7 Ekim 2011 Cuma

Nicholes Montemarano THE BOOK OF WHY


Pushcart  ödüllü yazar Nicholas Montemarano’nun THE BOOK OF WHY adlı eserini son haliyle paylaşmaktan mutluyum. Eserden sizlere Nisan ayında söz etmiştim. Eserin yayın hakları şimdiye dek  Rusya'da AST yayınevine satıldı.


THE BOOK OF WHY- Anlatıcısı  Eric  Newborn’un dediği gibi - bir soru. Aynı zamanda, bir itiraf, bir özür, bir değişim ve bir kişisel gelişim kitabı (kelimenin tam anlamıyla, anlatıcısı kitabı yazarak kendine yardım etmeye çalışıyor). Ama her şeyden önce,bir adamın ölen eşine ve aynı zamanda tesadüfen bir araya geldiği, ölen eşinin reinkane hali olabileceğini düşündüğü beş yaşındaki bir kıza yazdığı bir aşk mektubu.

THE BOOK OF WHY üç ilgili hikayeden oluşuyor. Şimdi, Eric'in karısının ölümünden beş yıl sonra ve çok satan bir yazar ve motivasyonel bir konuşmacı olarak kariyerini bırakıp, Martha's Vineyard’da yarı münzevi bir hayat yaşamaya başlamasını hikaye ediyor. Bir gazeteci olarak-Eric’in  kitapları kızın hayatının kurtulmasına yardımcı olur. Kız onu tesadüfen bulur. İkisinin yaşadığı eşzamanlı olaylar ve tesadüfler böyle şeylere inanmayan Eric’e karısının reinkarnasyona uğrayıp tekrar dünyaya geldiğini düşündürür.

İkinci hikayede Eric'in çocukluğuna geri giderek-insanların başlarına gelen her şeyin yine kendi kontrolleri altında olduğuna ve düşüncelerimizin yaşamlarımızı oluşturduğu sonucuna nasıl vardığını anlamak için niyetin gücü ve  çekim yasasına nasıl inanmaya başladığını araştırır. Annesi korkan bir kadındı. Korkuların çoğu onun hayatını yönlendiriyordu. Babası, çöpçüydü ve sihre saplantısı vardı-özellikle Queens’deki evlerinin arkasındaki mezarlıkta yatan Harry Houdini’ye. O, zihnin gücüne inananlardı; mucizelere inanırdı. Eric, bir çocukken, annesi ile babasının dünyası arasında  seçim yapmak zorunda kaldı. O, suçluluk hissetmeden ve kendi korkuları ile yaşayan annesi kurtarmak arzusunda olmadan,  babasının dünyasını seçti. Ve bir yetişkin olduğunda daha çok annesine benzemeye başladığını fark etti- başına kötü şeyler gelmesinden korkan, evhamcı biri olmuştu-daha da önemlisi, eşini kaybetme korkusuyla yaşayan biri olup  çıkmıştı.
 

Üçüncü ve en önemli hikaye ise anlatıcının Eric'in evliliğinin hikayesini bağlamasıyla bitiyor. O, eşi ile kendi zihninden ürettiğini sandığı bir dizi tesadüfler sonucu tanışır. Eşi birçok yönden Eric’in tam tersidir: Eric istediğini alacağına inanırken; karısı alabileceğini istemeye inanır. Eric, insanların kendi kaderlerini yazdığına inanırken; karısı insanların ne olursa olsun hayatın onlara verdiğini kabul etmelerine gerektiğine inanır. Mutlulukların yanı sıra mücadelerle dolu evliliklerinin hikayesi- - ikisinin, farklı dünya görüşleri arasındaki bu temel uzantının bir farkı. Eric'in karısı hastalandığında-kötü bir beyin tümörüne yakalanan kadının kişiliği değişir- Eric eşine geleneksel tıbbi tedaviden (kemoterapinin onu daha da hasta etmesine tahammül edemez) vazgeçerek, onu zihin gücünü kullanarak  iyileşmesi için denemeye ikna eder. Sonuçta, yüzlerce insan-Eric’in  sadık okuyucuları - kanser ve diyabet gibi hastalıklarda  iyileşmek için bu çok teknikleri kullanmışlardı. Tümör küçülür  ve sonunda kaybolur ve Eric bugüne kadar bize yapılan her şeyin insan aklının oluşturduğuna bir kez daha ikna olur. Ama karısının kanseri yeniden başladığında, Eric sadece eşinin kaybı ile değil,  uzun süredir inandığı şeylerin kaybı  ile de yüzleşmelidir.

