18 Nisan 2013 Perşembe

Chronicle Booksdan haberler

Degerli YAyincilarimiz; Sizlerle Chronicle Books Us Rights Team'in hazırladığı aylık haber bültenini paylaşmaktan memnunum. Bu ay

 SEAGULLS DON’T EAT PICKLES
FISH FINELLI BOOK 1
by Erica Farber
illustrated by Jason Beene

tanıtılıyor. İlgilenen yayıncılarımıza duyurulur

https://mail-attachment.googleusercontent.com/attachment/u/0/?ui=2&ik=dd34b21173&view=att&th=13e19b290ac12b93&attid=0.1&disp=inline&safe=1&zw&saduie=AG9B_P9W_mW89MFUFkT-tRObZsFm&sadet=1366287282880&sads=vY-8KSNd8otcq0DMwe2fYr4sH0Q


Frances Goldin Literary Agency'den haberler


Frances Goldin Literary Agency'den haberler


The Girl in the Road'un ilk uluslarası satışı Alman Heyne yayınevine yapıldı.
Helene Wecker'in The Golem &amo; the Djinni  adlı eseri Rusya'da  Azbooka yayınevine ve İspanya'da Tusquets yayınevlerine satıldı. Eserin satıldığı diğer ülkeler: Hollanda, Norveç, İtalya, İsrail, Almanya, Fransa, Polonya ve Türkiye.
Yorumlar:
Susan Bordo nun The Creation of Anne Boleyn adlı eseri için  the New York Times yorumunu tıklayarak okuyun.
The Golem & the Jinni round-up:
Amazon.com, 4.1.2013
Best books of April review(Nisanda çıkan en iyi kitaplar)
Imaginative and meticulously researched, this enchanting debut novel from Helene Wecker is, in reality, an historical fiction. Set primarily in turn-of-the-century Manhattan, it deliberately details the immigrant experience--the wonders and hardships of being in a new country and the discoveries, triumphs, and failures that follow--while bringing the city itself to life with such passion that New York of yore seems like a magical land. Beyond reality, however, The Golem and the Jinni, as the title implies, is also a fantastic work of fantasy. The Golem is an insatiably curious clay "woman" that was created to seem human while serving only her husband; the Jinni is a magical "man" whose fascination with mortals has left him nearly stripped of his own nature and forced to live as one. These mythical characters from otherwise clashing cultures not only coexist, but come to rely upon one another in order to exist at all. In turn, their story finds us not only rooting for them to find peace and happiness, but gaining a better understanding of our own human nature in the process. --Robin A. Rothman
Locus Magazine, April 2013 sayısı
Yorumu
“Unlike a more typical, deliberately focused romance where awkward early encounters soon blossom into love – tragic, absurd, or simply passionate  thiswork is free to wander.  And Wecker pulls it off in grand style, wherever she chooses to go. . . .There’s magic here, if you know where to look.  But wonder can have many guises.  The nonhuman newcomers find it in what the locals take for granted: our own world, on the verge of modern times.
Christian Science Monitor, 4.3.2013
Amazon.com’s Best Books of April feature/slide show w/ comments by Editorial Director Sara Nelson
BookPages’ Book Case Blog, 3.26.2013
Feature on 3 top debuts of May
BookPages’ Book Case Blog, 3.25.2013
Women to Watch in 2013 feature
Wecker’s fresh, magical debut is already being compared to Jonathan Strange & Mr Norrell and is sure to receive an enthusiastic welcome from the thousands of readers who made The Night Circus a hit in 2011.
Kirkus Reviews, 4.3.2013
Feature on SF/Fantasy books
Onion/AV Club, 4.1.2013
“What we are reading this month” feature
SF Signal, 4.1.2013
New book roundup/cover feature
Bookreporter.com, 4.1.2013
New books roundup
LivingReadGirl, 3.26.2013
Yorumu
“Helene Wecker spins a golden tapestry of storytelling within these pages, blending historical fiction with fantasy fare (plus a touch of philosophy) with incredible ease. Weaving together two diverse cultures in such a suitable setting as New York, with both the human and supernatural characters equally as engaging, she casts a literary spell that kept me up until the wee small hours of the morning to complete this marvelous book. . . . I feel in my bones that The Golem and the Jinni will be high on many lists of Best Books of 2013. . . .If you're looking for a literary treat this spring, this is the one to put in your book basket.”

