2 Haziran 2018 Cumartesi

Mike Mitchell: THE ELECTRIC WAR

Tarih, Mike Winchell'in elektrik savaşındaki, elektrik tarihinin anlatımındaki kadar sıkıcı olmaktan başka bir şey değildir. Bu hikayenin merkezinde  üç adamın (Thomas Edison, ikola Tesla ve George Westinghouse) ve onların  elektrik enerjisini kullanma arayışlarındaki  skandal, sabotaj ve komploduruyor. Bilim, Tarih, teknoloji ve biyografi ilgilenen okuyucular için idealdir-ya da sadece sürükleyici bir hikaye anlatımı arayan herkese.

THE ELECTRIC WAR: Edison, Tesla, Westinghouse, and the Race to Light the World by Mike Winchell
Henry Holt BYR; January 2019; 272 pages; ages 12 & up

Dünyaya elektrikle ışık tutmak için bilimsel yarışmanın tarihi

Ondokuzuncu yüzyılın ortalarına  doğru, elektrik olarak adlandırılan yeni bir bilim, başı çeken bir ülkeye yeni bir ışık yakmaya söz verdi. Yaratıcı ve iddialı akıllar çok çalışıyordu. Yakında bu kıvılcım ateşlenecek ve dünyayı elektrikle yakıp-başlatan ilk ışık olacak ateşli bir savaş başladı. Doğru akımın (DC) mucidi Thomas Alva Edison, alternatif akımın (AC) mucitleri olan Nikola Tesla ve George Westinghouse ile aralarında acımasız bir savaş gerçekleşti. Bu yarışta sadece bir kazanan ve kaybeden olacaktı. Ödül ise: elektrik akımında ülke çapında bir tekel.

12 LUCKY ANIMALS by Vickie Lee, illustrated by Joey Chou

Sizinle paylaşmak için gerçekten sabırsızlandığımız eğlenceli bir board book projemiz var! 12 LUCKY ANIMALS. Çince karakterleri ve Çin zodyak hayvanlarını tanıtan, çok küçük yaş grubu çocuklara yönelik, çift dilli bir hayvan konsept kitabı. Bu durum oldukça farklı görünse de, en genç okuyucular için bu tür konsept kitaplarına büyük ilgi duyuyoruz ve Çin zodyakı giderek daha popüler haline geliyor ve dünya çapında kutlanıyor!


12 LUCKY ANIMALS by Vickie Lee, illustrated by Joey Chou
Aralık31, 2018, Board book, Godwin Books/Holt Books for Young Readers, 24 sayfa


Çin zodyakının on iki hayvanını kullanarak hazırlanan bu muhteşem sert karton kitabımız, en genç okuyuculara, pinyin (romanlaşmış yazım) yanında Çince karakterler kullanarak, İngilizce ve Çince  hayvan isimlerini tanıtır. Sıçan, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Koyun, Maymun, Horoz, Köpek, Domuz — okuyucular acaba hangi zodyak hayvanlarını bulmayı çok seveceklerdir!


Vickie Lee bir akupunktur uzmanı ve Çin tıbbı uygulayıcısıdır. Vickie, Columbia Üniversitesi'nden Doğu Asya çalışmaları ve İngiliz Edebiyatı bölümünden çift diploma ile mezun oldu. Kız arkadaşı Ruby'den ilham alarak, onların ortak hayvan sevgisi ve Çin kültürünün Ruby'nin Çin Yeni Yılı, onun resimli kitabı ilk yazmasını sağladı. New York'ta kızı ve kocasıyla birlikte yaşıyor.

Joey Chou Tayvan'da doğdu ve genç yaşlarında güneşli California'ya taşındı. Orada BFA'sını Pasadena'daki Art Centre Tasarım Koleji'nden aldı. Joey, gündelik animasyon filmlerinde görsel bir sanatçı olarak ve gece resimli bir kitap illüstratörü olarak çalışıyor. joeychouart.com

KID GLOVES by Lucy Knisley

Anılarını grafik roman şeklinde anlatan Lucy Knisley'den en yeni kitabını sizlere tanıtmaktan  çok heyecanlıyız! Daha önceki kitaplarından RELISH ile bizleri kendisinin yemekle ilişkisini anlattı ve hemen ardından SOMETHING NEW'da kendi düğününü bize aktardı. Şimdi, KID GLOVES: Nine Months of Careful Chaos (Dokuz Aylık Kaos'ta Dikkat) adlı kitabıyla  hamileliği sırasında Lucy ile yolculuk yapacağız.

Lucy, bu kez zor ve sık şikayet edilen bir konuyu tüm içtenliğiyle dile getiriyor. Çoğu hamilelik kitabı, en kötü durum senaryosuna, çocuğunuzun kaybına değinmez, ancak burada Lucy hamilelik hakkında sadece ilgi çekici ve yararlı bilgiler sağlamakla kalmıyor aynı zamanda hamilelik sırasında evlat kaybıyla baş etme yollarını ve kayıp hikayesini de sunar. Her türden okuyucuyu meşgul edecek kadar derinliğe sahip - sadece yakında ebeveyn olmayacak olanları değil!

