7 Şubat 2013 Perşembe

ALA MIDWINTER 2013! Ödülleri

ALA MIDWINTER 2013! Ödülleri Macmillan Çocuk Yayın Grubuna aşağıdaki 2013 ALA Gençlik Medya Ödülleri & Onur Ödülleri verilmiştir:
John Newbery Onur Ödülü: Steve Sheinkin tarafından yazılan Bomb
Randolph Caldecott Onur Ödülü: Laura Vaccaro Seeger tarafından yazılan Green 

Kurgusal Olmayan Kitaplarda Genç Yetişkinler Madalyası
YALSA Mükemmellik Ödülü: Steve Sheinkin tarafından yazılan Bomb

Genç Yetişkinler Finalisti YALSA Mükemmellik Ödülü: Phillip Hoose tarafından Moonbird
Robert F. Sibert Bilgilendirici Kitap Madalyası: Steve Sheinkin tarafından Bomb

Robert F. Sibert Bilgilendirici Kitap Onur: Phillip Hoose tarafından Moonbird

Y

PASSION TEST by Chris and Janet Atwood

PASSION TEST by Janet Bray Atwood and Chris Atwood

Eserin satıldığı ülkeler; 
Plume, 2007 edisyonu
ANZ:. Hachette Livre Brezilya: GMT Editores Hollandaca:. Het Spectrum İbranice:.. Prag Endonezya: PT Gramedia Pustaka Utama Japonya:. Forest Korece:. Mirae Cila:. Gruner + Jahr Portekiz:. Publicacoes Dom Quixote Rusça:. AST.UK: S & S İngiltere.

New York Times Bestseller

Oprah Magazinde Kasım 2011 sayısında çıkan makale 


Janet Bray Attwood ve Chris Attwood, hayattaki arzuların keşfedilmesi ve insanların yaşamında  önemli olanın bulunarak, hayatlarını ona göre şekillendirmeleri için binlerce ilham vermiştir. Okuyucular bu Testi uygulayarak ilk beş arzusunu tanımlamayacak ve sonra  Attwoodların 'kolay takip edilebilir adım-adım programlarını uygulayarak  kendi önceliklerine göre hayatlarını hizalamayı öğrenebilirsiniz.

 Güçlü hikaye anlatımı ve Jack Canfield, Richard Paul Evans, ve Stephen MR Covey gibi tutkulu yaşam modellerinden derin bilgelik tavsiyelerinin yanı sıra,  
 Atwoodlar kendi kişisel deneyimlerinden de yararlanarak dolu dolu ve coşkulu bir yaşamın yalnızca imkanlı olmadığını, kaçınılmaz olduğunu gösteriyorlar-Testi yapmaya istekli olan herkese tavsiye ederim.


" Basit bir yaklaşımla organize olmak ve öncelikleri belirlemek  bunların her ikisi de hem pratik hem de sezgisel ."
Publishers Weekly

" En basit, en net şekilde istediğini bilmenin yolunun başlangıcı-kim olduğun konusunda net olmaktır ."-T. Harv Eker, SECRETS OF THE MILLIONAIRE'S MIND'ın yazarı

"Bu çok kolay, basit ve derin."
-Jack Canfield, Soul # 1 New York Times'ın en çok satan serisi, Tavuk Suyuna Çorba serisinin yaratıcısı

"Layık olduğunuz doyurucu yaşama kavuşmanız için çekirdek tutkularınızı tanımlamanıza yardımcı olan   açık, basit ve etkili bir yöntem."-John Gray, Ph.D., Erkekler Marstan Kadınlar Venüsten'ün  New York Times çok satan yazarı 
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Janet Bray Attwood ve Chris Attwood Healthy Wealthy n Wise adlı online olarak yayınlanan derginin kurucu ortakları. Bir pazarlama ve danışmanlık şirketi olan Enlightened Alliances'in sahipleri.Aydınlanmış Milyoner programı oluşturmak için Mark Victor Hansen ve Robert Allen ile ortaklık yaptılar, Jack Canfield'ın Dönüşümsel Liderlik Konseyinin kurucu üyeleri olan ve Marshall Thurber'un Positive Deviant Network'ün  aktif üyesidir. Web sitesi www.thepassiontest.com.

