11 Ekim 2014 Cumartesi

Sandra Waugh: LARK RISINGSandra Waugh’
​un
 LARK RISING!
 yapılan bir yorumu sizlerle paylaşmaktan memnunum. 
​(aşağıdaki orjinal metinde!)​
    Praise for Sandra Waugh’s LARK RISING!

“Sixteen-year-old Lark is blessed—or cursed—with the Sight. To avoid being overwhelmed with the emotions (love, fear, anger) of others, she lives with her cousin Evie and grandmother, both of whom are Healers, and tends to the garden and the animals. But when the evil Troths threaten to once again attack their village, Lark is chosen by lot to seek help from the Riders in the north. Learning that the Riders actually need her assistance as a Guardian to retrieve a stolen amulet, her own destiny rapidly unfurls.

This romantic fantasy will quickly draw even reluctant readers into its beautifully rendered world, rich in setting and backstory, with inhabitants both fearsome and innocent. The character development is deep and the intricately plotted story line flows without a hitch and with surprises both pleasant and troublesome along the way. Happily, there should be other novels to follow as the remaining three Guardians fulfill their own destinies” —Booklist


Description: Macintosh HD:Users:victoria:Desktop:17196290.jpgLark Rising

Eser Susan Cooper’ın
​ ​
The Dark Is Rising
​ 'inin geleneğinde
 yazılmış bir genç yetişkin romanı. 
On altı yaşındaki Evie Carew
kimsenin göremediği şeyleri görebilmektedir. Bu nedenle kasabasını saldırıdan kurtarmakla görevlendirilir. Aslında onun daha büyük bir misyonu vardır; Dünyayı mutlak bir yokoluştan kurtarmak. Bir cücenin , beyaz bir atın ve çok sevdiği fakat sonunda öldürmek zorunda kalacağı bir adamın yardımıyla bu görevi cesurca kabul edecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com