RELISH Satıldığı Ülkeler: 
Ginkgo Beijing Book Company/Chinese Simplified; Editions Delcourt/French; Eden Books/German; Rizzoli Lizard/Italian; Hans Media/Korean; Ediciones Salamandra/Spanish


SOMETHING NEW: Editora Novo Seculo/Portuguese (Brazil)​


Şubat 2019; 256 Sayfa; yetişkin

New York Times–En Çok Satan yazarlarından Lucy Knisley bu kez karşımıza doğurganlık, hamilelik ve annelik hakkında yazdığı  duygusal olarak zorlayıcı ve düşündürücü grafik anı kitabıyla çıkıyor.  

Yeterince çalışırsanız, yeterince istiyorsanız, zeki ve yetenekli ve “yeterince iyi” iseniz, her şeyi yapabilirsiniz. Hamile kalmak dışında.

Bütün hayatı boyunca Lucy Knisley hep bir anne olmayı istedi. Ama nihayet mükemmel bir zaman olduğunu düşündüğünde bu kez gebe kalmanın, denediği her şeyden daha zor olduğunu gördü. Doğurganlık problemlerini düşükler izledi ve başarılı gebeliği, doğum ve doğumda dramatik, ölüme yakın bir deneyime kadar, sağlık sorunları yüzünden boğuldu.

Kid Gloves, Lucy'nin kişisel anneliğe geçişini izler ve aynı zamanda, tıp ve ebelikteki ilginç gerçekler ve ilham verici (ve kötü şöhretli) figürlerle dolu, her açıdan üreme sağlığının tarihini ve bilimini gösterir.

Lucy Knisley hafıza, kimlik, beslenme ve aile hakkında sevilen grafik romanların yazarı ve illüstratörü. Daha önce New York Times'da bestseller listelerinden düşmeyen Relish  SOMETHING NEW, First Second yayınevinden çıktı . Chicago'da
kocası ve çocuğuyla birlikte yaşıyor ve çalışıyor.


30 Mayıs 2018 Çarşamba

WEATHER GIRLS by Aki

Her türlü hava koşulunda yıl boyunca yürüyüş yapmaya elverişli kıyafetleriyle , cesur ve karşı konulamaz bir kız topluluğu olan Weather Girls ile tanışın. Günümüz Madeline'in tüm cazibesi ve daha da cesaretiyle, mevsim sonbaharında oynayarak, karlı dağlara tırmanarak ve daha fazlasını keşfederek mevsimleri keşfediyorlar.

Kafiyeli mısraların içine nazikçe katlanmış her mevsim hakkında eğlenceli gerçekler ve ayrıntılar. Süper sevimli çizimleriyle kitap, kızları havada, , şehirde, şehirde, dağlarda, gökyüzünde yükseklerde  sergiliyor. Parlak renkler ve basit çizgiler bu dünyayı hayata geçirir.

Bu meşgul kızlar, Kış 2019'da T HE NATURE GIRLS'e geri dönecek!

Yazları. Yükselir ve parlarız!
  Her şey yolunda gitti. Bir çizgi oluşturuyoruz.
Büyük, parlak bir güneş. Hadi çıkıp biraz eğlenelim.
Şarkı söyleyip, dalış yapalım ve koşalım.

Yaz, Sonbahar, Kış veya Bahar — Hava Koşulları, mevsimlerin getirebileceği her şeye hazırlar! Dağlara tırmanırken, sıcak hava balonlarını uçurup, gökkuşağı gökyüzü günbatımında batırdıklarında bu meşgul kızları takip edin. Büyüleyici kafiyeleri ve sevimli çizimleri, bu resimli kitabı dayanılmaz kılıyor ve paylaşım için mükemmel!


NATURE GIRLS by Aki

NATURE GIRLS maceralarında kızlar  daha fazla açık hava maceraları için geri döndü! Bu sefer farklı habitatları ve biyomları keşfedecekler. Su, çöl, tundra, otlaklar, orman — NAture Girls yani Doğa Kızlar hepsini seviyor! Ve çocuklar, yararlı  konular hakkında daha fazla bilgi edinebilecekler. Bu macerada kızlara katılın ve 2020'de çıkacak dizinin 3. kitabı  The CITY GIRLS hazırlanın!

Foreign Sales for THE WEATHER GIRLS: 
Macmillan Century/Chinese Simplified
Macmillan Children's Books/UK and Commonwealth
Gallimard Jeunesse/French
Holp Shuppan/Japanese
Tekman Books/Spanish
Biz Doğa Kızlarıyız! Keşfetmeliyiz. Çantalarımızı topladık, kapıdan çıktık. . .

THE WEATHER GIRLS'in yazar-illüstratörü, farklı yaşam alanlarını (okyanus, çöl, tundra, orman) keşfeden ve onları yaşayan tüm sevimli hayvanları buluşturan sevimli bir topluluğuyla yeni bir resimli kitap hazırlıyor.

Okyanus, çöl, tundra, otlak, orman — Doğa Kızları çevrenin getirebileceği her şeye hazır! Farklı biyomları keşfetmekle meşgul bu kızları takip edin - yunuslarla yüzmek, bir deveye binmek, köpeklerin çektiği kızağa binmek. Büyüleyici kafiye ve sevimli çizimleriyle, bu resimli kitabı dayanılmaz kılıyor ve paylaşım için mükemmel!