 
CozyLittleBookJournal, 3.28.2013
Yorum
“Not since Erick Setiawan's Of Bees and Mist have I fallen in love so instantly with a book that is essentially an extended fable. Like Setiawan's book, The Golem and the Jinni is a fable that reveals a lot about human emotions.  . …  It's a story of alienation, of differences and similarities in human experience, of religious difference and emotional connection. I think the success of the novel comes from the care Wecker takes to make all of the characters believable. Yes, two of the characters are supernatural, but their motivations and responses are so well thought out, that I believe them as characters. I feel for them. And the rest of the world Wecker creates is not supernatural. It is emotionally rich, realistic and fully fleshed out. This book is not a fantasy novel. It really is a fable.  Helene Wecker is now on my "READ ANYTHING THIS AUTHOR WRITES" list, along with Erick Setiawan, Vincent Lam and Liza Klaussman.”

FROM THE GOOD MOUNTAIN: How Gutenberg Changed the World by James Rumford

  FROM THE GOOD MOUNTAIN: How Gutenberg Changed the World by James Rumford


Paçavra ve kemik, kurum ve tohumdan ne yapılır biliyor musunuz?  Ya peki bir dağ için ne lazım? Bu soruların cevabı biraz geriye taa onbeşinci yüzyıla-kitapların elle yapıldığı bir dönemde,  Johannes Gutenberg adlı kişinin kitapları hareketli  parçalar yardımıyla nasıl basılacağını keşfettiği döneme gidelim.

Ödüllü çizer ve yazar James Rumford tarafından Ortaçağ resimleriyle çizilmiş ve yazılmış From The Good Mountain her yaş grubundan okuyucunun dikkatini çekecek bir kitap. Kitabın her sayfasında elinizde tuttuğunuz o kitabın nasıl oluşturulduğunu göreceksiniz.


IT IS A DOG'S LIFE by Susan E Goodman Illustrated by David Slonim


Hiç o bir gün batımında köpeğinizin nasıl gördüğünü merak ettiniz mi? Ya da yere burnunu sürttüğünde ne kokladığını? Ve gözlerini kocaman açıp size baktığında ne söylemeye çalıştığını  hiç merak etmediniz mi? Çılgın metinleri ve sevimli resimleriyle IT'S A DOG'S  LIFE köpeğinizle ilgili bir çok sorunun cevabını veriyor. Köpek ırklarını,  gelişimin, ve davranışları dahil bu kapsamlı ve erişilebilir kurgusal olmayan kitap en doymak bilmez köpeğinizin bile aslında tüm ihtiyaçlarının karşılanabileceğini gösteriyor.

Bu sevimli kitapla ilgilenen yayıncılarımızn bana haber vermelerini rica ederim

Kimberly Willis Holt: MY LOUISIANA SKYKitabın İngilizce Tanıtımını Okumak İçin;


Tiger Ann Parker her zaman Saitter, Louisiana'nın kırsalından çıkıp, şehre gitmek isiyordu. Böylece,  zihinsel engelli annesinden, bir elektrik faturasını bile okuyamayan babasından ve sınfta onu alaya alan arkadaşlarından uzak kalacaktı - Teyzesi  Dorie Kay, onu  yaz ayını geçirmesi için Baton Rouge 'a davet ettiğinde, Tiger oraya biran önce gitmek için sabırsızlanr. Ancak  karanlık bir aile sırrını öğrenen Tiger, sonuçta hayatını değiştirecek bir karar verir.

1950'lerin sonlarında Güney Amerika'da yer alan bu roman büyükannesnini ölümüyle sarsılıp,  zihinsel engelli annesi ve etrafındaki değişen dünyayı kabul etmekten başka çaresi olmayan on iki yaşındaki bir kızın mücadelesini araştırıyor. Bu güzel dil ve unutulmaz karakterlerle dolu  roman,  aile ve bağışlayıcılık konusunda yazılmış harika bir gençlikl romanıdır.

Kitap kurgu dalında 1998 'de Boston Globe- Horn Book Onur  Ödülü aldı.

An ALA Notable Book for Children
An ALA Best Book for Young Adults
Boston Globe-Horn Book Award Honor for Fiction
Booklist Editors’ Choice
One of Booklist’s Top Ten First Novels of the Year
VOYA Outstanding Title of the Year
Parenting Magazine Best Book of the Year
A Book Links “Book for Lasting Connections”

satıldı


17 Nisan 2013 Çarşamba

Bess Lovejoy REST IN PIECES


Eninde sonunda hepimiz öleceğiz.


Ama tarihin en etkili isimlerinden bazıları için, ölüm, yeni bir maceranın başlangıcı oldu.

