3 Haziran 2017 Cumartesi

Phil Harrison: THE FIRST DAY

Belfast'da, evli bir papaz olan Samuel Orr
​'un​,
 
​Anna adında ​
genç 
​bir akademisyle tanışıp, ona aşık olur.
​ Aralarındaki tutkulu ve yoğun 
 ilişki
​ ,
 şiddetli ve şok edici sonuçlar doğuru
​rur. 

Samuel'in eylemleri kuşaklar boyunca yankılanırken, Samuel'in oğulları-halihazırdaki evliliğinden ve yeni ilişkisinden olan- başka bir şiddet eylemi ailenin daha da kırılmasına 
​yol açana ​
kadar
​,
.
 bi
​r arada büyürler.

Yıllar sonra, New York'ta, kardeşler birbirleriyle yüzleştiklerinde- ve hayatlarının her ikisi tarafına  gölgeler düşüren soruları cevaplarlar.

Claire Fayers: JOURNEY TO THE DRAGON ISLAND


Journey to Dragon Island
Agent: Gemma Cooper
Holt/Macmillan, May 2017. World English.
Manuscript available.

Yanlışlıkla  efsanevi korsan gemisi Onion'un korsan mürettebatına katılan, on iki yaşındaki Brine Seaborne, sihirbaz arkadaşı Peter ve eski kütüphaneci Tom'un hayatı alt üst olur. Dünyanın en kötü sihirbazı Marfak West ve deniz canavarlarıyla savaşıp Magical North'u bulduklarında, sekiz okyanusun kendilerine attığı her şeye hazır olduklarını düşünüyorlardı. . . Dünyanın bilinen son ejderhasını ortaya çıkarana kadar.

 Brine'ın esrarengiz geçmişinin sırlarını çözmeyi umarak Onion ve ekibi bilinmeyen bölgeye doğru yola çıktı. Efsanevi Batı Adasını ve yüzen kaleyi bulma hedeflediler. ancak, efsanenin olduğu yerde, ejderhalar var. . .

 Accidental Pirates dizisinin ilk kitabı:


The Voyage to Magical North

Shortlisted for the 2017 UK Children’s Book Award(Birleşik Krallık Çocuk Kitabı Ödülü adayı)
Waterstones Children’s Book of the Month(Waterstones Ayın Kitabı)
Barnes & Noble Notable Middle-grade Novel of 2016

The Voyage to Magical North(The Voyage to Magical North)Jasper Fforde'nin en yeni dizisi  Dragonslayer'ın  mizah tarzı, Diana Wynne Jones'un Chrestomanci serisinin klasik hikayesini anımsatan, eğlenceli orta yaş grubu çocuklara yönelik fantastik macera.

Oniki yaşındaki Brine Seaborne'ün ilginç bir geçmişi var - Sadece  ne olduğunu hatırlayabilirse. Bir sandalda tek başına bulunduğunda, elinde yıldızlarla iletişim kurabilen bir parça yıldız kabuğunu sımsıkı tutuyordu.Son bir kaç yılını sihir bozucu bir sihirbazın ve  iğrenç çırağı Peter'ın yanında geçirmişti.

Brine ve Peter başları derde girip kaçarken, efsanevi korsan gemisi "Onion"'a girerler. Daha "sekiz parça," diyemeden Sihirli Kuzey'in arayışı içindeki korsanlarla dolu gemi harekete geçer. Sihirli Kuzey çoğu kişinin var olduğunu bile düşünmediği gizemli bir yer. Brine şanslı ise, bu gizemli yerin dünyadaki konumunu keşfedecek;eğer şanssız ise, gemideki herkes deniz canavarlarınca yenecek. Gerçekten her iki şekilde de sonuçlanabilir.


A DEADLY AFFECTION by Cuyler Overholt


Açıklama: Macintosh HD: Kullanıcılar: Victoria: Masaüstü: 51KO9wgf1mL.jpgA DEADLY AFFECTIPON
Ajan: Victoria Lowes
Sourcebooks, Eylül 2016 Dünya İngilizce.


