4 Aralık 2014 Perşembe

ON IMMUNITY: AN INNOCULATION
New York Times "2014 Yılının En iyi 10 Kitabı" listesini açıkladı Listeyi görmek için tıklayınız; http://www.nytimes.com/2014/12/14/books/review/the-10-best-books-of-2014.html?_r=0  Temsilcisi bulunduğum Frances Goldin Literary Agency'nin listelerinden Eula Biss'in On Immunity'si New york Times "2014 Yılının En iyi 10 Kitabı" listesinde ve ayrıca New York Times bestseller listesinde "Health" bölümünden girdi.

ON IMMUNITY’nin girdiği diğer en iyiler listelerinde :

Chicago Tribune Top 10 Books of 2014
Publisher’s Weekly Top 10 Books of the Year
Time Out 10 Best Books of 2014
Top 100 Books of the Year Toronto Globe & Mail
Booklist Top 10 Books in Science & Health for 2014


Eserle ilgilenen yayıncılarımızın bana haber vermelerini rica ederim.


Yılın en iyi kitapları listelerinin gelmeye başladı. Eula Biss çok önemli yerde yılın en iyi kitabı seçildi. Bunlardan biri 
 Publishers Weekly’
​nin 2014 
 TOP TEN 
​listeleri​(burada liste başı)
:
 Time Out’
​un
 Top Ten List
​esinde ise 6 numarada​
:
Notes from No Man’s Land'in yazarı  ve  National Book Critics Circle Ödüllü Eula Biss'ten çok çarpıcı bir tema. Yeni kitabı On Immunity'i, okuyucuyu kapak üzerindeki imgeye dikkat çekerek açıyor; Kapakta, Elini suya sokmaması önerilen Aşil'e, annesinin onu ölümsüzlük nehri Styx'e sol topuğundan tutarak, suya daldıran resmi portrelenmiş. (Biliyorsunuz, Aşil sol topuğundan zehirli okla öldürüldü. )Bu kitapta bağışlıklık sisteminin doğasını  mitsel ve karmaşık yapısıyla incelemekte. Aşılanma hakkındaki korkularımız aslında yeni bir olay değil.  Yazarın bu kitapta söz ettiği gibi geçmişe doğru derin bir yolculuk yapıldığında, aşıya karşı insanların hep derin bir korku içinde olduğunu incelemiş. 18. yüzyılda aşılamanın cadı işi olduğuna inanıldığını anlıyoruz. "Bu fikre ... çiçek hastalığına yakalanmış bir inekten alınan mikrobun, yine bu hastalığa yakalanmış bir kişinin yarasına sürüldüğünde, o kişinin bu ölümcül hastalığa karşı bağışıklığının kuvvetlenmesinin anlaşıldığı 1796 yılında olduğu gibi. Çiçek aşısını bulan Edward Jenner'ın aşısı benimsenmiş ve ilgiyle karşılanmış olsa da,dönemin tıp uzmanları aşıya karşı çıkmışlardır. Ancak 1870'de aşı başarısı sebebiyle kullanılmaya başlanmıştır.Bliss, bağışıklık sistemini br metafor olarak inceliyor.-Çocuklarımızı hastalıklara karşı korumak için içimizdeki o koruyucu dürtü (( Achilles , Oedipus ) aslında  sadece bir teori ve bilim, değil. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com