26 Şubat 2013 Salı

LE FIFRE (THE FIFER) by Eduardo Manet

1869 yılında,20 yaşındaki Eva Gonzales, o zaman 37 yaşında olan ünlü ressam Edouard Manet ile tanıştırılır. Eva'nın babası ona bu adam hakkında  ve onun "Kırda erotik Kahvaltı" fantazisi konusunda uyarır, ama o Manet yetenekli bir sanatçı olduğu için babasını dinlemez. Onunla tanıştıktan kısa bir süre sonra  ünlü ressam Manet'in sevgilisi , ve onun en yetenekli öğrencisi olur.


Aralarındaki fırtınalı aşkları  Manet'nin bebeğine hamile kalıncaya kadar devam eder. Eva 1872'de gizemli bir şekilde ortadan kaybolur. Zira Manet,  evli bir adamdır ..


Eva,  aniden bir başkasıyla evlenir, ama onun ilk aşkı Manet hep onun tek aşkı olarak kalacaktır. Manet öldüğünde onun mezarını süsleyen bir taç yapar ve ne yazık ki yüreği onsuzluğa fazla dayanamaz ve Manet'ten tam altı gün  sonra 1883 yılında ölür.

Kitabımızın yazarı Eduardo Manet, Eduardo Rafael Gonzales-Manet'in oğlu ve ünlü ressamın torunu, bu kitapla iki ünlü ressam arasındaki şimdiye dek hiç bilinmeyen aşk hikayesi gün ışığına çıkarıyor ...Ne hüzünlü di mi?