21 Temmuz 2017 Cuma

Girls of Ennismore by Patricia Favley
THE GIRLS OF ENNISMORE 20. yüzyılın başlarında  İrlanda’nın çalkantılı tarihi boyunca kurgulanan bu romanımızda, yazar Patricia Favley birbirinden tamamen farklı geçmişlerden gelen,her biri sınıf ve doğuştan farklı haklara sahip  iki kızın olağanüstü öyküsünü anlatmaktadır.


Eserin sesli yayın hakları Amerikada Brilliance Audio'ya verildi.Favley, THE YELLOW HOUSE ve THE LINEN QUEEN (Center Street/Hachette) adlı eserlerin yazarıdır.


Kitabın kısaca konusu:

1900'lü yıllarda bir Haziran sabahında, Rosie Killeen, ailesinin sahip olduğu County Mayo çiftliğini, Lord ve Lady Ennis'in mülklerinden ayıran yolu hayatında ilk kez geçerek, "Büyük Ev" e doğru yola koyuldu.  Rosie sekiz yaşındayken, Kraliçe Victoria'ya karşılayan hizmetkarların arasında bulunmuştu. Onun bu kraliyet ziyareti Ennismore için bir darbe olsa da,  onlarla karşılaşma olasılığı Rosie için daha da önemli olduğunu kanıtlıyor.

Lord ve Lady Ennis'in küçük kızı Victoria Bell,çok yalnızdır. Seçkin ailelerin çocukları yerli halkla nadiren arkadaşlık kurabilirlerken, Lord Ennis, Rosie'nin kızı Victoria'nın okul derslerine katılmasına olanak tanır. Rosie için bu, heyecan verici bir fırsat olmakla beraber yine de izole edici bir fırsattır. Victoria'nın mürebbiyesi ve aynı zamanda teyzesi olan Lady Louisa, bir köylü kıza eğitim vermeye  itiraz eder. Diğer hizmetkarlar, Rosie'nin merdivenlerin altındaki sıkıntılı hayatından kurtulacağını düşünürler. Parlak, güçlü iradeli Rosie, kendi insanlarının ve Ennismore'un nadir bulunan havasına çabuk alıştığını fark eder - özellikle Victoria'nın ağabeyi Valentine ile aralarında yakınlık başladıkça.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com