3 Mart 2012 Cumartesi

MAn Made Boy by Jon Skovron

Sizlerle MAN MADE BOY’u paylaşmak benim için büyük bir zevk –Jon Skovron tarafından yazılan eser, akıllı, komik ve beklenmedik şekilde dokunaklı yapısıyla temsilcisi bulunduğum Jill Grinberg Literary Management’in listelerinden çıkacak yepyeni bir genç yetişkin romanı.

 Ayrıca  yazılmış en özgün, en yaratıcı hikayelerden biri. Eserin Amerikada’ki yayıncısı Viking yayınevi.  Avusturalya’daki yayın hakları ise Allen & Unwin yayınevine satıldı.

MAN MADE BOY, başta "Boy" ‘un kendisi olmak üzere muhteşem karakterlerle dolu. Boy, Frankenstein'ın Canavarının ve eşinin oğludur. Boy, bütün ailesiyle birlikte New Yorktaki Show denilen, modern dünyadan kaçıp kendine sığınak arayan canavarlara ve mitolojik karakterlere ev sahipliği yapan, Broadway tarzı bir tiyatroda çalışmaktadır. Bu olağanüstü yaratıklar ancak burada kendileri olabiliyor, izleyicileri büyülemek için olağanüstü yeteneklerini kullanıp, izleyenleri şaşkına çeviriyorlardı. Ama tiyatro dünyası Boy için ütopya olmaktan çok uzaktır. Gösterideki en önemli görevlerin altından ustalıkla kalkmalarına rağmen, aradıkları ilgiyi bulamaz. Zira, diğer canavarlar ona ve ailesine , insan yapımı kökenleri olması nedeniyle küçük yaratıklar olarak görmektedirler. Önyargılarından, diğer canavarların sürekli zorbalıklarından , karşılıksız sevgiden sürekli mutsuz ve yorgun düşen Boy artık teselliyi Sihir ve İlim arasındaki sınırda sonsuza dek süren, daha önce hiç denenmemiş bir bilgisayar şifresi olan “Proje” de arar. Bu şifre, Boy’dan günün birinde tiyatro dışına bir iş için gönderilinceye kadar, Boy’un tek sığınağı, bildiği tek “kaçış” olacaktır. Orada insanların arasında kendinin de bir insana dönebileceğinin farkına varır. Şuanki halinden bıkmış, ailesinin ona sunduğu gelecek karşısında dehşete düşmüş olan Boy, kendine şehrin içine kaçabileceği bir program yapmaya karar verir. Ona kendisini başkasının yarattığı günlük bazda hatırlatıldığında, onun da bir şeyin yaratıcısı olduğu fikrini bilmesi kendini iyi hissettirir. Eserle ilgilenen yayıncılarımızın bana haber vermelerini rica ederim. Saygılarımla,

Liz Rozenberg: Laws of Gravity

Ari, nazik ve güzel kuzeni Nicole’ü çocukluğundan beri hep severdi. Artık onlar çoluk çocuk sahibi birer yetişkin oldular. Ari’nin oğlu Julian aynı babası gibi Nicole'ün kızı Daisy’i sevmeye devam etti. Aile bağları o karda güçlüydü ki hiçbir kuvvetin onları ayıramayacağını düşünüyorlardı. Taaki, Daisy, kansere yakalanıp, vücudu tedaviye yanıt vermeyinceye kadar. Ari, Daisy’nin hayatını kurtarabilmek için Julian'ın kordon kanını vermeye söz verir ancak sözünü tutmaz. Nicole ona dava açar. Ancak New York Yüksek mahkeme hakimi emekliye ayrılmak üzeredir. Mahkemenin gidişatı ile dışarıdaki insanlar çok ilgilenmektedirler. Ve üç karakterin hayatı beklemedikleri bir şekilde iç içe olur. Jodi Picoult’un tarzında ve Ann Tyler’ın çok katmanlı duygusallığında, yazılan The Laws of Gravity aileleri ayıran ve sonra tekrar bir şekilde buluşturan, aile bağları konusunda yazılan muhteşem bir roman. Yazar Liz Rosenberg, genç okuyucular için ödüllü kitapların yanı sıra üç adet ödüllü şiir kitabı yazmıştır. O Gençler İçin Ulusal Kitap Ödülü Başkanı olarak ve Şiir LosAngeles Times Kitap Ödülü için bir yargıç olarak görev yaptı ve geçtiğimiz yıl 15 boyunca Boston Globe’da yorum sütununda yazdı. Ilk eşi rahmetli romancı John Gardner’dı. Liz, Binghamton, New York Devlet Üniversitesi'nde profesör. Onun web sitesi www.liz-rosenberg.com ..