6 Şubat 2013 Çarşamba

L'Archipel yayınevi bülten

Yayınevinin bu ay gerçekleştirdiği uluslarası satışlarDAUGHTERS AND FATHERS (TELLE FILLE, QUEL PERE) and SUCH A MAN, WHAT MOTHER (TEL FILS QUELLE MERE) by Jean-Claude Liaudet in Turkey

TZU-HI, THE FATAL EMPRESS (L’IMPERATRICE FATALE) by Gerald Messadié in China

THE WHEEL OF FORTUNE (AU BAL DE LA CHANCE) by Edith Piaf in Poland
 
Yayınevinin yeni kitapları:CHINA: THE NEW RED BILLIONAIRES (CHINE : LES NOUVEAUX MILLIARDAIRES ROUGES) by Laure de Charette et Marion ZipfelTwo French journalists who live in China recount how a few Chinese have become very rich in less than a generation. We discover how these new billionaires, enriched thanks to their work but sometimes thanks to corruption, spend their fortune and how they live in a country in which a big part of the population is very poor. 
Document – 312 pages
AN UNCLE CALLED HERGE (UN ONCLE NOMME HERGE) by Georges Rémi JrGeorges Rémi Jr, Hergé’s nephew, tells about his memories as a relative of the creator of Tintin with sadness and rebellion.
Testimony – 368 pages
CELINE AT SIGMARINGEN (CELINE A SIGMARINGEN) by Christine SautermeisterThe small town of Sigmaringen (Germany) was a refuge for the remains of the Vichy government and more than a thousand collaborators from September 1944 to the end of April 1945. Louis-Ferdinand Céline was one of them. Twelve years later, he will describe his stay in Castle to Castle. Christine Sautermeister defines what are the truths and inventions of Céline in this novel. 
Essay – 374 pages
HANNIBAL, THE MAN WHO MADE ROME SHOOK (HANNIBAL, L’HOMME QUI FIT TREMBLER ROME) by Luc MarySmart strategist but unskilled politician, Hannibal (247-182 BC) defeated the legion but didn’t manage to put on end to the Roman Republic. From his rise to his fall, Luc Mary recounts Hannibal’s adventures through his allies’ point of view.
History – 336 pages
DESPERATELY LOOKING FOR A CAT (CHERCHE CHAT DESESPEREMENT) by Venus Khoury-GhataAn old woman who lives in a building in a residential area sees her request to be buried in her own yard beside her cats refused by Paris’ council. Her female cat starts writing to defend the request of her mistress...
Novel – 152 pages
THE VIRTUES OF TEA (THES ET TISANES) by Pierre RipertThat guide gathers recipes and pieces of advice to remain healthy and get rid of the most usual health problems with tea and herb tea. 
Guide – 240 pages
THE LIFE IMPERATIVE (L’IMPERATIF DU VIVANT) by Thierry GaudinThis book deals with a renewal of our Life’s conception. The main ideology suggesting that the struggle for life is the evolution driving force justifies ultra liberalism. However, the history of living beings gives us to consider a progression toward cooperation, as a consequence this observation disapproves the official view of a relentless competition. Unlike the industrial imperative that used to be the endless productive rationality, the life imperative is based on respect, self-restriction, support of any kind of life and consciousness elevation.
Essay – 320 pages

4 Şubat 2013 Pazartesi

Laurie Frankel:GOODBYE FOR NOW


Geçen Eylül'de sizlerle Laurie Frankel'in, NAncy Pearl'in populer televizyon şovu "Book Lust'a" davet edildiğini söylemiştim. Laurie, 2013'ün ilk röportajını Nancy Pearl'e 11 Ocakta çıkan. Bu programa katılan diğer ünlü yazarlar arasında Ulusal Kitap Ödülü sahibi Tim Egan, Paul Auster, ve Deborah Harkness olduğunu söyleyeyim. 

Nancy Pearl çok satan bir yazar, edebiyat eleştirmeni ve kütüphaneci. New York Times onu "kütüphaneci çevrelerin söcüsü" olarak adlandırırken,  o okuma dünyasına olağanüstü katkılarından dolayı Kadınlar Ulusal Kitap Derneği Ödülünün tam 50 inci galibi oldu. 2011 yılında Library Journal tarafından Yılın Kütüphanecisi  seçilen Nancy Pearl, yayıncılık toplumunun ve ötesinde bir ünlü haline geldi ve sonraki okumaların tavsiyesi için adeta bir lezzet yapıcı olarak lanse edildi.
Lütfen Laurie Frankel'in  Nancy Pearl ile  sıcak, akıllı değişimi ve keyifli röportajını izleyin. Ne kadar Doğal!

