20 Mart 2013 Çarşamba

Eve Ensler:IN THE BODY OF THE WORLD

Degerli Yayıncılarımız;Sizlerle Eve Ensler'in  Metropolitan Books'dan Nisan 2013 da  yayınlayacak IN THE BODY OF THE WORLD adlı eserin tanıtımını paylaşmaktan memnunum..Alkışlanan oyun yazarı ve Vajina Monologlarının çok satan yazarı tarafından yazılan bu güçlü anı kitabının sizlere kısa bir özetini yapmak isterim.

Oyun yazarı, yazar ve aktivist Eve Ensler bütün hayatını kadınları bedenleri hakkında bilgilendirmeye adadı .  O bu ilham verici ve lirik anılarında anlattığı  gibi hayatının büyük çoğunluğunu kendi vücudundan kopuk geçirdi.- İlk kopukluğu babasının saldırı ve cinsel istismarıyla başladı, annesinin bunlara kayıtsız kalışıyla devam etti. Daha sonra uyuşturucu, alkol ve seks ile bir patlama yaşadı. Vücudu adeta  başkalarının hakim olduğu bir makine gibiydi; fiziksel benliğinden ve doğal halinden uzaklaşmış bir şekilde yaşadı hep." Başka türlü yaşamadım çünkü, kendi bedenimde ya da bu dünyada  yaşıyor olamazdım," diye yazıyor, "Acıları hissetmiyor ya da acı duymuyordum."

Ama Eve Ensler bir gün içinde bulunduğu bu şok durumundan çıkar. Kongo'ya yaptığı bir ziyarette, oradaki kadınların maruz kaldığı şiddet ve tecavüzü görünce paramparça olur. Kısa süre sonra ona rahim kanseri teşhisi konur.Aylar süren zorlayıcı bir tedavisi süresince önceliği kendi bedenine vermeyi öğrendi-İşte o an, dünyadan kopukluk hissinin üzerinden gittiği andı. Hayatta kalabilme mücadelesi verirken, insanın her çeşit zora dayanabilme gücünü anladı.

Bu kitapla ilgilenen yayıncılarımıza duyurulur.