Tarz olarak, Caleb Carr'ın Sue Grafton ile buluşması
New York,  1907. Yirminci yüzyılın şafağında, Amerikalılar bilimin, özellikle tıp ilminin, yakında insanlığın tüm hastalıklarınının  üstesinden geleceğine inanıyorlardı. Tıp fakülteleri kısa süreliğine, kadınlara kapılarını açıp,  
onların bilimsel mücadeleye katılmaya davet etti . Genevieve Summerford çağrıyı kabul eden o kadınlardan biriydi ...
Hep kendisini suçladığı bir aile faciasından sonra, bir psikiyatrist olan Dr. Genevieve Summerford  yeni kariyerinde başarılı olmaktan, aile ve akranlarının saygısını tekrar kazanmaktan başka bir şey istemiyordu. Bu amacı maalesef bir hastasının cinayetten tutuklanmasıyla büyük bir tehlikeye dönüşecektir-zira Genevieve  farkında olmadan cinayeti provoke etmiş olabilir. Kendine ve  yetkililere hastasının masum olduğunu umutsuzca ispatlamaya çalışırken, bir zamanlar ailesinin yanında seyis olarak çalışan, ve artık ona yardım edip etmeyeceğinden bile şüphe duyduğu, oldukça nüfüzlu bir Tammany kaptanından yardım istemek zorunda kalır. Aralarında sıkıntılı bir ittifak kuran ikili, şehrin en güçlü ailelerinden biriyle ilgili şaşırtıcı bir sırrı ele geçirirler. Bu öyle bir sırdır ki açığa çıkarsa Genevie'nin değer verdiklerinin başına büyük bir felaket getirebilir, ancak bu sırrı sürdürmeye devam ederse hastasını elektrikli sandalyeye yollayabilir.
Ayrıca Cuyler Overholt dizinin ikinci kitabını yazıyor:  
A PROMISE OF RUIN
Ajan: Victoria Lowes
Sourcebooks, Ağustos 2017.

Genevieve Summerford serisinin ikinci kitabı

Serinin ikinci kitabında, Genevieve'den kaybolan genç bir İtalyan göçmen kadını bulmaya yardımcı olması istenir. "Kara El" adlı bir organizasyon, bombalama ve adam kaçırma yolu ile New York'daki İtalyan kolonilerine dehşet saçmaktadır. Erkek kulübünün üyeleri tarafından Doğu Nehrindeki bir rekreasyon iskelesinin  altında cinsel saldırıya uğradıktan sonra  bir başka İtalyan kızın daha cesedinin bulunmasıyla , Genna organizasyonun faaliyetlerine zorla fuhuşu da içine alacak şekilde genişlemiş olabileceğinden şüphelenmeye başlar. Kayıp kadının izlerini Simon ve polis departmanının yardımıyla "beyaz köleliği" denen İtalyanların harleminde bulur.O güne kadar hiç rastlamadığı kadar çok kişisel davaya müdahil olacaktır. 

31 Mayıs 2017 Çarşamba

Layla Hagen:Your Alluring Love (The Bennett Family Book 6)Description: Macintosh HD:Users:John:Desktop:6YOUR ALLURING LOVE .jpgYour Alluring Love (The Bennett Family Book 6)
Agent: Louise Fury
Layla Hagen, May 2017. World English.
Finished books available.

Television producer Nate isn’t expecting much when he goes to a party at the Bennetts, except for a chance to see his old friends again. However, when he sees restaurateur Alice Bennett, he can’t believe how alluring and self-confident she’s become. Lucky for them, their professional interests align, as do their romantic ones! With sparks flying between them, they’ll need to hide that side of their relationship from Alice’s overprotective family. But when the opportunity of a lifetime comes for Nate, it could threaten everything they’ve built together.

