24 Temmuz 2013 Çarşamba

FROM MORVELT TO NOWHERE by JAck GAntosBekleyişimiz sona erdi! Sizlerle Jack Gantos'un 2012 yılında yazdığı Newbery ödüllü DEAD IN NORVELT adlı eserinin devamı  FROM NORVELT TO NOWHERE
artık hemen hemen hazır durumda! Jack ve Miss Volkergeri dönüyor! Ve bu kez yine insanı soluk soluğa bırakan macerelarıyla!

FROM NORVELT TO NOWHERE by Jack Gantos
Farrar, Straus and Giroux Books for Young Readers
Eylül 2013; 5 ½ x 8 ¼; 320 sayfa.; Yaş Grubu 10 - 14

Küba Füze krizinin fiyaskoyla bitmesinden sonra, genç Jack Gantos  bombaya karşı barınak kazma işinden kurtulmuş ve eski dostu Bayan Volker'a, hayatını henüz kaybeden Norvelt'in koruyucu azizesi Bayan Roosevelt';n mezarını ziyarete gitmesi için doğuya giden bir tren yolculuğunda eşlik eder. Aynı trende yolculuk ettikleri bir kaç yolcu, onların doğuya yolculuklarını endişeli olduğu kadar eğlenceli bir hale getirirler, ancak bu neşeli yolculuk Bayan Volker’ın ikiz kız kardeşinin Florida'da ölüm haberi duyulana dek devam eder. Yolculardan ikisi aslında Norvelt Cinayetlerini incelemekle görevli özel dedektiftir. Üçüncüsü ise gerçek kimliğini gizleyen, çok daha endişe verici biridir. Jack ve Bayan Volker'ın artık güneye gitmeleri için birden fazla sebepleri vardır. Beklenmedik bir şekilde Bayan Volker'ın gerçek bir kanun kaçağı olduğunu itiraf etmesi—Jack'i suç ortağı durumuna düşürmekte—Miss Volker'ın hem tur rehberi hem de kanun kaçağı gibi hareketi bu gezisini aslında adaletten kaçış için bir yolculuk gibi görünmektedir. Yolculuklarına karayolundan devam etmek için demir yolu yolculuğundan vazgeçmeleri, genç Jack'in neşe ve gönül yarası ile dolu bu yol romanında, kendisi de dahil olmak üzere kim suçlu kim  masum bilmeden, direksiyon başındaki maceraları anlatılır.

JACK GANTOS  2012 Newbery Madalyası  sahibi. Ülke çapındaki okullar, konferanslar ve kitabevlerindeki sevilen konuşmaları ve ergen edebiyatına yaptığı olağanüstü katkıları için 2010 ALAN ödülü sahibi oldu. Henüz NPR "Wait, Wait, Don't Tell Me!”, Üzerine inanılmaz videosunu izlemediyseniz, NPR'ın web sitesine bir göz atın.

Eserin satıldığı Ülkeler;
·         British Commonwealth/Random House UK

Eserin Satıldığı Ülkeler ve  DEAD END IN NORVELTile ilgili önemli noktalar:
·         2012 Newbery Ödüllü
·         215,000 adetten fazla satıldı!
·         British Commonwealth /Random House UK'e lisanslı
·         Chinese Simplified/New Buds  
·         French/Editons les Grandes Personnes
·         Hebrew/Hakibbutz
·         Korean/Charlie Books
·         Jack Gantos'un ALA Newbery Ödülünü alırken konuşmasını izlemek için tıklayınız :http://www.youtube.com/user/alscblog?feature=mhee

Macmillan Children’s Website: http://us.macmillan.com/deadendinnorvelt/JackGantos