27 Şubat 2014 Perşembe

Trisha Leaver:THE SECREST WE KEEP


Bologna Kitap Fuarına sadece bir kaç hafta kalmışken, daha şimdiden hakkında çok konuşulmaya başlayan Macmillan Çocuk Grubu yayınlarından çıkacak bir romandan(12 ve üstü yaş grubuna yönelik) söz etmek isterim! THE SECRETS WE KEEP by Trisha Leaver. Eser,  kıskançlık, sevgi ve kız kardeşler arasında kopmaz bağı anlatan duygu yüklü bir roman. İkiz kız kardeşi bir trafik kazasında ölen 17 yaşındaki Ella kardeşi MAddy'nin ölümündeki karanlık sırları bulmak için onun kimliğine bürünür.

İlgilenen yayıncılarımıza duyurulur.

THE SECRETS WE KEEP by Trisha Leaver                                                                                                      
Farrar, Straus and Giroux Books for Young Readers
April 2015; 978-0-374-30046-3; $17.99/$19.99; 5 ½ x 8 ¼; 256 pp.; Ages 12 & Up

Seventeen-year-old Ella Lawton spent her entire life living in the shadows of her identical twin sister's popularity, but she never dreamed of having or wanting Maddy's life. In fact, in the last three years, she's chosen the quiet, safe confines of her sketchbook and the company of her best friend, Josh, over the constant battle for attention and popularity that has defined her sister's life.

When a heated argument and a tragic accident leaves her sister dead, Ella wakes up in the hospital surrounded by friends and loved ones who believe she is Maddy. Soon, Ella realizes that Maddy's life is full of secrets that kept her popularity intact, but slowly destroyed her from the inside out. Caught in a web of lies, Ella is faced with two options—confess her deception and risk devastating those who loved Maddy, or give up all of her own dreams and live her sister's life.

TRISHA LEAVER lives Cape Cod with her husband and three children. Her debut YA psychological thriller CREED (co-authored) releases in fall of 2014 with Flux.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com