Ünlü isimlerin öldükten sonra cesetleri çalındı, yakıldı,  satıldı,  donduruldu, dolduruldu, ve hatta bir avukat ofisinde sergilendi. Cesetlerin parmak, diş, ayak parmakları, kollar, bacaklar, kafatasları, kalpleri, akciğerleri ve cinsel organları dünyanın değişik yerlerinde sergilendi.

Ceset hırsızları Lincoln'ün cesedi çalmaya çalıştı. Einstein'ın beyni ülkeyi baştan başa gezdi. Rab Horatio Nelson Trafalgar meydanında öldürüldükten sonra, denizciler onun cesedini brendiye batırdılar-daha sonra o brandyi içtiler.

Mozart'dan Hitler'e, REST I N PIECES in ünlü ölülerin cesetlerinin maruz kaldığı traji komik ve korkunç maceraları anlatır  ve ölüme karşı kültürel tavırların gelişimini izler.

CITY CAT by Kate Banks

2013 Kasımında yayınlanacak. 3 ila 8 yaş grubu çocuklara yönelik.

Kedileri ve seyahat etmeyi sevenler için muhteşem. Eser Roma, Barselona,PAris, Londra , Amsterdam, Münih ve Venedikte geçiyor. Muhteşem şehir tasvirleri ile eşleştirilmiş sevimli kedi, bu kitabı çocuklar ve yetişkinler için lezzetli bir görsel haline getiriyor.

ODD DUCK by Cecil Catellucci & Sara Veron


Tuhaf yetenekleri olan Theodora ile tanışın. O aslında gayet normal bir ördek. Ama çok yetenekli. Başında bir çay fincanı ile dengesini bozmadan yüzebilir ve diğer ördekler kışı geçirmek  için güneye uçarlarken  o kuzeyde kalabilir. Bunların dışında tuhaflıkları yok.
 
Öte yandan Çad garip bir kuş. Theodora  onu oldukça çok seviyor, sevmesine,  ama yine de onun garip alışkanlıklarını  göz ardı edemiyor. Theodora'nın, kendine örnek olabilecek  Çad gibi normal ördek bir arkadaşının olması  iyi bir şey.
 
Ama buradaki tuhaf ördek acaba hangisi olabilir? Theodora bu soru için pek de iyi bir cevap  olmayabilir.
 
Sara Varon (Robot Dreams) in yazarı,  Cecil Castellucci (Grandma's Gloves)  (ile) iyi bir ekip çalışmasıyla, dostluk, tehlikeleri ve zevkleri ile ilgili muhteşemve iç açıcı bir kitap hazırlamış.

LUPUS REX by Johnny Carter Cash


 Haziran ayında ABD ve İngiltere'de yayınlanacak bir fantezi olan, orta sınıflara yönelik yeni yayın hakkında bilgileri sizlerle paylaşmaktan heyecanlıyım. Eserin adı LUPUS REX. Yazar John Carter Cash (efsane şarkıcı  Johnny Cash ve June Carter Cash'in oğlu). Kitap için  BEA'da ve NYC bir Barnes & Noble'da imza günü yapılacak. Kitabın ms'si ve kapağını benden isteyebilirsiniz ve özetini sizlere takdim edeyim.JOHN CARTER CASH

Orta Sınıf / Fantastik
LUPUS REX
Ravenstone- Haziran 2013


Watership Down ve The Rats of Nimh,   geleneğinde şaşırtıcı bir yeni masal olan LUPUS REX, kargalar tarafından evlerinden sürülen ve  hayatlarını riske atmak pahasına, kendilerine tehlikeler ve maceralarla dolu bir dünyada güvenli bir sığınak arayan iki bıldırcın Isyl ve Cormo'nun hikayesidir.

Karga kral ölür. Cinayetin ardından kralın rakip oğulları Sintus, Milus ve Nascus arasında yeni bir kral seçileceği  için tüm canlılar alanda toplanır. Kargalar, hesaplaşmayı gizli tutmak için alanındaki herkesi sürer, bıldırcın Ysil, Cormo ve Harlequin kendi güvenlikleri için büyüklerini takip etmeleri gerektiğine inanırlar. Ama kargalar birbirlerinin aleyhine döndüğünde, orman tehlike dolu olur. Kurt, Asmod, izolasyondan kurtulup, kendi için krallığını kurmak için bir ordu kurar. Gizli gerçekler gün ışığına çıktıkça ve Isyl ve arkadaşları büyük fedakarlıklar yaparak, azıcık sayıda bile olsa hayvanların hayatta kalmaları  için  epik bir yolculuğa çıkarak, diğer hayvanlarla düşünülemez bir ittifak yapmaları gerekir.BOMB by Steve Sheinkin


BOMB

The Race to Build--and Steal--the World's Most Dangerous Weapon

Steve Sheinkin


1938 Aralığında, Almanya'daki bir  laboratuvarda çalışan bir kimyager şok edici bir keşif yaptı:  Uranyum atomu, radyoaktif maddelerin yanına konduğunda parçalara ayrılır.

