15 Nisan 2017 CumartesiDescription: Macintosh HD:Users:John:Desktop:Extinction_trials_cvr.jpgThe Extinction TrialsAgent: Sarah Manning
Category: Young Adult
Usborne, July 2017. UK & Commonwealth Rights.
Italy: La Nave di Teseo
Manuscript available.

THE EXTINCTION TRIALS fantastik macera kurgu.Jurassic Park , The Hunger Games tarzında.

On a reimagined Earth, humans are confined to the overcrowded, impoverished northern continent, while terrifying dinosaurs roam the spacious and fertile southern continent.


Stormchaser Knux, a fifteen-year-old orphan, is struggling to scavenge for food every day. 

Lincoln Kreft’s little sister is dying, her family unable to pay for the medication and care she needs.

Their only hope is to join a perilous expedition to steal the dinosaurs’ eggs to help find a way to end the dinosaurs’ tyranny over the south. The winner will be rewarded with a lifetime of riches. There is everything to play for.

As friendships are forged and just as swiftly betrayed, and on a land where the slightest mistake can cost you your life, who can Storm really trust?

“I devoured THE EXTINCTION TRIALS in one sitting like a literary megalodon! It's a fast-paced, high-stakes adventure that I couldn't put down.” Amy Alward, author of The Potion DiariesThe Survival Game
Agent: Sarah Manning
Category: Young Adult
Usborne. UK & Commonwealth Rights.

They've visited the dinosaur continent oncenone of them thought they’d have to return. But when Lincoln realises the cure for his sister's illness lies there, he knows he has to go back. The mission this time round: to release the viruses that could now kill the dinosaurs. 

Storm's rewards haven't worked out the way she thought they would, and when her father is caught up in political intrigue, they both find themselves on the way to the dinosaur continent and facing a battle they never expected.

Monica Bellucci's Exclusive Interviews: CLANDESTINE ENCOUNTERS

Film yıldızı Monica Bellucci ile genç bir yazar Guillaume Sbalchiero arasındaki özel röportajları yayınladığımızı duyurmaktan memnuniyet duyuyorum.

Modellik kariyeri başlangıcından bugünkü uluslararası üne sahip oluncaya kadar Monica'nın, zafer, sinema ve kadınlık, annelik, felsefe ve sanat üzerine en yakın samimi duygularını sunar ... Guillaume Sbalchiero, çağdaş ve kesinlikle özgür bir kadının kendi anlatımıyla,
arkasındaki kadını ortaya çıkartıyor.

Haklar  İtalya'da satıldı (Rizzoli Editore, 5 rakam açık artırması).

11 Nisan 2017 Salı

THE RISE TRILOGY ASHER BANKER

Hindistan'ın en başarılı fantastik kurgu yazarlarından Ashok Banker'in THE RISE üçlemesinin duyurusunu sizlerle paylaşmaktan memnunum.Bu #ownvoices serisi,, acımasız bir zorbayı devirip iblis istilasından kurtulmaya çalışan  genç bir hırsızı ve çetesini konu etmekte.SIX OF CROWS , EMBER IN THE ASHES'e karşı.

LGBTQIA, PoC ve farklı kahramanları içeren üçleme.

Ashok Banker'ın çığır açan Ramayana Serisi, şimdiye kadar Hindistan'da yayınlanan ilk üçleme ve seri oldu. Bu seri ile ülkenin en büyük bestselleri olan "Mytho" adlı bir türü oluşturarak Hint yayıncılığında devrim yaptı. Yazarın 54 kitabı bugüne kadar 3 milyondan fazla sattı, 18 dile çevrildi ve 58 ülkede satıldı. Yetişkin destansı fantezi, The Burning Throne serisi, 2018 yılından itibaren John Joseph Adams Books (Houghton Mifflin Harcourt'un bir markası) tarafından yayınlanacak.

Daha şimdiden Kitap açık arttırmayla  (PRH İspanya), İtalya (Mondadori) , Macaristan (Maxim) ve 7 basamaklı şahane bir rakamla Amerika'ya Delacorte yayınevine satıldı.

İlgilenen yayıncılarımıza duyurulur.