11 Mayıs 2012 Cuma

ORDERLY AND HUMANE: The Expulsion of the Ethnic Germans after the Second World War

Sizlerle ikinci dünya savaşının en önemli fakat şimdiye dek hiç anlatılmamış hikayesini konu alan ORDERLY AND HUMANE adlı eseri paylaşmaktan memnunum. Eser, Almanya'da Beck yayınevinden çıktı. Hem Amazon Almanya hem de Speigel gibi en çok satanlar listesinde yerini aldı. Kısa bir süre içinde Amerika'da yayınlanacak. İspanyolca yayın hakları satıldı.
Eser II: Dünya savaşından sonra sınırdışı edilen etnik Almanları konu ediyor. Çoğumuz Polonya ve Çekoslovakya'da yaşayan Alman nüfüsunun Almanya'ya ihraç edildiğini genel olarak biliyoruz. Ancak bugune kadar gerçek tarihi veriler elde edilemediği için bu sınırdışı edilmelerin boyutunun ne kadar büyük olduğunu kestiremiyorduk.The Expulsion of the Germans bütün bu rahatsız edici hikayeyi tüm gerçekliğiyle anlatan ilk kitap olacaktır.Savaşın sonuna yaklaşılırrken, Müttefik güçler Orta Avrupa'daki Alman popülasyonlarını sınır dışı edilme planları yaptı-oysa o topraklardan sınırdışı edilen Almanlar, asırlardır o topraklarda yaşıyorlardı.Bu zoraki göç sırasında 12 ila 14 milyon kişi yaşadıkları ülkelerden zorla çıkarıldı,üstelik gelişigüzel bir şekilde, bu göç sırasında yaklaşık 1,5 milyon kişi yaşamını yitirdi.En şaşırtıcı olanı ise bu göçlerin Soykırımın alt yapısına dayandırılarak yapılmasıydı-Yahudi halkını doğuya taşımak için kullanılan sığırların çektiği arabalar bu kez Almanları batıya taşıyordu. Yahudi savaş esirlerinin kaldığı kamplar bu kez Almanları ağırlıyordu.
Orijinal araştırmalara dayanarak yazılan The Expulsion of the Germans, bu olağan üstü konuyu başlangıcından, yürütülmesine,bu olayın tarihi yankılarından, etnik temizlik için emsal teşkil edişine kadar tarihin derinlikleriyle inceliyor. Eserle ilgilenen yayıncılarımıza duyurulur.


Claire Messud/THE WOMAN UPSTAIRS