Minicik partiküllerle ilgili, bu basit keşif, kısa sürede 3 kıtaya yayılacak  bilimsel bir yarışın başlangıcı oldu.  Bu yarışın oyuncuları büyük bilim adamları, en uzman casuslar , askeri komandolar ve dünyaya gelmiş geçmiş en acımasız diktatörlerden bazılarıydı. Buradan kazanılacak ödül: Tüm dünya üzerinde askeri bir hakimiyet elde etmekti.

Bu bir komplo , risk alma, aldatmaca ve dünyanın en tehlikeli silahını oluşturan bir dahinin hikayesidir. Bu atom bombasının hikayesidir.
Bomb Genç Halk Edebiyatı  2012 Ulusal Kitap Ödülleri finale kaldı.
Bomb bir 2012 Washington Post Yılın  En İyi Çocuk Kitap Başlığı oldu.
Bomb 2013'te Newbery Onur Ödülü aldı.

Jill Grinberg

Bologna 2013 Kataloğu İçin;

15 Nisan 2013 Pazartesi

Molly Haskell: My Brother My Sister


 Bu sonbaharda, Viking, Molly Haskell'in anı kitabı tarzında yazdığı , My Brother, My Sister'i yayınlayacak. Kitabın  açıklaması aşağıdaki gibi:

MY BROTHER, MY SISTER  Haskell'in  50'li yaşlarının sonlarındaki, bir baba ve başından iki evlilik geçmiş biri olan erkek kardeşinin, hayatının geri kalanını  bir kadın olarak yaşamaya karar vermesi konu ediliyor. Yazarın erkek kardeşiyle olan kişisel bir hikayeden oluşuyor. Molly Haskell,uzun zamandır beklenen bu kitap için 2010 yılında Guggenheim Ödülü aldı.

Molly'nin makaleleri Town and Country, Ladies Home Journal, Family Circle,  New York Magazine, The New York Times, Vogue, Ms., ve Woman' World gibi yayınlarda yaygın olarak yayınlandı. Molly Haskell daha çok bir film eleştirmeni olarak tanınıyor. Onun kitapları arasında artık klasikler arasına giren FROM REVERANCE TO RAPE: THE TREATMENT OF WOMEN IN THE MOVIES (Chicago, 1987) başta olmak üzere, en son yazdığı FRANKLY, MY DEAR: “GONE WITH THE WIND” REVISITED (Yale, 2009)) aynı zamanda kocasının hastalığını açıklayan anı tarzında yazılmış  (A MEMOIR, LOVE AND OTHER INFECTIOUS DISEASES (Morrow, 1990))'ı sayabiliriz.

İlgilenen yayıncılarımıza duyurulur.

Jill Grinberg Literary Agency

London 2013 Yetişkin Kitaplar Kataloğu

Macmillan Çocuk Grubu YayinlariMCPG Tanıtım Güncelleme hoş geldiniz.  NYT Bestseller Listesini zorlayan  Laura Vaccaro Seeger'in GREEN ve George O'Connor'un Olimpuslular dizisinin en son  kitabı Poseidon( NYT Bestseller Listesinde ilk kez girdi) dahil olmak üzere, sizlere yazacağım harika tonlarca haberim var! Medyanın sevgilisi Lucy Knisley gurmelik  anılarından oluşan yeni çizgi romanı , Relish, ekli NYT'ın taranmış sayısında ve  PW Best New Book of the Week listesinde  olmak üzere basında epeyce yer aldı. Ayrıca bağlantılarını verdiğim linklere tıklayarak tüm yeni kitap fragmanlarını kontrol etmeyi unutMayısın! Keyifli okumalar dilerim.
BESTSELLERLER:
BOMB by Steve Sheinkin / New York Times Çocuk Orta Sınıf Listesi 7 Nisan 2013 # 8 (listede beşinci hafta!)