“Hagen presents another addition to her ongoing Bennett family saga. This novel focuses on Alice Bennett, who has been nursing a secret crush on her brother’s friend Nate since childhood. An encounter at a party fans that spark into a flame, resulting in a compelling romance with some red-hot sex scenes. Although this is part of a series, it’s perfect for newcomers, and returning fans will enjoy cameo appearances from their favorite Bennetts.” —RT Reviews, four-star reviewAlso in the Bennett Family series:

Your Irresistible Love (The Bennett Family Book 1)
Agent:  Louise Fury
Layla Hagen, 2016. World English.
Audio: Tantor Media. Germany: Piper.
Finished Books available.

Sebastian Bennett is a determined man. It’s the secret behind the business empire he built from scratch. Under his rule, Bennett Enterprises dominates the jewelry industry.

Despite being ruthless in his work, family comes first for him, and he’d do anything for his parents and eight siblings—even if they drive him crazy sometimes…like when they keep nagging him to get married already.

Sebastian doesn’t believe in love, until he brings in external marketing consultant Ava to oversee the next collection launch. She’s beautiful, funny, and just as stubborn as he is. Not only is he obsessed with her delicious curves, but he also finds himself willing to do anything to make her smile. He’s determined to have Ava, even if she’s completely off limits.

Ava Lindt has one job to do at Bennett Enterprises: make the next collection launch unforgettable. Daydreaming about the hot CEO is definitely not on her to-do list. Neither is doing said CEO. The consultancy she works for has a strict policy—no fraternizing with clients. She won’t risk her job. Besides, Ava knows better than to trust men with her heart. But their sizzling chemistry spirals into a deep connection that takes both of them by surprise. Sebastian blows through her defenses one sweet kiss and sinful touch at a time.

When Ava’s time as a consultant in his company comes to an end, will Sebastian fight for the woman he loves or will he end up losing her?

“A strong start to the series, with enough sizzle to stand alone and plenty of likable characters.”
—Kirkus Reviews

“If you are a fan of friends to lovers trope with a second chance aspect thrown into the mix, then this sweet and inescapable love story is the book for you.” —Four Chicks Flipping Pages, Blog.Your Captivating Love (The Bennett Family Book 2)
Agent:  Louise Fury
Layla Hagen, 2016. World English.
Audio: Tantor Media. Germany: Piper.
Finished Books available.

USA Today bestseller!

Logan Bennett knows his priorities. He is loyal to his family and his company. He has no time for love, and no desire for it. Not after a disastrous engagement left him brokenhearted. When Nadine enters his life, she turns everything upside down.

She’s sexy, funny, and utterly captivating. She’s also more stubborn than anyone he’s met…including himself.

Nadine Hawthorne is finally pursuing her dream: opening her own clothing shop. After working so hard to get here, she needs to concentrate on her new business, and can’t afford distractions. Not even if they come in the form of Logan Bennett. He’s handsome, charming, and doesn’t take no for an answer. After bitter disappointments, Nadine doesn’t believe in love. But being around Logan is addicting. It doesn’t help that Logan’s family is scheming to bring them together at every turn.

Their attraction is sizzling, their connection undeniable. Slowly, Logan wins her over. What starts out as a fling, soon spirals into much more than they are prepared for.

When a mistake threatens to tear them apart, will they have the strength to hold on to each other?

“This story is fun and addictive... Getting to know the Bennett family is a real joy.”—Mes Livres, Blog

“Light, fun and sexy.” —2 Girls & Their Kindles, Blog

“The way that Logan treated Nadine – sigh- every girl needs a man like that.” —We Stole Your Book Boyfriend, Blog

“Hagen’s characters tend to be smart, clever, hard-working and endearingly flawed. Her creative sensual love scenes often leave me gasping. More please!” — Books and Bindings, Blog

“When the passion explodes between them it’s hotter than ever.” —Melena’s Reviews, Blog


Description: Macintosh HD:Users:John:Desktop:51E22BiRUoL.jpg
Your Forever Love (The Bennett Family Book 3)
Agent:  Louise Fury
Layla Hagen, 2016. World English.
Audio: Tantor Media.
Finished Books available.

