5 Mart 2012 Pazartesi

Stained Glass Virgin by MAson Smith

Guido reni tarafından yapılan Bertrice Cenci'nin portresi
. İngiliz Şair Percey Shelley'in Bertrice hakkında oyun yazmasına sebep olan o meşhur tablo. 1818'de Plazzo Collonna'da Beartrice'nin bu tablosunu gören şair ondan etkilenerek onunla ilgili bir oyun yazar.
Cinayetle ve şeytanla işbirliği yapmakla suçlanan Rönesans Romasın'da bir iradeli kız, Vatikan tarafından hapse atıldı ... akıllı ve kararlı bir kızın neler yapabileceğini kestiremeyen erkeklere karşı tam zaferi ... hiç kimsenin onun için hayal bile edemeyeceği bir hayatı kazandı. "The Stained Glass Virgin," romanları Random House, Hamish Hamilton, vb yayınevleri tarafından yayınlanmış olan bir yazar tarafından yazılmış gerçek olaylara dayanmaktadır.
Beatrice Cenci 1580'li ve 1590'lı yıllarda Roma'da yaşadı. Başına gelen korkunç olaylar gerçek bir dramın parçası oldu, yüzyıllar boyunca ressamlar, heykeltraşlar, koreograflar onu hep bir şekilde canlandırdılar. Kitap kapağındaki Bertrice'nin resmi, 17. yüzyılda yaşamış İtalyan sanatçı Guido Reni tarafından çizildi.İngiliz şair Percy Shelley, Beatrice'nin tablosundan o kadar etkilendi ki onunla ilgili bir oyun olan Cenci'yi yazdı. Şimdi de yazarımız Mason Smith onunla ilgili bir roman yazdı. Umarım Stained Glass Virgin'i hepiniz beğenirsiniz.