13 Haziran 2018 Çarşamba

L'archipel aylık bülten

Bu ay başka dillere yayın hakları satılan kitaplar:
 • BRIGITTE MACRON, Maëlle Brun
 • Albania, UEGEN
 • Greece, KRITIKI
 • Serbia, SAMIZDAT D.O.O.
 • Bulgaria, MILLENIUM
 • Italia, MINERVA
 • China, JIC Publisher
 • ZIDANE, Jean Philippe – Patrick Fort
 • UK, EBURY PRESS
 • Russia, EKSMO
 • China, GOLD WALL PRESS
 • Czech Republic, ALBATROS MEDIA
 • Vietnam, Lim Books
 • DOLTO EXPLAINED TO PARENTS, Jean-Claude Liaudet-       Greece, PATAKIS

yakında çıkacak kitaplarımız:
 • ROMY SCHNEIDER, by Alice Schwarzer (Biyografi, sayfa 240 sayfa)
12 Aralık 1976 gecesi, Alice Schwarzer ve Romy Schneider bir araya gelip saatlerce konuşurlar. Orada Romy Schneider oyunculuk kariyerini, oyunculuk sanatını, aşk ilişkilerini ve birçok sırrı açığa çıkarır… Bu geceden sonra Alice , bir aktrisin ifadesinin ötesinde, alçakgönüllü bir kadının portresini özetleyen bir biyografi yazmıştır. Komplekslerle dolu ve aynı zamanda gururlu. Eylül 2018'de doğumun 80. yıldönümünü kutlayacağımız, sonsuzluğa uğurladığımız bir oyuncu hakkında eşsiz bir biyografi.
-80. yaş günü anısına
 • DOLTO EXPLAINED TO PARENTS. 30th Anniversary Edition, by Jean-Claude Liaudet (Denemeler 316 sayfa)
Françoise Dolto’nun ölümünün 30. yıl dönümü ile bağlanan bu makale öğretilerine erişilebilir bir giriş niteliğindedir. Çocuk gelişiminin doğumdan genç yaşlara kadarki ana aşamaları nelerdir? Sütten kesmenin sonuçları nelerdir? Neyi yasaklamalıyız, neye izin verebilirdik? Babanın rolü ne olmalı? Bütün bu sorulara, Françoise Dolto, Jean-Claude Liaudet'in ebeveynler ve öğretmenler için tartıştığı cevaplar 

MCPG Submission: GOOGLE IT: A History of Google by Anna Crowley Redding

GOOGLE IT by Anna Crowley Redding
Feiwel & Friends; August os2018; 240 sayfa yaş grubu 12 & üstü

Bugünün çocukları hatırlamıyor olsa da, internetin ulaşılamaz olduğu bir boş zaman vardı. Arama motorları sonuçları organize etmiyordu, bu yüzden gerçekten günümüzdeki kadar kullanışlı değildi. Yön bulmak , elinde basılı bir harita taşımak demekti. Ve ücretsiz bir e-posta hesabına sahip olmak, sürekli olarak e-postaları silmeyi ve böylece depolama alanınızın bitmeyeceğini anlamına geliyordu.

Ama sonra, Larry Page ve Sergey Brin, dünyayı değiştirecek bir okul projesi için devrim niteliğinde bir arama motoru oluşturdu: Google.

Bu yurt odası hayali dünyanın en yenilikçi ve heyecan verici şirketlerinden biri haline nasıl geldi? Ödüllü araştırmacı gazeteci Anna Crowley Redding, Google'ın bu eğlenceli, hızlı tempolu tarihinde, fotoğraf illüstrasyonları, bilgilendirici ekler ve okuyucuları eğlendirmek için ilginç gerçekler ve trivia içeren kenar çubuklarıyla tamamlanmış bir koleksiyona sahip.

Bu yıl, Google yirminci doğum gününü kutluyor - bugünün dünyasını değiştiren teknoloji devi haline nasıl  geldiğine bir bakın.
Düşün. Keşfet. Düzenle. Paylaş. Kötülük etme. Ve dünyayı değiştir.

Larry Page ve Sergey Brin, müthiş bir fikri olan iki Stanford üniversite öğrencisi olarak yola çıktılar: Dünyadaki bilgileri organize edeceklerdi. Bu aldatıcı basit bir hedeften, dünyanın en etkili ve yenilikçi şirketlerinden birini yarattılar. Onların sayesinde “Google” kelimesi kelime hazinemize fiil olarak girdi. Şimdi, Google'ın gerçek tarihini, dünyadaki teknoloji ile olan ilişkisinin devrimiyle, daha sonra bizi nereye götüreceklerine dair kısa bir bakış açısıyla, “ödünç” donanım ve indirimli oyuncaklardan oluşan bir tez projesi olarak mütevazı başlangıcından öğrenin.