Eric Callahan is a powerful man, and his sharp business sense has earned him the nickname ‘the shark.’ Yet under the strict façade is a man who loves his daughter and would do anything for her. When he and his daughter move to San Francisco for three months, he has one thing in mind: expanding his business on the West Coast. As a widower, Eric is not looking for love. He focuses on his company, and his daughter.

Until he meets Pippa Bennett. She captivates him from the moment he sets eyes on her, and what starts as unintentional flirting soon spirals into something neither of them can control.
 

Pippa Bennett knows she should stay away from Eric Callahan. After going through a rough divorce, she doesn’t trust men anymore. But something about Eric just draws her in. He has a body made for sin and a sense of humor that matches hers. Not to mention that seeing how adorable he is with his daughter melts Pippa’s walls one by one.
 

The chemistry between them is undeniable, but the connection that grows deeper every day that has both of them wondering if love might be within their reach.
 

When it’s time for Eric and his daughter to head back home, will he give up on the woman who has captured his heart, or will he do everything in his power to remain by her side?

“YOUR FOREVER LOVE was a sweet, sexy, and beautiful love story that had all the elements of family, friendship, second chances, and passion. I absolutely adored this sweet and heartfelt tale of two people discovering and getting their second chance at love.” —Four Chicks Flipping Pages, Blog

“I inhaled it in a day, Layla's writing just flows and the humour and heat of the books absorb you!” —2 Girls & Their Kindles, Blog


Description: Macintosh HD:Users:John:Desktop:ECHOshare:Shared Files:Client Manuscripts:Hagen, Layla:The Bennet Family:The Bennet Series:4LHYourInescapableLoveBookCover6x9_BW_MEDIUM.jpgYour Inescapable Love (The Bennett Family Book 4)
Agent: Louise Fury
Layla Hagen, 2016. World English.
Finished books available.

One of Pop Sugar’s 11 Sexiest New Reads

Max Bennett is a successful man. His analytical mind has taken his family’s company to the next level. Outside the office, Max transforms from the serious business man into someone who is carefree and fun. He’s happy with his life and doesn’t intend to change it, even though his mother keeps asking for more grandchildren. Max loves being an uncle, and plans to spoil his nieces rotten.

But when a chance encounter reunites him with Emilia, his childhood best friend, he starts questioning everything. The girl he once knew has grown into a sensual woman with a smile he can’t get out of his mind. 

Taking care of her sick grandmother, Emilia Campbell has a lot on her plate. Still, she faces everything with a positive attitude. When the childhood friend she hero-worshipped steps into her physical therapy clinic, she is over the moon. Max is every bit the troublemaker she remembers, only now he has a body to drool over and a smile to melt her panties. Not that she intends to do the former, or let the latter happen.

They are both determined not to cross the boundaries of friendship…at first. But as they spend more time together, they form an undeniable bond and their flirty banter spirals out of control. 

Max knows Emilia is off-limits, but that only makes her more tempting. Besides, Max was never one to back away from a challenge. 

When their chemistry becomes too much to resist and they inevitably give in to temptation, will they risk losing their friendship or will Max and Emilia find true love?

“Sexy and romantic! Sebastian will charm his way into your heart and leave you begging to be a Bennett! Hagen's writing is full of steamy romance that you won't be able to put down.” —Geneva Lee, New York Times and internationally-bestselling author of the Royals Saga

“This book was on fire. I read the whole thing in one sitting... The spark that explored from these characters was… hot damn magic!!!” —Debbie D, blogger

“Layla did it again! She wrote and amazing story that you can´t put down for one second, I had to read it in one sitting I just couldn´t stop.” —Planeta Flor, Blog


Description: Macintosh HD:Users:John:Desktop:33631265.jpgYour Tempting Love (The Bennett Family Book 5)
Agent: Louise Fury
Layla Hagen, 2017. World English.
Audio: Tantor Media.
Finished books available.