 

THE BOOK OF WHY Şiddetli zeka ve duygusal yoğunluk ile  insan sevinci ve acısının doğası hakkında büyük sorulara yer veriyor.  Romanın başlığı olan “Why” yani. "Neden"  kitabın asıl sorusu: Neden insanlar acı çeker? Ve kitap şu kaçınılmaz sorularla devam eder: Bize olanlardan kim sorumludur? Biz kendi hayatlarımızı kendi kontrolümüzde tutabiliyor muyuz, ya da istediğimiz ne olursa olsun bizler için kendi planları olan bir Tanrı var mı? 

 

Montemarano: "
 The Book of Why ‘ın tohumlarını bundan birkaç yıl önce, ruhsal bir kriz yaşarken ektim; acı çekme sorunu; insanın belirsiz bir dünyadaki koşullardan mağdur olma korkusu. Bir arkadaşım bana yardımcı olabiliceğine inandığı, ve kitap bir süre için bana gerçekten yardımcı oldu. The Secretkitabı, o zamanlar daha yeni yayınlanmıştı. Şimdi ise, bu kitabı , herkes biliyor, eser milyonlarca kopya sattı. Kitabın içeriğinde bizlerin nihai kontolu elinde tuttuğuna, düşüncelerimizin yaşantımızı oluşturduğuna dair ilgi çekici bir mesaj vardı-o mesajın içeriği beni meraklandırmıştı. Eğer insanlar düşünceleri ile sağlıklı ve başarılı olabiliyorsa , bunun tam tersinin de doğru olma ihtimali vardır: tüm insanlar kendi düşünceleri ile acı çekerler.
 

Bu inancı , yalnızca  Oprah Winfrey’in değil –acı çeken diğerlerinin de- neden kucakladığını şimdi anlıyorum. Ben bu kavramların üzerinde kapsamlı bir araştırma yaptım, bu araştırmalarım çoğunlukla fiziksel hastalıkların duygusal nedenlerden kaynaklandığına işaret eden  Niyet Etmenin Gücü (Wayne Dyer), Yeterki İste (Esther ve Jerry Hicks) Kuantum İyileşme (Deepak Chopra) ve Düşünce Gücüyle Tedavi (Louise Hay), gibi kişisel gelişim kitaplarından oldu.Ayrıca kuantum fiziği kullanılarak yapılabilecekler hakkında bilimsel araştırmaları okudum. Bu malzemeyi  ilginç buldum. "

 

THE BOOK OF WHY ile Montemarano okuyucuların onunla birlikte ilginç bir keşif yolculuğuna çıkacağını söylüyor. Bunlar sadece Nick aldığı birçok Diyor bazıları şunlardır:

  

Nick, 
 If the Sky Falls adlı hikayelerden oluşan ve New York Times Book Review’da Editörün Seçimi (LSU, 2005) olan bir kitapla ve  A Fine Place (Bağlam Kitaplar, 2002) adlı kitapla ilk  romanını yazdı. Kısa öyküleriEsquire, Zoetrope: All-Story, Tin House, The Southern Review, AGNI, The Gettysburg Review’de ve daha pek çok dergilerde yayınlandı. Onun kurgusu  The Pushcart Prize (2003)’de yeniden basıldı. Ve 2001, 2002, 2005, ve 2006’da  The Best American Short Stories (En İyi Amerikan Kısa Hikayeleri )seçildi. The Washington Post Magazine ve DoubleTake’de anı makaleleri yayınlandı. 2002 deThe National Endowment for the Arts 2005’te the Pennsylvania Council on the Arts (2005), The MacDowell Colony, Yaddo, the Edward F. Albee Foundation, and the Bread Loaf Writers’ Conference bursunu aldı. Franklin & MarshallÜniversitesinde İngilizce doçenti ve Bennington Üniversitesinin düzenlediği Yazma Seminerlerinde Çekirdek Öğretim Üyesi.

 derin insancıl elementleriyle muhteşem bir kurgu. Yazarı güçlü bir yazar olarak geniş bir kitleye tanıtacak . Bu muhteşem eserle ilgilenen yayıncılarımızın bana haber vermelerini rica ederim.

Asli Karasuil Telif Hakları Ajansı: Radium Halos, A Novel About the Radium Dial Painte...

Asli Karasuil Telif Hakları Ajansı: Radium Halos, A Novel About the Radium Dial Painte...: Radium Halos, A Novel About the Radium Dial Painters Yazar: Shelley Stout Radium Halos, 1920'li yılların başlarında, radyumun korkunç e...