1 Mart 2012 Perşembe

Jessye Norman’ın, STAND UP STRAIGHT AND SING başlıklı kitabında, efsanevi ve uluslararası şöhrete sahip, ünlü opera sanatçısının anılarını kendi ağzından kaleme alınmış bir şekilde okuyacaksınız. Sizlere kitabın pdf’sini, sizlere e-posta olarak yolluyorum. Eser, dün altırakamlı bir figürle, Houghton MifflinHarcourt yayınevine satıldı. Bu Houghton MifflinHarcourt’un sonbahar 2013 listesinde kurgusal olmayan başlıklar dalındaki lider kitabı olarak listelenecek.
Jessye’nin anılarında klasik müzik dünyasında önemli bir yeri olan 1945 yılında Güney Afrika’dan ayrılıp, son altmış yılda dünyayı değiştiren bir dizi şaşırtıcı olaya tanıklık eden, Afro-Amerikalı bir kadının eşsiz bir yolculuğunu anlatıyor.
9 yaşındayekn kızlık çağı idolü Marion Anderson’u radyodan dinlemesiyle başlayan müziğe olan tutkusunun;
Washington, DC’deki Afrikalı-AmerikalıHoward Üniversitesi'nde okumasıyla nasıl pekiştiğini;
1968 yılında Başkan Lyndon Johnson’un daveti üzerine Carl Sandburg’u anma töreninde ;
Başkan Reagan ve Clinton’un göreve başlama törenlerinde;
Kraliçe Elizabeth'in 60. doğum gününde;
Jacqueline Kennedy Onassis’in cenaze merasiminde ;
Atlanta’da 1996 Olimpiyat Oyunlarının açılış törenlerinde;
Fransız Bicentennial için Paris'teki LaPlace de la Concorde’daki La Marseillaise’de
; İsrail’in 50. Kuruluş yıldönümünde;
Herkes onun muhteşem sesiyle soylediği aryalarını dinledi. Jessy’nin son altmış yıldaki, dünya genelinde pek çok sosyal, kültürel ve siyasi dönüm noktalarıyla kesişen anılarıyla ilgilenen yayıncılarımızın bana haber vermelerini rica ederim

Laurie Frankel: GOODBYE FOR NOWGOODBYE FOR NOW-satıldığı ülkeler;
Laurie Frankel (Doubleday/August 2012)
Italy (Sperling & Kupfer); Spain (Grijalbo); Israel (Modan); Germany (Heyne); Finland
(WSOY); Brazil (Companhia Das Letras); Norway (Bazar Forlag); Sweden (Bra Bocker);
England (Headline); Korea (Sigongsa); Serbia (Laguna); Catalan (ARA Llibres); Czech
(Fortuna); Slovak (Fortuna);  France (Fleuve Noir); Greece (Papadopolous); Japan
(Villagebooks); Taiwan (China Times Publishing); Croatia (VBZ); Russia (Azbooka); China
(Citic Press); Romania (TREI); Portugal (Bertrand); World Arabic (Arab Scientific
Publishers); Poland (Albatross); Bulgaria (KIBEA); Lithuania (Gimtasis Zodys)   