Christopher Bennett is a persuasive man. With his magnetic charm and undeniable wit, he plays a key role in the international success of his family’s company. 

Christopher adores his family, even if they can be too meddling sometimes. . . like when they recommend him to employ Victoria Hensley‘s decorating services for his new apartment in an attempt to set him up with her. 

Christopher isn’t looking to settle down, but meeting Victoria turns his world upside down. Her laughter is contagious, and her beautiful lips and curves are too tempting.

Victoria Hensley is determined not to fall under Christopher’s spell, even though the man is hotter than sin, and his flirty banter makes her toes curl. But Christopher is her client, and she knows better than to get involved with clients. Besides, Victoria isn’t looking for love. After her parents‘ death, Victoria is raising her much younger siblings, and she can’t afford any mistakes.

But Victoria and Christopher‘s chemistry is not just the sparks-flying kind, but the downright explosive kind. Before she knows it, Christopher is training her brother Lucas for soccer tryouts, and reading good-night stories to her sister Chloe.

Victoria wants to resist him, but Christopher is determined, stubborn and . . . oh-so-persuasive. 

When their attraction and connection both spiral out of control, will they be able to risk it all for a love that is far too tempting?


More about Layla Hagen:
Layla Hagen fell in love with books when she was nine years old, and her love affair continues many years later. She writes romantic stories to share with the world and drinks a lot of coffee.

Cecile Vinesse SEVEN DAYS OF YOU


Description: Macintosh HD:Users:victoria:Desktop:SevenDaysofYou_des.FINAL_revised.jpegSeven Days of You
Agent: Molly Ker Hawn
Category: Young Adult
Little, Brown BFYR, March 2017. World English.
Brazil: Globo. Germany: DTV. France: Pocket Jeunesse. Italy:Piemme. Spain: Urano.
Finished books available.

An Epic Reads Most Anticipated YA Books to Read in March 2017

Part Before Sunrise, part Lost in TranslationSEVEN DAYS OF YOU is a romantic, wistful, and witty YA contemporary novel perfect for fans of Stephanie Perkins and Jennifer E. Smith.

Seventeen-year-old Sophia Wachowski has one week left in Tokyo, and she’s determined to enjoy every second of it—until Jamie Foster-Collins comes back to Japan and ruins everything. He left for boarding school in America three years ago, and as far as Sophia’s concerned, he should have stayed there. The last thing she wants to deal with is the heartbreak of their history together.

The more she sees Jamie struggle to fit back in with his old life, the more she’s drawn to him. Exploring the city together, they forge a last-minute connection neither of them anticipates. But can their one short week of Tokyo adventures end in anything but goodbye?

"This dazzling and genuinely romantic story shows just how much your life can change in the course of a single week.”
—Jennifer E. Smith, author of The Statistical Probability of Love at First Sight

"How hard am I crushing on SEVEN DAYS OF YOU? I'm crying, laughing, aching, and squealing all at once. I would live in this book if I could.”
—Becky Albertalli, author of Simon Vs. the Homo Sapiens Agenda

“This highly readable novel about finding home and discovering oneself will have fans of Stephanie Perkins’s Anna and the French Kiss swooning . . . A recommended purchase that will fit comfortably in both contemporary YA and teen romance sections.”
—School Library Journal


Also by Cecilia Vinesse:

The Summer of Us
Agent: Molly Ker Hawn
Category: Young Adult
Little, Brown Books for Young Readers, Spring 2018. World English.
Germany: dtv Junior.
Manuscript available.