GREEN by Laura Vaccaro Seeger /New York Times Çocuk Resim Kitap Listesi 14 Nisan 2013: #9

POSEIDON: EARTH-SHAKER by George O’Connor  
·        New York Times En Çok Satanlar Listesi, Karton Kapak Grafik Roman 14 Nisan 2013: #9
·         New York Times En Çok Satanlar Listesi, sert Kapak Grafik Roman 14 Nisan 2013: #8

A WRINKLE IN TIME: THE GRAPHIC NOVEL by Madeleine L’Engle, adapted and illustrated by Hope Larson
·         New York Times, Ciltli Grafik Kitaplar Listesi 14 Nisan 2013: #10. (listede 24 hafta!)

38,000 Kopya Satıldı!

FRAGMANLAR:
·         IF YOU WANT TO SEE A WHALE by Julie Fogliano, illus. by Erin E. Stead /  İZLEYİN!
·         MY LIFE AS A CARTOONIST by Janet Tashjian, illus. by Jake Tashjian /  İZLEYİN!
·         SING by Joe Raposo, illus. by Tom Lichtenheld /  İZLEYİN!


FIRST SECOND PRESS'DEN ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

BESTSELLERS:
·         POSEIDON: EARTH-SHAKER by George O’Connor ·        New York Times En Çok Satanlar Listesi, Karton Kapak Grafik Roman 14 Nisan 2013: #9
·         POSEIDON: EARTH-SHAKER by George O’Connor / New York Times En Çok Satanlar Listesi, sert Kapak Grafik Roman 14 Nisan 2013: #8


ÖDÜLLER:
·         ASTRONAUT ACADEMY: RE-ENTRY by Dave Roman / Graphic Novel Reporter Hottest Spring Graphic Novels for Kids
·         NOTHING CAN POSSIBLY GO WRONG by Prudence Shen, illus. by Faith Erin Hicks / Graphic Novel Reporter Hottest Spring Graphic Novels for Teens
·         ODD DUCK by Cecil Castellucci, illus. by Sara Varon / Graphic Novel Reporter Hottest Spring Graphic Novels for Kids
·         PRIMATES by Jim Ottaviani, illus. by Maris Wicks / Graphic Novel Reporter Hottest Spring Graphic Novels for Teens
·         RELISH by Lucy Knisley / A Paste 10 Most Anticipated Graphic Novels of 2013
YORUMLAR:
ASTRONAUT ACADEMY: Re-Entry by Dave Roman
Kirkus, Nisan 15, 2013   sayısı
“Deadpan quirk…Definitely goofy.”


JERUSALEM by Boaz Yakin, illus. by Nick Bertozzi
Graphic Novel Reporter,   Mart  22, 2013: Author   Röpörtaj (DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!)
“I was enthralled by the work; I think you will be too, and you’ll find Boaz’s   Röpörtaj a revealing look at the personal and political ways lives are shaped.”


NOTHING CAN POSSIBLY GO WRONG by Prudence Shen, illus. by Faith Erin Hicks
Publishers Weekly,   Mart  25, 2013   sayısı: 2nd YILDIZLI YORUM!
« “Shen’s plot ably balances drama, humor, angst, and robotic geekery, giving the book an immediate YA appeal, but one that’s broad enough to be enjoyable to older readers, as well. Visually, Hicks’s wide-eyed, inky b&w panels infuse the characters with real emotion and personality, capturing the book’s heartfelt youthfulness.”

Kirkus, Nisan15, 2013   sayısı
“Spot-on and often laugh-out-loud funny…Don’t miss this one.”


ODD DUCK by Cecil Castellucci, illus. by Sara Varon
New York Times, Nisan14, 2013: SCAN EDİLMİŞ YAZIYI OKUMAK İÇİN SİZE VERECEĞİM LİNKE GİRİNİZ;
“Castellucci’s story about accepting differences brims with appealingly quirky touches, and Varon’s panels are funny and fresh in this all-too-rare and very fine example of the early reader graphic novel.”

Horn Book, Mayıs/Haziran 2013   sayısı
“A lively friendship story that shows it’s more fun to be different than “normal,” and most fun of all to be different with a buddy.”
                http://us.macmillan.com/oddduck/SaraVaron


POSIEDON: EARTH-SHAKER by George O’Connor
Shelf Awareness, Nisan 2, 2013: YILDIZLI YORUM!
« “This fifth book in the Olympians series from author-artist George O’Connor lives up to the exceedingly high standards he set with his launch title, Zeus.”

New York Times,   Mart  29, 2013: Arts Beat, “Grafik Kitaplar En Çok Satanlar”
“I’ve always been captivated by the betrayals, intrigues and romances of the Greek gods, and the same is true for this series, of which I’m a big fan.”

