12 Eylül 2017 Salı

THE GREAT NADAR by Adam Begley

Parisli bir fotoğrafçının, maceraperest ve öncünün göz kamaştırıcı, şık bir biyografisi.

Yakın tarihli bir Fransız biyografisi şöyle başlar, "Nadar'ı kim tanımaz?" Fransa'da bu cevabı beklenmeyen bir soru. Victor Hugo, Baudelaire, Gustave Courbet ve Alexandre Dumas-Nadar'ın da bulunduğu 19. yüzyılın ortalarında Paris'te gelişen efsanevi figürlerin hepsinin arasında belki de en yenilikçi, en huzursuz, en modern olanı Nadar'dı.

Nadar, ilk büyük portre fotoğrafçısı, öncü bir baloncu, Paris'i balonla havadan fotoğraflayarak dünyadaki ilk hava fotoğrafını gerçekleştiren kişi ünlü sanatçı-girişimcilerden biriydi. 19. Yüzyılın bir tür  Andy Warhol'u diyebiliriz. Manis, Sarah Bernhardt, Delacroix, Daumier gibi  Parisli ve ünlü sayısız kişinin paha biçilmez fotoğraflarını çekti .

Sizinle publishers weekly de eserle ilgili çıkan makalenin linkini paylaşıyorum:http://www.publishersweekly.com/9781101902608

ilgilenen yayıncılarımıza duyurulur.

1 yorum:

  1. New Yorker'ın 18 Eylül sayısında Brief Noted köşesinde Adam Bagley'İn GREAT NADAR adlı eserine yer veriyor. “This taut, engaging biography of the nineteenth-century photographer Nadar presents its subject as a consummate artist who also had a preternatural understanding of the new celebrity culture, with its twin gods of photography and publicity. . . . Begley creates a vibrant portrait of Second Empire Paris through one of its most colorful characters.”
    19. yüzyılın ünlü fotoğraf sanatçısı Nadar'ın biyografisiyle ilgilenen tüm yayıncılarımıza duyurulur,

    YanıtlaSil

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com