Aubrey, Rae, Clara, Gabe and Jonah are graduating from the London American School and starting the rest of their lives. Before university and whatever else real life involves scatters them across the world, they’re taking an epic trip around Europe: ten days going from city to city by train, cramming in as much sightseeing as they can. But they can’t leave their drama back in England, and soon enough they’re squabbling, keeping secrets…and falling in and out of love. Will their friendships survive this last summer together? 

A fresh, funny, and honest story of finding yourself where you least expect to, THE SUMMER OF US is perfect for fans of Stephanie Perkins and Jennifer E. Smith.

More about Cecilia Vinesse:
Cecilia Vinesse is a 28-year-old dual citizen of the US and the UK, and like Sophia, she went to the international school in Tokyo. She is a graduate of Barnard College in New York and holds an M.A. in creative writing from the University of St. Andrews.

Unf*ck Yourself: Get Out of Your Head and into Your Life

*Manuscript attached*


Description: Macintosh HD:Users:John:Desktop:4197Sd0vdhL._SY346_.jpgUnf*ck Yourself: Get Out of Your Head and into Your Life
Agent: Jenny Bent
HarperOne, July 2017. North American.
UK: Yellow Kite/Hodder.
Manuscript available.


In the tradition of The Subtle Art of Not Giving a F*ck by Mark Manson and You Are a Badass by Jen Sincero, UNF*CK YOURSELF was self-published on Amazon in October, and quickly became a bestseller. The book is a potent reminder that we can change our lives simply by taking action.


About the Author:

Gary John Bishop began his life journey in Glasgow, Scotland. The grit and wit of his early life have contributed to his tough-love, in-your-face approach to coaching. Coupled with world-class training and development, Gary has a true ability to reach people by rooting out the deeper issues that consume them and tie them to their challenges.

Bernie Sanders Guide to Political Revolution

Inline image 1

BERNIE SANDERS GUIDE TO POLITICAL REVOLUTION
By Bernie Sanders, adapted by Kate Waters
Henry Holt Books for Young Readers
Pub Date: August 29, 2017

In The Bernie Sanders Guide to Political Revolution, Independent congressman, presidential candidate and activist Bernie Sanders continues his fight against the imbalances in the nation’s status quo, and shows you how to make a difference to effect the changes America—and the world—need to create a better tomorrow. 

Throughout the Presidential campaign, Senator Bernie Sanders promised voters a future to believe in through his progressive platform and a vision for America worth fighting for. This vision calls for an economic, environmental, health care, and social justice revolution beyond the stagnate agendas of Democrat and Republican politicians to build an equitable future for all Americans—especially the younger generation that will inherit the consequences of decisions made now.

Inside this practical and inspiring guide to effecting change in today’s world, you’ll learn how to:· Understand and navigate the current system of policy and government· Work to change the system to reflect your values and to protect our society’s most vulnerable· Organize for the causes you care about most· Resources for further reading and organizations to get involved with

With more than two decades of Washington D.C. insider knowledge and experience, Senator Sanders knows how to fight and change the system from within, a system desperately in need of reform in health care, immigration, taxes, higher education, climate change, and criminal justice.

BERNIE SANDERS ran as a Democratic candidate for President of the United States in 2015 and 2016. He served as mayor of Burlington, Vermont’s largest city, for eight years before defeating an incumbent Republican to be the sole congressperson for the state in the U.S. House of Representatives in 1991. He was elected to the Senate in 2007 and is now in his second term, making him the longest-serving independent in the history of the Congress. He lives in Burlington, Vermont, with his wife, Jane, and has four children and seven grandchildren.

Stephanie Kate Strohm

Stephanie Pe rkins’ Anna and the French Kiss meets Heather Hepler’s Cupcake Queen.
Rosie Radeke firmly believes that happiness can be found at the bottom of a mixing bowl. But she never expected that she, a random nobody from East Liberty, Ohio, would be accepted to celebrity chef Denis Laurent’s school in Paris—the most prestigious cooking program for teens in the entire world. She also never expected to meet Henry, a Korean-American teen from Chicago who loves to cook just as much as Rosie does.