Booklist, Nisan15, 2013   sayısı
“Poseidon figures heavily in some of the chestnuts of Greek myth, like the belabored trip home of Odysseus and Theseus’ clash with the Minotaur, both handled with O’Connor’s blend of bombastic action, deft plotting, thoughtful characterization, and killer artwork.”


Wired,   Mart  27, 2013: GeekMom Yazarla   Röpörtaj (OKUYUN!)
“I stuck very, very close to the way that the story is told in The Odyssey itself — all that intense scary stuff is right in there, you just have to read it carefully. That’s one of the things that is so great about comics — the combination of visuals and words can make the immersion in the story so easy, so complete.”

MTV Geek,   Mart  26, 2013: Video   Röpörtaj (İZLEYİN!)
“George O'Connor dropped by the MTV Geek HQ to discuss his "Olympians" series, why he chose Poseidon, and more in our special video   Röpörtaj.”
                http://us.macmillan.com/poseidon/GeorgeOConnor


PRIMATES: THE FEARLESS SCIENCE OF JANE GOODALL, DIAN FOSSEY, AND BIRUTÉ GALDIKAS
by Jim Ottaviani, illus. by Maris Wicks
Publishers Weekly,   Mart  25, 2013   sayısı: YILDIZLI YORUM!
« “A riveting, jargon-free overview of one of the great stories of animal research.”
               
Horn Book, Mayıs/Haziran 2013   sayısı
“A graphic format admirably propels this lightly fictionalized group biography of “Leakey’s Angels”: Jane Goodall (chimps in Tanzania), Dian Fossey (gorillas in Rwanda), and Biruté Galdikas (orangutans in Borneo).”
                http://us.macmillan.com/primates/JimOttaviani


RED HANDED: THE FINE ART OF STRANGE CRIMES by Matt Kindt
Publishers Weekly Comics World, Nisan 8, 2013: Panel Mania ‘de çıkan Makale (OKUYUN!)
“In the city of Red Wheelbarrow, Detective Gould, the world's greatest detective, catches every criminal in the city. However, a rash of random and eccentric crimes has him stumped.”


RELISH: MY LIFE IN THE KITCHEN by Lucy Knisley
New York Times,   Mart  29, 2013: The Week Ahead ’de çıkan Makale 
Relish: My Life in the Kitchen was the sole title ‘de çıkan Makaled in this weekend’s New York Times Arts & Leisure ‘The Week Ahead’ segment on the MoCCA Festival, at which Relish will be debuting. The piece ‘de çıkan Makaled a full page of artwork fromRelish; a scan is attached.

New York Journal of Books, Nisan2, 2013
“Author and artist Lucy Knisley begins her most recent graphic novel with the Skip-to-My-Lou weightlessness of childhood while building and growing into a world filled with responsibility, mistakes, success, work, art, travel, friends, family, and wonder.”

Publishers Weekly, Nisan1, 2013: Best New Books of the Week ‘de çıkan Makale (DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!)
“Nostalgic and funny food-centric memoir.”

TheKitchn.com, Nisan3, 2013 (DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!)
“Are you ready to be wrapped in a big ol' bear hug of awesome?...[Lucy Knisley] had my foodie heart firmly in her grasp.”

Wired.com,   Mart  25, 2013 (DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!)
“So mouth-watering that I couldn’t put it down until I read it cover to cover…I plan on buying this book for every foodie I know.”
Roaring Brook Press’den Önemli Başlıklar

BESTSELLERS:
·         BOMB by Steve Sheinkin / New York Times Çocuk Orta Sınıf Listesi 7 Nisan 2013 · BOMBA: # 8 (listede beşinci hafta!)

SATIŞLAR
·         IF YOU WANT TO SEE A WHALE by Julie Fogliano, illus. by Erin E. Stead / Chinese Complex rights licensed to Taosheng Publishing
·         IF YOU WANT TO SEE A WHALE by Julie Fogliano, illus. by Erin E. Stead / Japanese rights licensed to Kodansha
·         JACK STRONG TAKES A STAND by Tommy Greenwald, illus. by Melissa Mendes / Korean rights licensed to Bear Books

FRAGMANLAR:

·         IF YOU WANT TO SEE A WHALE by Julie Fogliano, illus. by Erin E. Stead / İZLEYİN!

ÖDÜLLER:
·         CHARLIE JOE JACKSON’S GUIDE TO NOT READING / Winner of the Denise McCoy Legacy Award for 2013 “Most Humorous Children’s Book”

YORUMLAR:
BEN RIDES ON by Matt Davies
Kirkus, Nisan15   sayısı: YILDIZLI YORUM!
« “Astonishingly fresh and fun in Davies’ hands…Will provoke out-loud laughter.”