http://www.seattlechannel.org/videos/watchVideos.asp?program=bookLust

Laurie Frankel'in bloğu;

Nicole Knepper.MOMS WHO DRINK AND SWEAR: TRUE TALES OF LOVING MY KIDS WHILE LOSING MY MINDMOMS WHO DRINK & SWEAR, yazarın bloğundan kaleme alınan kitap CBS!'de ve Daily Mail'de. 
“These moms curse a lot, drink to excess, reveal scary truths and draw twisted little stick figures of their kids pooping and whining relentlessly. And this Mother's Day, they're bringing their derelict parenting to you.
The authors behind a fresh round of parenting books love their munchkins, to be sure, but there's something about the scorched earth narrative that sells memoirish parenting books these days.”
Mothers…are finding support and a place to vent in a quickly-growing online community… ‘Moms Who Drink and Swear’, is providing mothers with opportunities to vent their motherhood-related frustrations with other parents — without a filter.Nicole Knepper tarafından yazılan MOMS WHO DRINK AND SWEAR: TRUE TALES OF LOVING MY KIDS WHILE LOSING MY MIND   sizlerle paylaşmaktan mutluyum.

Çocuklarınızın sizi yıprattığını düşünüyorsanız, doğru adrestesiniz!
Bütün küfürbaz, ucuz-şarap içen annelerin Dikkatine: Maça hazırlanın. Çocuklarınızla başa çıkmak için aklınızdan geçirdiğiniz her ne ise, eminiz Nicole Knepper kadar kötü şeyler değildir. Bundan sakın Nicole çocuklarını sevmiyor anlamını çıkarmayın. Ancak Nicole Knepper artık  o vahşi küçük canavarları medenileştirmeyi denemek için neler yapabileceğini anladı.

Onun son derece popüler Facebook sayfasında dayanarak yazılan MOMS WHO DRINK AND SWEAR,  ailece yenen yemeklerin neden herpes gibi sinir sisteminizi bozduğunu, uğruna kavga ettikleri oyuncakları kırmaktan nasıl sakınabileceğinizi ve Nicole'ün oğlunun ona hayali küçük arkadaşını artık öldürdüğünü söylediğinde yaşadığı sevinci okuyabilirsiniz. Nicole, bu kitapla çocuk eğitimi konusunda çok eğlenceli ve faydalı bilgiler veriyor.
“As a mom who despises 'mommy blogs,' discovering Nicole Knepper's writing was almost as sweet as
the first time my son let me use the bathroom without him. With her biting sense of humor,
Nicole has struck a chord not just with parents, but with anyone interested in answering life's biggest question,
'What the f*?%?' She's all at once insightful, touching, and hilarious.”
Natalie Slater, author of Bake andDestroy: Good Recipes for Bad People

“I had this idea in my head about what mommy and daddy bloggers were all about—posts about how wonderful raising children and life with little ones and how every day of parenting was a magical gift, like a glitter-filled fart from a baby unicorn. I wanted nothing to do with those lies. Then I found Nikki and the Moms Who Drink and Swear blog. She is honest about raising kids, being an adult child now in charge of children, and everything that comes with the parenting gig. Nikki is the parent, and writer, I want to be. Plus she smells nice. Not as nice as glittery unicorn farts, but nice.”—Chris Illuminati, author ofA**holeology: The Cheat Sheet


“Nicole Knepper has that rare combination of laugh-out-loud humor and genuine intelligence that makes her writing a go-to for parents who need to feel like someone 'gets them.' She invites everyone into the crazy club of parenthood, promising to reassure stressed-out parents that their fears are normal, while allowing them to laugh at their secret thoughts. It is hard to be sensitive and hilarious at the same time, but Nicole truly is both.”—
Carrie Goldmanauthor of Bullied: What Every Parent, Teacher and Kid Needs to Know About Ending the Cycle of Fear

“If Facebook existed when Erma Bombeck was alive and writing bestsellers, she would be Nikki Knepper.
Maybe with less drinking and fewer f-bombs.” Bill Adee, VP Digital Media Chicago Tribune Media Group

“Nikki has a way of connecting and resonating with moms that is almost magical and
pretty much guarantees a bestselling book.”—Jill Smokler, author of Scary Mommy