But life in Paris isn’t all cream puffs and crepes. Faced with a challenging curriculum and a nightmare professor, Rosie begins to doubt her dishes. As she and Henry fall in love with Paris—and maybe each other—she wonders if she has to say goodbye to East Liberty, her complicated past, and the girl she was before in order to become a real chef.

LA VIE EN ROSIE is a story of first kisses, fromage, and finding your voice—from one of YA fictions leading writers of romantic comedy. 


Also by Stephanie Kate Strohm:

Description: Macintosh HD:Users:John:Desktop:Prince_in_Disguise_COVER.jpegPrince in Disguise
Agent: Molly Ker Hawn.
Category: Young adult
Disney-Hyperion, Fall 2017. World English.
Germany: CBJ.
Manuscript available.

PRİNCE İN DİSGUİSEis full of hilarity, romance, and reality-TV-worthy surprises—part L.A. Candy, part Sweet Home Alabama.

Life is real enough for Dylan—especially as the ordinary younger sister of Dusty, former Miss Mississippi and the most perfect, most popular girl in Tupelo. But when Dusty wins the hand of the handsome Scottish laird-to-be Ronan on the TRC television network’s crown jewel, “Prince in Disguise,” Dylan has to face a different kind of reality: reality TV.

The camera crew whisks them off to Scotland to film the wedding, and the producers are full of surprises—including old family secrets, long-lost relatives, and a hostile future mother-in-law who thinks Dusty and Dylan’s family isn’t good enough for her only son. At least there’s Jamie, an adorably bookish groomsman who might just be the perfect antidote to all Dylan’s stress…if she just can keep TRC from turning her into the next television sensation.


Description: Macintosh HD:Users:John:Desktop:51YszgIbBYL.jpgPilgrims Don’t Wear Pink
Agent: Molly Ker Hawn
Category: Young adult
Houghton Mifflin Harcourt Books for Young Readers, May 2012.
Finished books available.

Libby Kelting had always felt herself born out of time. No wonder the historical romance-reading, Jane Austen-adaptation-watching, all-around history nerd jumped at the chance to intern at Camden Harbor, Maine’s Oldest Living History Museum. But at Camden Harbor Libby’s just plain out of place, no matter how cute she looks in a corset. Her cat-loving coworker wants her dead, the too-smart-for-his-own-good local reporter keeps pushing her buttons, her gorgeous sailor may be more shipwreck than dreamboat — plus Camden Harbor’s haunted. Over the course of one unforgettable summer, Libby learns that boys, like ghosts, aren’t always what they seem. 

“In this whimsical tale, the reader is not only entertained, but also learns a little history along the way.” VOYA

“Strohm has a good sense of slapstick and an ear for one-liners.” Kirkus Reviews

“Pilgrims will be enjoyed by fans of romantic comedies.” School Library Journal

Interesting historical facts are woven throughout, but, mostly, Strohm's debut is breezy beach reading—it'll go down as easily as Libby's Colonial Caramel Apple Pie.” Booklist

“[Strohm] turns a strong heroine and a few surprises into a clever, tightly written book that will keep readers wondering who will become Libby's Mr. Darcy.” Publishers WeeklyStephanie Kate Strohm’s Bio:
Stephanie Kate Strohm is the author of It's Not Me, It's YouThe Taming of the DrewPilgrims Don't Wear PinkConfederates Don't Wear Couture, and the upcoming Prince in Disguise and The Date to SavePublishers Weekly praised her debut novel for “turning a strong heroine and a few surprises into a clever, tightly written book,” and her most recent work, It's Not Me, It's You, is an “effervescent romp [that] bounces between playful fluff, witty humor, and happily-ever-after sincerity, and romance fans will be gleefully hooked” (Booklist). A graduate of Middlebury College with dual degrees in theater and history, she now lives and writes in Chicago.