Biz Laurie Frankel’in romanı GOODBYE FOR NOW (başlangıçta DEADMAIL olarak satılan) adli eserini sattığımızda, satılan her ülkedeki yayıncılarımızın altın madeni değerinde bir tanıtım fırsatı yakalayacağını biliyorduk. Bir hatırlatma olarak, bu roman teknoloji aracılığı ile ölüm sonrası hayat kavramı arasında iç içe geçen bir aşk hikayesidir-Bildiğiniz gibi, bu teknolojiye kesinlikle "bilim kurgu" diyemeyiz. Daha çok, şŞu anda gelişmekte olan ve hatta halen insanların kullanmakta olduğu varolan bir teknolojiye çok yakın bir teknoloji. Yani zaten kullanılıyor!Amerikalı ajansının notudur
Bu kitabın içeriğindeki konular son zamanlarda medyanın büyük ilgisini çekmeye başladı. Bu nedenle sizlerle medyada kitapla ilgili çıkan haberleri paylaşmak istedim. Bu eserle ilgilenen yayıncışlarımızın dikkatine sunarim:
NY Times, "Öldüğünde sanal bir gerçek olarak kalıyorsun"-Bu makalede çocuklarını kaybeden ebeveynlerin onlarla onların online varlığı üzerinden nasıl irtibata geçebileceklerini anlatılıyor. Linke tıklayıp okuyun.
http://www.nytimes.com/2011/01/09/magazine/09Immortality-t.html?_r=3&ref=magazine&pagewanted=all
Atlas Magazine, "Facebook sizi nasıl ölümsüzleştirir"-İnternet üzerinde ölümün nasıl anlamlandırıldığı ve kişinin öldükten sonra yaşamında yaptığı çevrimiçi çalışmalarının rolünün, Avusturalyalı bir filozof ile büyüleyici söyleşiyle derinlemesine tartışılması. Tıklayın ve okuyun. http://www.theatlantic.com/technology/archive/2012/03/how-facebook-lets-you-live-forever-sort-of/254455/
Adam Ostrow ile TED Talks, "Sizin Nihai Durumunuzun Güncelleşmesinden sonra" Ölümünden sonra bir mektubunun paylaşılmasını isteyen bir blogçu ile başlayan bu makalede, Ostrow günlük bazda internet üzerinden ne kadar içerik oluşturduğumuzu ve ardımızdan kalıcı olarak “teknolojistlere” bırakacağımız dijital arşivleri merak etmiş ve istatistikleri incelemiş. Siz öldükten sonra vermek istediğiniz mesajları yayınlayacak yeni yeni hizmet sektörleri kurulmakta.(bakın www.ifidie.net) Bu TED Talks’un bu haberi şimdiye dek tam 579.000 kez tıklandı ... http://www.ted.com/talks/adam_ostrow_after_your_final_status_update.html
Ve son olarak, BUNU KAÇIRMAYIN ...
http://www.virtualeternity.com/
Evet, bu doğru. Siz öldükten sonra yakınlarınızın sizinle iletişimine devam edeceği bir dijital avatar oluşturmak için kaydolabileceğiniz bir web sitesine götürecektir ...
İlginç dimi? İlgilenen yayıncılarımızın bana haber vermelerini rica ederim.

