27 Temmuz 2018 Cuma

Jean Pendziwol’s THE LIGHTKEEPER’S DAUGHTERSGüçlü anlatımı ve duygusal teması ile hafızalarda iz bırakmış ile The Language of Flowers, Orphan Train, ve  The Light Between Oceans adlı eserleriyle, eleştirmenlerce beğenilen ünlü çocuk kitapları yazarı Jean E. Pendziwol'un  yetişkinlere yönelik yazdığı bu ilk romanı, onyıllardır açığa çıkmayan bir sır ile aile, kimlik ve sanatı içeren etkileyici bir  hikaye üzerine kurgulu.

Elizabeth'in zihni hala keskin ama  gözleri artık yeterince iyi görmüyordu. Artık ne sevdiği kitaplarına  vakit ayırabiliyor ne de ruhunu canlandıran o tablolara bakabiliyordu.  İçindeki boşluğu müzik ve ailesinden kalan anılarla dolduruyordu,  özellikle de sevgili ikiz kız kardeşi Emily'nin hayali ile. Bir kazada kaybettiği babasınının günlüklerini keşfettikten sonra artık geçmişi tümüyle onunla olacak, yakasını bir daha hiç bırakmayacaktı.

Kaldığı yaşlı bakım evinde, Morgan adlı toplum hizmeti görevini yapan suç mağduru gencin yardımıyla, Elizabeth babasının günlüklerini inceleme fırsatı elde eder. Bu günlükler iki kadını bir araya getiren, zaman içindeki bir yolculuğun başlangıcı olacaktır. Günlüğü her okuyuşunda,  alışılmadık arkadaşlıkları onları kendi dünyalarından çok uzaktaki bir dünyaya derinden çekecek-Elizabeth'in babasının yetmiş yıl önce bulduğu ve ailesini yetiştirdiği  Superior Gölü üzerindeki Porphyry Adası'ndaki deniz fenerine çekecektir.

Günlüğün küflü sayfalarındaki kelimeler canlandıkça, Elizabeth ve Morgan kaderlerinin daha önce hiç  hayal bile edemedikleri bir şekilde, dışlanmış o adaya bağlı olduğunun farkına varmaya başlayacak. Morgan'ın  bağlantısının keşfi, kendi aile sırlarının üzerine ışık tutarken, günlüğün solmaya yüz tutmuş sayfaları Elizabeth'in bildiği ve  geçmişin sırlarını ışığa kavuşturacağını düşündüğü her şeyin temelini sarsacak.


3 yorum:


 1. “This is a beautiful novel that moves back and forth in time as Pendziwol weaves a story full of unexpected twists. Her evocation of the isolated island and Lake Superior are superb, as are the two very different voices of the characters telling the tale.”
  —Daily Mail

  "One of the best books that I've read this year…a stark, haunting story of love, loss and betrayal."
  —FreshFiction

  YanıtlayınSil
 2. Ünlü çocuk kitapları yazarı Jean E. Pendziwol'un yetişkinlere yönelik yazdığı bu ilk romanı THE LIGHTKEEPER’S DAUGHTERS'a gelen övgüleri sizlerle paylaşmaktan memnunum.

  “This is a beautiful novel that moves back and forth in time as Pendziwol weaves a story full of unexpected twists. Her evocation of the isolated island and Lake Superior are superb, as are the two very different voices of the characters telling the tale.”
  —Daily Mail

  "One of the best books that I've read this year…a stark, haunting story of love, loss and betrayal."
  —FreshFiction

  Eserin satıldığı ülkeler:Brazil: HarperCollins Brasil. China: Citic. Czech: Fortuna Libri. Germany: Penguin Germany. Italy: Garzanti. Netherlands: HarperCollins Holland. Norway: Cappelen Damm. Poland: Swiat Ksiqzki. Russia: Family Leisure Club. Slovak: Fortuna Libri. Spain: HarperCollins Iberica. UK: Weidenfeld & Nicolson.

  YanıtlayınSil
 3. Jean Pendziwol THE LIGHTKEEPER’S DAUGHTERS
  A Bookstr.com Best Book for Your Summer TBR Pile
  One of Levo League’s 11 Books by Women You Must Read
  and
  is featured in Spark’s You’re the Book That I Want

  YanıtlayınSil

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com