22 Temmuz 2017 Cumartesi

Bernice Abbott: A Life in Photography.

Modern belgeselin öncüsü, yazar ve mucit, ikonik yirminci yüzyıl Amerikalı fotoğraf sanatçısı Berenice Abbott'un  biyografisi. 

Berenice Abbott, tıpkı ünlü ressam Georgia O'Keeffe veya ünlü yazar Willa Cather denildiğinde akla ilk gelen modern sanatın öncüsü isimleri geldiği gibi, o da bir modern sanatçıdır. Abbott'un altmış yıllık kariyeri onu sadece Amerikan fotoğraf sanatının efendisi olarak değil aynı zamanda öğretmen, yazar, arşivcilik ve mucit olarak da kurdu.

Ohio'dan bir genç isyancı olan Abbott, Sylvia Beach'in "herkes olan herkes" sözleriyle Paris'e fotoğraf çekmeye gitti-  New York'a dönmeden önce Kükreyen Yirmiler sona ermişti. Kısa sürede sanat eleştirmeni Elizabeth McCausland'a aşık oldu ve hayatının otuz yılını onunla geçirecekti. Abbott'un en tanınmış eseri olan "Changing New York", kentin 1930'ların başkalaşımını belgeledi. Ardından, bilim için bir konu olarak döndü ve Amerika'nın 1950'lerde Sovyetler Birliği ile "uzay yarışında" önemli olan işle sonuçlandı.

Bu biyografi, başarılarını bir kadın sanatçı ve girişimci olarak şekillendirirken Abbott'un fotoğraf ve modern sanat öyküsündeki yerini korur.

(100 fotoğraf)

JULIA VAN HAAFTEN verimli bir yazar ve küratör. En son Berenice Abbott'un MIT Müzesi için Fotoğraf ve Bilim (2012)   küratörlüğünü yapmıştır: Bu çalışma daha sonra Moskovadaki  Multimedya Sanat Müzesine gitmiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com