Knopf / Doubleday yayınevinden 2012 Ağustos’unda yayınlanacak ve ben Mart sonunda eserin ms’sini ilk haliyle yollayabileceğim. Sizlere şimdilik, yazar Laurie Frankel’in siyah beyaz fotoğrafını ekli dosya halinde yolluyorum. Ayrıca yazarın fotoğrafının renkli versiyonu tercih ediyorsanız, bana bildirin .Fotoğrafın kullanım hakkı fotoğrafçı "Charis Brice" ‘da.
Bu güncelleştirmelerin yanı sıra, Goodbye For Now için size henüz kitap piyasalarda yayınlanmadan gelen bir kaç erken övgüyü yolluyorum:
"Zeki, komik, hareketli, Goodbye For Now aşk ve aşkını kaybetmek hakkında, siber bir dünyada gerçek canlı duygular ve insan ilişkileri ile ilgili. Kaybettiğimiz yakınlarımızla görüntülü sohbet etmek mümkün müdür? Hayır en azından, henüz değil. Laurie Frankel'in muhteşem kitabı, okuyucunun hayal gücünü ve yüreğini yakalayacak mı? Kesinlikle. Okurken hem gülecek, hem ağlayacaksınız. Ve muhtemelen sizde her gün Frankel'in bu fikrinden ilham alacak bir bilgisayar dahisi bu konuya el atmadan önce sevdiklerinizle sohbet başlayacaktır . "
- Garth Stein, YAĞMURDA KOŞMA SANATI’nın New York Times Bestselling yazarı
“Bir yakınınızı kaybetme ve gerçekten onları salıverme arasındaki, uçurum içine sürüklenen yüreğinizin hikayesini anlatan, dahice duygusal bir gelgit."
- Jamie Ford, ACI VE TATLI’NIN KÖŞESİNDEKİ OTELİN YAZARI
"Goodbye FOR NOW muhteşem bir özgün okuma - çok komik ama aynı zamanda çok üzücü ve çok düşündürücü. Kitabı bir an olsun elimden bırakamadım. "
- Liane Moriarty, ALICE NE UNUTTU’nun çok satan yazarı
Eserin daha şimdiden tam 26 ülkeye satıldığını size soylemeye herhalde hiç lüzüm yok.

27 Şubat 2012 Pazartesi

Jennifer Woodlief: A Wall of White ve A Bolt from the Blue

Yazar-Jennifer Woodlief , eski bir Sports Illustrated muhabiri ve eski bir CIA ajanı. Yazarın, Bill Johnson’un öyküsünü anlattığı ilk kitabı, SKI TO DIE’ın film hakları yakınlarda Matthew McConaughey ‘in başrolünü oynayacağı bir sinema filmi için WarnerBrothers tarafından opsiyonlandı. edildi. Yazarın web sitesi www.awallofwhite.com .
İlgilenirseniz bu siteyi ziyaret ederek daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
A Wall of White: The Incredible True Story of the Lake Tahoe Avalanche Atria, February 2009
Bundan yaklaşık yirmi beş yıl önce, Kuzey Amerika'da bir kayak alanına vuran en kötü çığ, Alpine Meadows,
California'da meydana geldi. Bu doğal afet, kitlesel ölümlere sebep oldu ve tam 7 kişinin canı aldı. Sadece
kendi ekip üyelerini arayan kurtarma ekipleri, fırtına ve felaket bölgesinde kaybolan arkadaşlarını ve diğer kişileri ararken, başka bir çığ tehdidi karşısında kendilerini korumak için ellerindeki en modern aletlerle kardan bir duvar yaptılar. Ilk bir saat içinde kurtarma ekipleri hayat kurtarma
için çabalamaya başladı. Ama cesetleri arayan devriyeler diğer hayatları riske atıyordu. Çığ düştükten tam beş gün sonra kurtarma ekiplerinin artık çığ arlında kalanlar için tüm umutları bittiğinde, bir mucize
oldu. Tam 5 gündür çığ altında kalan bir genç kadın hala canlıydı. Bu yaşam isteğinin ve cesaretin öyküsüdür.
A Bolt from the Blue
Atria, June 2012.
26 Temmuz 2003 günü öğleden sonra, altı dağcı Grand Teton yakınlarındaki 13.000 metrelik yükseklik teki Upper Exum Ridge’in zirvesine ulaştı. Fırtına ve yağmuş başlar. Yağmurun etkisiyle dağcılar, zirvedeki yumuşak granit bölümden 120 footluk yani 3572,50 cm’lik geri çekilmeye başlarlar. Burayı çoktan tırmanmış olan ilk ekip, halatlarını gevşeterek aşağı inmeye başladıklarında, halata bağlı olan her dağcının bedenini döverek, dağcıların halatlarına devasa bir yıldırım düşer, bir dağcı anında hayatını kaybeder. 8 dağcının inanılmaz dramını anlatıyor.