Publishers Weekly, Nisan8, 2013   sayısı
“A story about doing the right thing that pumps up the laughs.”
                http://us.macmillan.com/benrideson/MattDavies


THE BOY WHO LOVED MATH: The Improbable Life of Paul Erdös
by Deborah Heiligman, illus. by LeUyen Pham
Kirkus, Nisan15, 2013   sayısı: YILDIZLI YORUM!
« “An exuberant and admiring portrait introduces the odd, marvelously nerdy, way cool Hungarian-born itinerant mathematical genius…The polished, disarming text offers Pham free rein for lively illustration that captures Erdös’ childlike spirit.”

New York Times: Online Crosswords Section ‘de çıkan Makale: OKUYUN!
“[Erdös’] impact will be felt for a long time.”

Horn Book, Mayıs/Haziran 2013   sayısı
“Pham’s artwork is inspired—her characters have a timeless quality, and each illustration is a puzzle for the reader to solve…an infinitely creative and entertaining book for epsilons, numerically inclined or no.”


BREAKFAST ON MARS: And 37 Other Delectable Essays Edited by Rebecca Stern and Brad Wolfe
Kirkus, Nisan15   sayısı: YILDIZLI YORUM!
« “Truly useful…An important collection that ought to become a staple.”


FLYING SOLO by Julie Cummins, illus. by Malene R. Laugesen
Kirkus, Mayıs 1   sayısı
“Snappy prose captures Ruth’s ebullient spirit, and her inclusion of other women acknowledges a community of female pilots often unmentioned…will amuse and inspire girls of all ages.”
               

GRANDMA AND THE GREAT GOURD: A BENGALI FOLKTALE
retold by Chitra Banerjee Divakaruni; illus. by Susy Pilgrim Waters
Horn Book, Mayıs/Haziran 2013   sayısı
“Evokes the oral tradition by frequent use of pattern and onomatopoeia.”


HELLO, MY NAME IS RUBY by Philip C. Stead
Kirkus, Mayıs 1   sayısı: YILDIZLI YORUM!
« “Stead’s flora-filled settings and free-spirited style will feel happily familiar to readers of A Home for Bird…the heroine and readers comprehend and value the concepts of name and identity—and the blessings that reaching out to a diverse community bestows.”
               

IF YOU WANT TO SEE A WHALE by Julie Fogliano, illus. by Erin E. Stead
Publishers Weekly,   Mart  18, 2013   sayısı: 3rd YILDIZLI YORUM!
« “Stead’s pencil and linoleum prints—as delicate, understated, and imaginative as ever—take exciting creative license with Fogliano’s expressive writing.”

Horn Book, Mayıs/Haziran 2013   sayısı
“Fogliano’s text cleverly tells us all the things we should ignore—a pirate ship, a pelican, a caterpillar—as we focus our vision on the longed-for whale…The genius of Stead’s art is that it leaves space for the viewer’s imagination to interpret the pictures.”


NIÑO WRESTLES THE WORLD by Yuyi Morales
Kirkus, Nisan15, 2013   sayısı
“Sure to be a smash.”


THE THINGS I CAN DO by Jeff Mack
Kirkus, Nisan15, 2013   sayısı
“With boundless energy and bouncing rhyme, a boy shows readers his handmade book—this book—about his burgeoning independence…Rowdy and infections: Fetch tape and crayons.”
                http://us.macmillan.com/thethingsicando/JeffMack
HOLT BYR Önemli Başlıklar

TRAILERS:
·         MY LIFE AS A CARTOONIST by Janet Tashjian, illus. by Jake Tashjian / OKUYUN!
·         SING by Joe Raposo, illus. by Tom Lichtenheld / OKUYUN!
REVIEWS:
BO AT BALLARD CREEK by Kirkpatrick Hill
Horn Book, Mayıs/Haziran 2013   sayısı: YILDIZLI YORUM!
« “Hill’s book is a little more rambunctious, but in the end it shares something else with Laura [Ingalls Wilder]: with the gold now gone, Bo and her papas (and a new adopted little brother) head out for better prospects and perhaps another book?”

Kirkus, Nisan15, 2013   sayısı
“An Alaskan version of the Little House books…Bo is an endearing Pollyanna in a parka.”

Booklist, Nisan15, 2013   sayısı
“[Readers], particularly fans of the classic Little House books, will soak in the atmospheric look at a particular time and place.”


KENNEDY’S LAST DAYS: THE ASSASSINATION THAT DEFINED A GENERATION by Bill O’Reilly
Kirkus, Mayıs 1, 2013   sayısı
“Cranks up the suspense…a thoroughly documented, visually rich presentation.”


