü. Bu, yüksek sesle okunmaya yalvaran, eğlenceli canlı bir hikaye.

​​​​

LOST IN THE LIBRARY by Josh Funk; illustrated by Stevie Lewis

Ağustos 2018; Henry Holt BYR; 40 sayfa; 4-8 yaş

Bu mizahi ve kafiyeli masalımız, New York Halk Kütüphanesinin dışında oturan iki ünlü aslan olan PATIENCE ve FORTITUDE'U (SABIR VE ZEVK) anlatıyor. Patience geceleri kaybolduğunda, güneş çıkmadan  arkadaşını bulmak, Fortitude'a kalmış. Fortitude   kütüphaneye girerken, onunla birlikte obiz şanslı kuyucular da kütüphaneden girip, içerdeki  tüm harikalarını ilk kez keşfediyoruz. Çünkü biz, ayrıntılarını güzelce dolduran muhteşem çizimlere bakmayı seviyoruz.

SHAPE OF WATER by Guillermo Del Toro

 90'ıncı Akademi Ödülleri'nin kazananları Los Angeles'ta düzenlenen görkemli törenle sahiplerini buldu.  
The Shape of Water En İyi film dalı başta olmak üzere tam 4 dalda Akademi ödülü aldı. 


Aldığı tüm odüller-

Winner: Best Motion Picture of the Year 
Winner: Best Achievement in Directing
Winner: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
Winner: Best Achievement in Production Design
Mutlulukla duyururum.
-------

Bonnie-Sue Hitchcock’un THE SMELL OF OTHERPEOPLE’S HOUSES!

Bonnie-Sue Hitchcock’s
THE SMELL OF OTHER PEOPLE’S HOUSES
is nominated for the
2017 Book of the Year in Poland (Ksiazka Roku)


Winner of the 2017 Deutscher Jugendliteraturpreis—Jugendbuch Award
Shortlisted for the 2017 Carnegie Medal 
A 2017 ALA William C. Morris Debut Award finalist
Longlisted for the 2016 Guardian Children’s Fiction Prize
Shortlisted for the United Kingdom Literacy Association Book Award 
Nominated for the Edinburgh First Book Award
A 2017 NCTE Amelia Elizabeth Walden Book Award finalist 
Winner of the inaugural Alaska Library Association Alaskana Award
Telegraph (UK) “Best YA Books of 2016” selection
An American Booksellers Association “Indies Introduce” selection
Metro UK YA Summer Reading Pick
A Chicago Public Library Best Teen Fiction of 2016 selection
A Barnes & Noble Best YA of 2016
A Bank Street College of Education 2017 Best Book of the Year — Outstanding Merit
A 2017 YALSA Pick for Reluctant Young Adult Readers
Nominated for the 2017 Ksiazka Roku in Poland

Kitap, düşmanca ortamda, ergenliğe geçiş hakkında son derece hassas bir şekilde
incelenerek yazılmış bir genç yetişkin romanı.

Ruth,  Canadian ormanında bir uçak kazasında ölen babasını özlüyor, ve hayatını berbat edecek bir sırrı var.  Dora, babası hapisten çıktığında muhtemelen onu öldüreceği için en yakın arkadaşının ailesinin yanında kalıyor. Hank ve  kardeşleri annesinin erkek arkadaşından kaçıp,
Alaska'ya giden bir feribota gizlice binip, içlerinden birinin başını fena bir derde sokacak bilmedikleri bir yolculuğa çıkıyorlar.

Bu gençler-ve diğerleri-kendi hikayelerini biraraya getirinceye kadar  birbirlerine ne kadar ihtiyaçları olduğunu fark edemezler. Çünkü Alaska'da bir genç olmak  başka bir yerde bir genç olmaya hiç benzemez. Burada yani Kuzey Kutup Dairesi yakınlarında olmanın kuralları vardır: Yerini bil. Kibirli olma. Asla, ve asla hayatın kolay olacağını sanma.

Bonnie-Sue Hitchcock'un Biyografisi:
Yazar, Bonnie-Sue Hitchcock, Hamline Üniversitesinde Çocuk ve Gençler  için yazma üzerine  MFA yaptı. Alaska'da  doğup büyüyen yazarımız, uzun zamandır Alaska Halk Radyosunda gazeteci. 10 yıl boyunca ticari balıkçılıkla uğraştı. Çocuklarını Güneydoğu Alaska'da bir teknede büyüttü-
  Amerika'nın Alaska eyaleti üzerine nadir özgünlük getiren yazılarını burada hazırladı.   O şimdi  Lyons, Colorado'da, Eylül 2013 feci bir sel baskınından sonra hasar gören yeniden inşa ettiği evinde yaşıyor. Bu onun ilk romanı.BE KIND BY Pat Zietlow Miller ve illustratoru Jen Hill i


Macmillan Çocuk Grubundan bir haber- Şubat ayında yayınlanan resimli kitaplarımızdan birine Amerika'da inanılmaz ön satışlar yapılmış ve sosyal medyada çok sevgi ile karşılanmış! Bu, kitabı kataloglarına koymamışlardı. Zira kitabın haklarını kimin temsil edeceği onusunda bir karışıklık vardı, ama bu kitabın haklarını biz kontrol altına alıyoruz, bu nedenle hemen sunumunu sizlerle paylaşmaktan çok heyecanlıyız BE KIND, , Sophie's Squash'ın ödüllü yazarından, ufacık bir nezaketin bile çok güçlü olduğunu gösteren eğitici bir resimli çocuk kitabı .

BE KIND by Pat Zietlow Miller, illustrated by Jen Hill 
Şubat 2018, Roaring Brook Press,  3-6 Yaş Grubu Resimli Çocuk Kitabı

Tanisha, yeni elbisesinin üzerine üzüm suyu döktüğünde, sınıf arkadaşı ona kendini daha iyi hissettirmek için bir soru sorar.


Kibar olmak ne demek?

Arkadaşına yapılan bir kötü muameleye karşı dik durmak, diye cevap verir.

 Bu hareketli hikaye, nezaketin ne olduğunu ve herhangi bir hareketin, büyük ya da küçük, nasıl bir fark yaratabileceğini—ya da en azından bir arkadaşa yardım edebileceğini anlatır. Yazarımızdan dünyayı değiştirebilecek sadece iki basit kelimeyle unutulmaz bir hikayeyi sizlere sunmaktan memnunum.
İlgilenen yayıncılarımız kitabın metnini benden isteyebilirler.