30 Mart 2012 Cuma

Ted Kosmatska: Prophet of Bones

Ted Kosmatka tarafından yazılan PROPHET OF BONESaçıklamasını sizlerle paylaşmaktan memnunum.
PROPHET OF BONES’un kurgusu günümüzde geçer. Ama kitap konusunu geçmişten, Darwin’in evrim teorisinin, Dünyanın yaşının yalnızca 5800 yıl olduğunu son kez doğrulayan bilimsel topluluğun gözünden düştüğü bir dönemden alır. Yaratılışçılık ilköğretim okullarında öğretildiği dönemde geçer.
Parlak bir genç arkeolog olan Paul Carlson, tuhaf yeni türlerin keşfi için kemiklerden DNA örnekleri alması için Endonezya’nın Flores adasına gönderilir. Bu tuhaf türün adı “hobit”tir. Yaradışçılık teorisinde Tanrı’nın insanları kendi görüntüsünde yarattığı kabul edildiğinden, bu tür aslında hiç var olmaması gereken bir türdür.
Bilimin din ile eşit görüldüğü bir dünyada, Paul’ün keşiflerinin toplumun her kesiminden rahatsızlıkla karşılanır. Paul’ün kazı işlerini finanse eden eksantrik milyarder Martial Johnston, Paul’ü durdurmak için Endonezya’ya uçar ve onun kendisinden gizlediği keşiflerindeki bulmacanın parçalarını birleştirmek için mücadele eder.
Benzersiz olduğu gibi aksiyon dolu ve çabuk okunan Prophet of Flores, yeni bir yetenek olan Ted Kosmatka’nın benzersiz ve karmaşık kahramanı Paul Carlson ile bütün dünyaya muhteşem bir gerilim romanı sunuyor.
Kosmatka’nın ilk romanı, Games Del-Rey tarafından Amerikada yayımlanmış olup, Mart ayı içinde Amazon.com tarafından en iyi bilim kurgu başlıklarından biri olarak seçildi. Kitap ve yazara yapılan olağanüstü değerlendirmeler genellikle Ted Kozmatska’yı Michael Crichton’un varisi olarak iddia ediyorlar.
Kosmatka hızla bilim-kurgu dünyasında tanınmış bir isim haline geliyor ve Holt bu romanı populer kiraplar kategorisinde çıkarıyor. Yazarın kısa öykü Nebula Ödülü ve Theodore Sturgeon Memorial Ödüllerine aday gösterildi ve birçok Yılın En İyi koleksiyonlarında ortaya çıkmıştır.
Prophet of Flores İtalya’da Rizzoli, Japonya’da Hayakawa ve, Almanya'da Blanvalet yayınevlerine satıldı.