27 Kasım 2011 Pazar

yazar Ellen Byerrum
Dizinin diger kitapları:
Designer Knockoff
Hostile Makeover
Raiders of the Lost Corset
Grave Apparel
Armed and Glamorous


 KILLER Hair
Signet, Ağustos 2003.  Kitaplar mevcut.
Lehçe: Bauer-Weltbild.

2009 yılında televizyon dizisi oldu * 2010’da dizi tekrar gosterime girdi.

Moda muhabiri Lacey Smithsonian’un Washington, DC’de işlenen bir modacı cinayetine kafası takılır. Güzel bir ölü kuaför, düz bir jilet ve punkçu bir berberin sahip olamayacağı kadar berbat kesimli saçlar: Polis bunun bir intihar olduğunu söyler. Ama Lacey’nin içgüdüleri bunun cinayet olduğunu söylemektedir……..


SHOT THROUGH VELVET
Artık kapanmak  üzere olan bir kadife kumaş fabrikasını gezen dedektif Lacey Smithsonian, kadifenin son kez boyandığı bir boya fıçısının içinde çivit mavi renge dönüşmüş bir ceset bulur. Ceset, fabrikanın kapanmasında kilit rol oynayan, “Mavi Şeytan” lakaplı,  tacizci birine aittir.Cinayet, ilk baştan seri cinayet gibi görünmemektedir. Ama Lacey ‘nin çalıştığı gazetede üst düzey yöneticilerden birinin cesedin elinde bir kadife parçası ile bulununca, Lacey bunun seri cinayet olduğunu anlar. Katilin bir sonraki hedefi bir siyasetçi olunca, Lacey kadifeli katili yakalamak için işbaşına geçer..


Yazar Hakkında

Ellen Byerrum, Crime of  Fashion Mystery series( Moda cinayetleri) dizisinin yazarıdır. Bu dizinin ilk kitabı Killer Hair 2003’te yayınlandı. Onu   dizinin diger kitapları Designer Knockoff, Hostile Makeover, Raiders of the Lost Corset, Grave Apparel, ve Armed and Glamorous izledi . Ellen, eserlerini gazete muhabiri olrak çalıştığı dönemlerden tuttuğu gerçek cinayet vakalarının notlardan ilham alarak yazıyor. Byerrum’un eserlerinden—Killer Hair ve Hostile Makeover’un—ikisinin filmi çekildi.Yazarla ilgilenenler onun websitesi  www.ellenbyerrum.com’i ziyaret ederek yazar ve eserleri ile ilgili daha çok bilgi edinebilirler

Kitapla ilgili Suspense Magazine'de çıkan bir değelendirme:

En sevdiğiniz renk nedir? Eğer bu soruyu mavi olarak cevapladıysanız, mutlaka okumanız gereken bir şey önericem, eski modayla ilgileniyorsanız, eski kumaşların yeni giysilere dönüştürüldüğü vintage modası ile ilgileniyorsanız, dünyanın en yumuşak, en şehvetli kumaşı üzerine yazılmış muhteşem bir polisiye önericem? Bu kumaşın ne olduğunu tahmin edebildiniz  mi? Eh, tabii ki, kadife.

Washington Dc’nin önemli bir moda gazetesi The Eye’da görev yapan cesur moda muhabiri Lacey Smithsonian, yeni bir göreve atanır. 
Virginia’da kalan son kadife fabrikasının son günlerini inceleyecektir.
Bu göreve atanmasını daha da çekici kılan şey, kankası, Vic Donovan’ın, Virginia’nın küçük ve sessiz bir  kasabası olan Black Martin’deki küçük bir fabrikanın güvenlik koordine etmek için göreve atanmasıdır.
Lacey’nin ilk planlanan randevusu
şirket yetkilisi Ron Gibbs ile olacaktır. Çalışmasının son gününde fabrikayı turlarken,Lacey kumaştan fazlasını-bir ceset bulur. Masmavi bir ceset…... sanki maviye boyanmış. Her yeri masmavi. Şişş.  işçilerin Mavi Şeytan dedikleri şu Ron Gibbs  artık tamamen masmavi....

Durdurulması imkansız şekilde yayınlan söylentilere göre, Ron’un katili "Kadife Katili" olabilir. Çünkü kurbanın avucunun içinde mavi bir kadife şerit  kalmıştır. Lacey, bir defaya mahsus Vic’in tavsiyesini dinleyip, bu cinayetin soruşturmasının dışında kalmaya çalışır.Ancak Kadife Katili onu kendi ofisinde ziyaret edip bu cinayetlerin açığa çıkması için yardım istediğinde, Lacey ‘nin bu araştırmayı yapmaktan başka çaresi yoktur.

Amerikan moda endüstrisinin geçmişi hakkında çok ilginç bilgilerin, eğlenceli bir şekilde anlatıldığı kitap. Hemen dolabımdaki siyah kadife ceketimi çıkartıp, atacam..Yoksa....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com