3 Mart 2012 Cumartesi

MAn Made Boy by Jon Skovron

Sizlerle MAN MADE BOY’u paylaşmak benim için büyük bir zevk –Jon Skovron tarafından yazılan eser, akıllı, komik ve beklenmedik şekilde dokunaklı yapısıyla temsilcisi bulunduğum Jill Grinberg Literary Management’in listelerinden çıkacak yepyeni bir genç yetişkin romanı.

 Ayrıca  yazılmış en özgün, en yaratıcı hikayelerden biri. Eserin Amerikada’ki yayıncısı Viking yayınevi.  Avusturalya’daki yayın hakları ise Allen & Unwin yayınevine satıldı.

MAN MADE BOY, başta "Boy" ‘un kendisi olmak üzere muhteşem karakterlerle dolu. Boy, Frankenstein'ın Canavarının ve eşinin oğludur. Boy, bütün ailesiyle birlikte New Yorktaki Show denilen, modern dünyadan kaçıp kendine sığınak arayan canavarlara ve mitolojik karakterlere ev sahipliği yapan, Broadway tarzı bir tiyatroda çalışmaktadır. Bu olağanüstü yaratıklar ancak burada kendileri olabiliyor, izleyicileri büyülemek için olağanüstü yeteneklerini kullanıp, izleyenleri şaşkına çeviriyorlardı. Ama tiyatro dünyası Boy için ütopya olmaktan çok uzaktır. Gösterideki en önemli görevlerin altından ustalıkla kalkmalarına rağmen, aradıkları ilgiyi bulamaz. Zira, diğer canavarlar ona ve ailesine , insan yapımı kökenleri olması nedeniyle küçük yaratıklar olarak görmektedirler. Önyargılarından, diğer canavarların sürekli zorbalıklarından , karşılıksız sevgiden sürekli mutsuz ve yorgun düşen Boy artık teselliyi Sihir ve İlim arasındaki sınırda sonsuza dek süren, daha önce hiç denenmemiş bir bilgisayar şifresi olan “Proje” de arar. Bu şifre, Boy’dan günün birinde tiyatro dışına bir iş için gönderilinceye kadar, Boy’un tek sığınağı, bildiği tek “kaçış” olacaktır. Orada insanların arasında kendinin de bir insana dönebileceğinin farkına varır. Şuanki halinden bıkmış, ailesinin ona sunduğu gelecek karşısında dehşete düşmüş olan Boy, kendine şehrin içine kaçabileceği bir program yapmaya karar verir. Ona kendisini başkasının yarattığı günlük bazda hatırlatıldığında, onun da bir şeyin yaratıcısı olduğu fikrini bilmesi kendini iyi hissettirir. Eserle ilgilenen yayıncılarımızın bana haber vermelerini rica ederim. Saygılarımla,