20 Haziran 2013 Perşembe

Cozy Mystery ne demektir

Cozy Mystery ya da "cozies" da denen bu tarz romanlar,  genellikle cinsellik ve şiddetin cinayet nedeni olmadığı, suç ve suçun tespit edildiği olay yerlerinin  küçük kasabalarda geçen, suç romanlarının bir alt türü. Bu terim bazı yazarların
Dedektif Kurgu tarzını yeniden Altın çağına döndürmeye uğraştıkları, 20. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıktı.

Bu tarz romanlarda  dedektifler hep amatör ve sık sık kadın. Bu kadın dedektifler genellikle iyi eğitimli, sezgileri güçlü ve genellikle şehir ve çevresindeki bölgenin diğer sakinleri ile sürekli temas içine girebileceği işlerde (garson,  kütüphaneci, öğretmen, köpek eğitmeni, dükkan sahibi, muhabir) çalışır. Amatör dedektiflere, genellikle meraklı bir orta yaşlı kadın oradan buradan topladığı ipuçlarını değerlendirmesi için teslim ederek yardım eder ya da  bir polis ellerindeki dava hakkında önemli bilgilere erişim imkanı verir, ancak bu kişiler genellikle dedektifin oldukça eski bir arkadaşı, eşi, sevgilisi, arkadaşı veya aile üyesidir. 
Cozies tarzı romanların katilleri genellikle ne bir psikopat ne de seri katil, genellikle şiddet uygulamaya gerek kalmadan gözaltına alınır. Genellikle cinayetin olduğu bölgede yaşarlar ve kendilerini ve cinayet gerekçelerini çok güzel kamufle ederler-yani hırs,, kıskançlık, intikam gibi gerekçelerini ve kendilerini çok iyi gizlerler. Olaylar yıllar öncesine dayanır. 
Cinayetler görünmeyen mekanlarda, genellikle yüksekten atma ya da zehirleme gibi kansız yöntemlerle işlenir.Kurban üzerindeki yaralardan asla bir ipucuna ulaşılamaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com