12 Haziran 2018 Salı

Sophie Anderson: THE HOUSE WITH CHICKEN LEGS


THE HOUSE WITH CHICKEN LEGS Rus peri masalı kahramanı  Baba Yaga'da esinlenerek hazırlanmış orta yaş grubu çocuklara yönelik fantastik bir kurgu . Anne of Green Gables ile Corpse Bride'in  buluşması12 yaşındaki Marinka,  evinin  gittiği bir yerde,  arkadaşlık kurabileceği kadar uzun kalacağı normal bir hayatının olmasını düşler.  Ama, evi tavuk bacaklarına sahiptir ve onu uyarmadan hareket etmekte, her zaman kimsenin ulaşamayacağı bir yerlere gidip, yerleşmektedir. Marinka'nın karşılaştığı insanlar artık ölülerdir, Büyükannesi Baba Yaga, onları geçide yönlendirdiğinde.ölür ve yok olurlar. Marinka'nın gerçek bir dostluk kurmaya  en yaklaştığı an, Lake District tepelerinde tanıştığı, yaşayan çocukdur, ancak evi yine hareket ederek elinden gerçek bir arkadaşlık kurma fırsatını almıştır. Bu yüzden ölü bir kızla karşılaştığında, gizlice onunla arkadaş olup, onu Kapıdan ve Evinden saklar.  Ancak Marinka'nın bu ihaneti onun yalnızca kızı kaybetmekle bırakmaz, aynı zamanda Büyükannesini de kaybetmesine sebep olacaktır.Her zamankinden daha da yalnız kalan Marinka, artık büyükannesini eve getirmek için, Kapıdan geçerek hayatını riske etmeye hazır. Ama evi karşısına her zaman başka fikirlerle çıkar. Evi onun bir sonraki Yaga olmasını ister. Sophie Andersondan ayrıca

THE HOUSE WITH BEAR LEGS diye bir kitabımız daha var. 

Onunda müsveddesi bu yıl ortalarında hazır olacak. Size kısaca konuyu özetleyim: Rus halk destanı Ayının Oğlu Ivankanonun, Slav destanı Perun'un Çiçekleri'nden ilham alınarak kurgulandı.  On iki yaşındaki Yanka, içerde olduğu kadar dışarda da güçlü biri olmayı arzulamaktadır. Daha küçük bir bebekken bir ayı ininde bulunan Yanka, her zaman diğer kızlardan daha güçlü olmuştu. Üvey annesi her zaman Yanka'nın bir parça ayı olduğunu söyleyip, ona takılmaktadır. Ama Yanka bir an için bile üvey annesinin bu şakalarını doğru olduğuna inanmaz.. ta ki bir sabah uyandığında bacaklarının ayı bacağı gibi olduğunu görene dek. Dehşete kapılan Yanka gerçek ailesini aramaya başlar... ... ve dönüşümünü durdurmanın bir yolunu arar. Genç Yaga ile tanışır. Yaga, onu Peron'un çiçeklerinin yetiştiği yere götürerek yardım eder. Yanka o çiçeklerden birini topladığında, kontrolü eline geçireceğini öğrenir- bunun için çok güç gerekir– hem dış hem de içerden.

Box Brown CANNABIS
New York Times'ın çok satan yazarlarından Box Brown'dan CANNABIS: Amerika'daki Yabancı Otların Yasadışı Şekillendirilmesi adlı  yenilikçi kurgusal olmayan grafik romanını tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz. Ve bu kez yazarımız karşımıza daha ciddi ve zamanında bir konuyla çıkıyor.CANNABIS: The Illegalization of Weed in America by Box Brown
Nisan 2019, First Second,Yetişlkin 256 sayfa, Hardcover, Siyah beyaz çizimli

1518'de CE Meksika'da, Cortés şiddete dayalı sömürgeci yayılım kampanyasında kenevir çiftçiliğini tanıtıyor. Gizli olarak, yerliler bitkiyi tüketim için yetiştirmeye başlarlar.  Sonunda, kenevir çiftçiliği göçmen işgücü aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri'ne yayılır. Amerikan kanun yapıcılarının, "aşağı ırkların" yardımcısı olarak esrarı ter göstermeleri uzun sürmez. Uyuşturucuyla mücadele kampanyalarını güçlendirmek için yasa koyucular, esrar tehlikeleri hakkında korkunç yalanlar yaydılar. Sonuç olarak, bitkiye eroin yanında bir program I sınıflandırması verilmiştir.

Yazar Box Brown, bu karmaşık ve rahatsız edici tarihi derinlemesine inceler ve Amerika'daki esrar mevzuatının ırkçı mirası hakkında zengin, eğlenceli ve kapsamlı bir araştırma makalesi sunar.


Box Brown, bir Ignatz ödüllü karikatürist, illüstratör ve Philadelphia'dan çizgi roman yayıncısıdır. Kitapları arasında New York Times'ın en çok satanlarından Andre the Giant: Life and Legend, Tetris: The Games People Play, and Is This Guy For Real?: The Unbelievable Andy Kaufman bulunmakta. Box Brown'un bağımsız çizgi roman yayınevi olan Retrofit Comics, 2011 yılında yayın hayatına başladı.