6 Ocak 2017 Cuma

Henry Gee:THE ACCIDENTIAL SPECIES: Misunderstanding of Human Evolution

Önceleri insanlık ve hayvanlardan türediğimiz evrim teorisi ve popüler bilim arasında bağlantı kopukluğu olduğu fikri, aslında Büyük Varoluş Zincirinin Tanrıcı(deist) kavramının dini kökenleri bulunmaktadır. Çağdaş düşüncede yerini almasada bu metaforun, yeni fosillerin keşfinin haber başlıklarında zor bulunan bir adım olarak manşetlerden duyurulmaktadır. THE ACCIDENTIAL SPECIES'DE,Nature dergisinde uzun zamandır paleontoloji editörlüğü yapan Henry Gee, bu yanıltıcı kavramı ele alarak, kendi türlerimizin evriminde, evrimin nasıl işlediğine dair derin bir yanlış anlaşılma olduğunu savunup,evrendeki kendi yerimiz hakkındaki yanlış fikirleri destekliyor.

5 Ocak 2017 Perşembe

Heidi Heilig:THE GIRL FROM EVERYWHERE

Praise for
Heidi Heilig’s
THE SHIP BEYOND TIME

This genre-busting series—neither fantasy-romance nor historical fiction in disguise—offers an original take on a classic conundrum: if we can change the past, delete death and loss from life and love, what will it cost—and who pays? Nix's narrative voice reveals a complicated protagonist who moves between trenchant pragmatism and poetic flights with fluidity. Bucking the tendency of midseries sequels to drag, this ingeniously plotted time twister deepens the narrative, sharpens characterization, and raises the stakes for the next installment.”


Kirkus Reviews

Barnes & Noble Teen'den  2016'nın En İyi Genç Yetişkin listesi seçimi,

National Public Radio'nun 2016'nın En İyi Kitaplar listesi seçimi

ve"Bu güçlü romanı okuduktan sonra, önümüzdeki yıl çıkacak devamı THE SHIP BEYOND TIME'ı okumaya can atacaksınız."   Paste Magazine

The Girl From Everywhere 
Tür: Genç Yetişkin
Ajan: Molly Ker Hawn

Greenwillow Books/HarperCollins, 2016. North American.
Hot Key Books, February 2016. UK & Commonwealth.

Brazil: Morro Branco. Russia: AST Publishers.
Bitmiş kitaplar mevcuttur.

Bir Amerikan Kitapçılar Birliği Indies Pick, seçimi
Bir Amerikan Kitapçılar Birliği  Kids 'Indie Sonraki Seçimi
Bir Elle Dergisi Plajda En İyi Okunan Kitap seçimi
2016 Bir Book Riot En İyi Kitap- seçimi 

Paste Magazine 2016 En İyi Kitabı seçimi

Outlander ve Rae Carson’ın The Girl of Fire and Thorns hayranları için yazardan bir ilk genç fantastik kurgu. Heidi Heilig fantezi, tarih ve modern bir duyarlılığı esprili, hızlı tempolu diyalog, soluksuz bir macera ve büyüleyici bir romantizm ile harmanlar.

Zaman yolculuğuna çıkan  babası Honolulu'ya ait 1868 tarihli antik haritayı bulduğunu söylediğinde, Nix başının belaya gireceğini hemen anlamıştı.

Aslında sorun zaman yolculuğunda değildi; Zira onaltı yaşındaki Nix, babasının gemisinde, antik haritaları kullanarak, çağdan çağa yelken açarak büyümüştü. Ve babasının afyon kullanma alışkanlığı da  sorun olamazdı; Zira babasının bağımlılığına gereğinden fazla idare edebilecek kadar alışkındı. Aslında 1868 yılında Honolulu, onun daha önce hiç karşılaşmadığı kadar çok büyük bir tehditdi-Tarihin Nix'i silme tehlikesi vardı.

Oysa babası bu konuda oldukça kararlıydı. Haritayı ele geçirmek için büyük bir çaba sarfetmektedir, Nix'i şeker baronları, afyon satıcıları ve son Hawaii  Kralına karşı bir komplo içeren siyasi bir entrikanın içine çeker.  Çünkü 1868  Honolulu'sunda Nix'in annesini hayatta gördüğü son tarihtir ve onu tekrar görebilme şansını yakalayabilmesi için,  her şeyi feda etmeye  hazır, hatta Nix'i bile-yoksa Nix herkesten korkacaktır. Eğer babası, annesini zaman yolculuğunda bulup,  ölümünü engelleyerek geçmişi değiştirmeyi başarırsa, bu kez en çok  Nix'in  varlığı tehlikeye girecek.

Nix'in macerası antik onsekizinci yüzyıl Hindistan'ından başlayıp,  günümüz New York'una, Victorya dönemi Hawaisinden,  antik Çin'e-kadar uzanır. Karşı koyamayacağı bir Faslı dolandırıcı gencin yardımıyla   Nix, geçmişi hakkında hayal edebileceğinden bile daha fazla bilgi edinecek ve hatta belki de kendi geleceğindeki bulmacayı bile çözmüş olacaktır.


Ayrıca Heidi Heilig tarafından:

Açıklama: Macintosh HD: Kullanıcılar: John: Masaüstü: Unknown.jpegTHE SHIP BEYOND TIME
Tür: Genç Yetişkin
Ajan: Molly Ker Hawn
Greenwillow Kitaplar / HarperCollins Şubat 2017. Kuzey Amerika. 
THE GIRL FROM EVERYWHERE'ın nefes kesen devamı.
Babası geçmişi telafi etme arayışından vazgeçer. Nix kendi geleceğiyle yüzleşecek olmaktan büyük bir  heyecan duyar- Ancak bu heyecanı geleceğinde  arkadaşı Kashmir'i kaybedeceğini öğrenince bu heyecanı söner. Onu mutlak ölümden kurtarmaya kararlı olarak, arkadaşının ölüm tarihinden günler öncesinden  o tarihi değiştirebileceğini iddia eden biriyle tanışır ve  efsanevi Ker-ys  şehrine gider. Ama bu tür bir güce sahip olan birine ne kadar  güvenilebilir? Kendini, arkadaşlarını ve şehri kurtarmak için, Nix kaderini kendi ellerine alması gerekir.


“This ingeniously plotted time twister deepens the narrative, sharpens characterization, and raises the stakes for the next installment.” Kirkus ReviewsHeidi Heilig hakkında daha fazla bilgi:

Kahramanı Nix gibi, yazar Heidi Heilig de Hawaiili bir yerli. O Müzikal Tiyatro programı için NYU Yazma bir MFA derecesine sahip. Brooklyn'de yaşıyor ve bu onun ilk romanı.