ONE BRIGHT RING by Gretchen Géser
Publishers Weekly, Nisan8, 2013   sayısı
“Géser has built her debut with great care and thought…Creat[es] an air of both excitement and romance.”


SEEDS, BEES, BUTTERFLIES, AND MORE!: POEMS FOR TWO VOICES
by Carole Gerber, illus. by Eugene Yelchin
BCCB, Nisan2013   sayısı
“Celebratory…an appealing blend of classic botanical intricacy, retro design charm, and freewheeling and airy modernity.”


THAT’S A POSSIBILITY!: A BOOK ABOUT WHAT MIGHT HAPPEN by Bruce Goldstone
Kirkus, Mayıs 1, 2013   sayısı
“Odds are, Goldstone’s latest math title will provide readers with both the vocabulary and the practice to make them likely experts at determining probability.”


WHEN WE WUZ FAMOUS by Greg Takoudes
BCCB, Nisan2013   sayısı
“Quick-witted and emotionally authentic…even readers who know the mean streets only through pop culture will appreciate this closer look at friendship in crisis.”


WHO SAYS WOMEN CAN’T BE DOCTORS? by Tanya Stone, illus. by Marjorie Priceman
New York Times,   Mart  27, 2013: Women’s History Month Roundup (OKUYUN!)
“[A] sharp, witty biography of America’s first female physician.”

  

FSG HIGHLIGHTS

BESTSELLERS:
·         A WRINKLE IN TIME: THE GRAPHIC NOVEL by Madeleine L’Engle, adapted and illustrated by HopeLarson / New York Times, Graphic Books Hardcover List, Nisan14, 2013: #10 (24th week on the list!)

SATIŞLAR::
·         DUSK by Uri Shulevitz / French rights licensed to Kaleidoscope
·         DUSK by Uri Shulevitz / Japanese rights licensed to Asunaro Shobo
·         RANDOLPH CALDECOTT: THE MAN WHO COULD NOT STOP DRAWING by Leonard Marcus / Japanese rights licensed to BL Publishing
·         SNOW by Uri Shulevitz / Japanese rights relicensed to Asunaro Shobo
·         TIN LIZZIE by Allan Drummond / Korean rights relicensed to Whale Story Publishing

ÖDÜLLER:
·         Natalie Babbitt / Winner of the inaugural E.B. White Award for Achievement in Children’s Literature


YORUMLAR:

SPEAK by Laurie Halse Anderson
Publishers Weekly,   Mart  19, 2013


BUSY-BUSY LITTLE CHICK by Janice N. Harrington, illus. by Brian Pinkney
New York Times Book Review, Nisan14, 2013:  SCAN EDİLMİŞ YAZIYI OKUMAK İÇİN SİZE VERECEĞİM LİNKE GİRİNİZ;!
“Pinkney’s animated chickens, scurrying and fluttering in giant swaths of marigold and orange, impart abundant joy.”


KELSEY GREEN, READING QUEEN: Franklin School Friends, Book 1
by Claudia Mills, illus. by Rob Shepperson
Horn Book, Mayıs/Haziran 2013   sayısı
“First in a new series, the chapter book explores Mills’s favorite subject—everyday life with a side of ethical examination—to good effect as Kelsey discovers the difference between loving to read and loving to win.”


NELLY MAYIS HAS HER SAY by Cynthia DeFelice, illus. by Henry Cole 
Wall Street Journal,   Mart  15, 2013: OKUYUN!
“The measured introduction of these comical names comes to a climax when the house catches on fire and the servant girl must frantically recall the right terms in order to convey alarm to her "Most Excellent of All Masters." Nelly saves the day, all right.”

BCCB, Nisan2013   sayısı
“Smart and snappy.”


PAPA’S MECHANICAL FISH by Candace Fleming, illus. by Boris Kulikov
Kirkus, Mayıs 1, 2013   sayısı
“[Based] on the true story of Civil War–era inventor Lodner Phillips, who tried his hand at submarine design on the shores of Lake Michigan…A humorous tribute to the zany, determined and innovative side of invention.”

Horn Book, Mayıs/Haziran 2013   sayısı
“Fleming’s telling is lively, humorous, and specific. Everyone is involved in the process, from the narrator to the dog.”

ZERO TOLERANCE by Claudia Mills
Kirkus, Mayıs 1, 2013   sayısı
“Being treated like a criminal causes Sierra to do something surprisingly rotten…Provocative and fun, from a master of the school story.”