28 Nisan 2015 Salı

Shannon Parker: The Girl Who fellErkek arkadaşının fiziksel ve zihinsel güdümlemelerini, bir aşk bir bağlılık olarak değerlendiren ve hata yaptığını çok geç anlayan bir lise öğrencisinin bir ilk aşk hikayesi ! Kasabaya yeni gelen yakışıklı çocuğa aşık olup  ayakları yerden kesilen, yıldız sporcu ve öğrenci  Zephyr Doyle, okulun son yılında aradığı erkek arkadaşı bulduğu için sevinçlidir. Erkek arkadaşı Alec sadece nazik değil, aynı zamanda Zephyr'nin her konuda dikkatini çeken, onda merak ve istek uyandıran biridir. Aşkın gözü kördür derler ya, Zephyr arkadaşlarının uyarılarına rağmen , Alec'in şiddete varan kabalıklarını görmezden gelir. Ancak sonunda durum tamamen bir şiddete dünüşür. Zephyr  sonunda Alec'in gerçek kişiliğinin farkına varabilir. Ancak bu farkındalık için artık çok geç kalmıştır. THE GIRL WHO FELL neredeyse yanlış bir seçim yapmanın eşiğine gelen  tüm genç kadınlara uyarıcı bir masal


Shannon Parker
Young Adult/Contemporary
Simon Pulse, Winter 2016.  World English.                                                   Manuscript available.

A story of first love in which a high school senior mistakes her boyfriend's physical and mental manipulations for devotion, only to discover the truth when it may be too late.

Swept off her feet by the cute new boy in town, stellar athlete and student Zephyr Doyle can’t believe her good luck in finding the perfect boyfriend to complete her senior year. Not only is Alec attentive, he awakens physical desires in Zephyr, leaving her curious and wanting more.

Ignoring her friends’ warnings, Zephyr forgives Alec’s transgressions, but then the situation takes a swift, violent turn. Zephyr sees Alec for who he is and regains her sense of self; but her realizations may be too late.

THE GIRL WHO FELL is a cautionary tale to all young women, filled with heated scenes and beautiful prose that keep the reader at the brink, always close to falling completely.
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA              

Shannon Parker holds a Master’s degree in Linguistics and a C.A.S. in Educational Leadership. She has traveled to 35 countries and maintains journals filled with observations of exotic settings and colorful characters. She works as an educational administrator in Maine, where she lives with her husband and children. THE GIRL WHO FELL is her first novel.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com