16 Ocak 2014 Perşembe

Violet Kupersimith:THE FRANGIPANI HOTEL


Frangipani Hotel: Kurgu

 Violet Kupersmith 'in birbiriyle tematik olarak bağlantılı hikayeleri insana büyük bir dayanma gücü veriyor.  Vietnam'lı büyükannesi tarafından yazara anlatılan geleneksel Vietnam hayalet öyküleri, Vietnam savaşının çağdaş hayaletini yansıtacak şekilde güncellendi. Birbiriyle tematik bağlantılı büyüleyici hikayelerden oluşan bu kolleksiyon ilk ve son hikayesine kadar birbiriyle ilişkili.

Sizlerle Violet'i öven ve ona harika çocuk diyen bir başka yıldızlı derecelendirmeyi paylaşacağım. . Spiegel & Grau THE FRANGIPANI HOTEL'in 1 Nisan, 2014 de yayınlayacak.  

“What is most haunting in Kupersmith’s nine multilayered pieces are not the specters, whose tales are revealed as stories within stories, but the lingering loss and disconnect endured by the still living… The wunderkind moniker will soon enough be attached…Her mature-beyond-her-years debut deserves equal shelf space with other spare, provocative collections, such as Paul Yoon’s Once the Shore, Lauren Groff’s Delicate Edible Birds, and Yoko Ogawa’s Revenge.”
-          Library JournalStarred Review  

The stories shimmer with life. The heat and tumult of Vietnam’s cities are palpable, and the awed wonderment of humans confronted with supernatural occurrences isartfully conveyed. These polished stories mark Kupersmith, who is in her early 20s, asone to watch. (Apr.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com