9 Ekim 2015 Cuma

THE GIRL IN THE ROAD by Monica Byrne

THE GIRL IN THE ROAD, Monica Byrne adlı genç yazarımızın ilk romandır. Bu kitap, feminist bilim kurgu unsurları ile, edebi spekülatif kurgu kategorisinde heyecan verici bir ilk. Monica, Margaret Atwood, Toni Morrison, Yann Martel, Haruki Murakami, Norman Rush, Cormac McCarthy Ursula Le Guin ve Kim Stanley Robinson gibi önemli yazarlarla geniş bir yelpazede etkileşim sağladı. Ama bu kitap gerçek bir orijinal.

THE GIRL IN THE ROAD, konuları dönüşümlü yakın gelecekte iki farklı zamanda kurgulanmıştır.2068 yılında, Hindistan dünyanın egemen siyasi gücü haline gelmiştir. Yeni enerji teknolojileri geliştirilir ama gezegenin kıyı coğrafyasını denizlerin yükseliş ve değişmelerini  önlemek için çok geç kalınmıştır.
Meena, yaralı olarak bir türlü hatırlayamadığı travmatik bir olaydan kaçan  genç Hintli bir kadın, Trail'den yani  Afrika'nın doğu kıyısından Mumbai'den  Cibuti'ye kadar tüm Arap Denizi ne yayılan bir yüzer enerji platformundan kaçmaya karar verir.Trail'de yürümek yasak, ama karanlık bir yeraltı altkültürü, Walkers ortaya çıkmıştır. Meena'nın amaçlarından biri, yıllar önce Hindistan karşıtı husmetin olduğu Etiyopya'da öldürülen annesine, ne olduğunu öğrenmektir.

Eserin paperback edisyonu Amerikada yeni çıktı ve bu edisyon için yeni bir kapak tasarımı yapıldı.Eser, 2014 Golden Tentacle 
​Ödülü için finale kaldı​
:

​Eserin yayın hakları Alman Heyne ve İngiliz Little Brown yayınevlerine satıldı.​