11 Mayıs 2013 Cumartesi

FISHFINELLI: SEAGULLS DON'T EAT PICKLES by E.S. Farber-illustrated by Jason Beene

Degerli Yayınclarımız; Sizlerle Chronicle Kids'den çıkacak muhteşem bir dizimiz var. İsmi Fish Finelli. Dizinin ilk kitabı SEAGULLS DON'T EAT PICKLES. Aksiyon dolu yepyeni bir chapter book dizisi. Şimdi Chapter book ne demek diyeceksiniz? Verdiğim linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Fish Finelli İngilizce Tanıtım


Kitap Kapağı ve ilk on sayfası için Tıklayın;


Size öncelikle bu dizinin kahramanlarını takdim edeyim:


1. Fish Finelli: İlk ismi Norman. Amcasından sonra ailedeki ikinci Norman. Fish(balık),  amcasının parmağını balık tutarken bir lüfer ısırdığında,  söylediği ilk kelimeydi. O zamandan bu yana adı  Fish(Balık) olarak kaldı.


2. Roger: Roger, Fishlerin yan komşusu.  Hobileri arasında vampir romanları okumayı, kız kardeşine eşek şakaları yapmayı ve üzerine lastik tarantula fırlatmayı sayabiliriz. 


3. T. J. (Timothy Jr. ) Aperatif uzmanı. Maceralara çıkarken yanında hep avuç dolusu ekşi sakız ve patates cipsi taşıyor. 


ve şimdi de Captain Kidd'e gelelim. William "Kaptan" Kidd Bir deniz seferinin ardindan korsanlık suçlamasıyla yargılanıp,idam edilmesiyle hatırlanan bir denizcidir.


Konusu: Kabadayı Bryce Billings,Kaptan Kidd'in   efsanevi kayıp hazinesini Fish ve arkadaşlarının bulamayacağını iddia etmesiyle Fish ekibini toplar ve ünlü korsanın hazinesini bulmak için arayışlarını başlatır. Kitabı okudum. Muhteşem. Sadece macera değil, kısa kısa önemli bilgilere de  yer veriyor. Elbette mukayese edilemez ama en National Geografik'in çocuklar için hazırlanan dergilerdeki kısa önemli notlarına benzettim. O hazine aranırken denizcilik terimleri, ünlü mücitler, Nikola Tesla, micro dalga fırını,Marco Polo... Hem eğitici, hem macera dolu. Kılıflı ciltli, 15 x 20 cm, 184 sayfa, 225 kelime,
 siyah-beyaz çizimler, yaş grubu 7-10,  satış fiyatı 15,99 $,
 2013 Baharında yayınlandı.

Dizinin ikinci kitabı: Fish Finelli: Operation Fireball! . Zaten ben geçen ay ilk kitabının ms'sini herkese yollamıştım. Şimdi de ikinci kitabın ms'sini yolluyorum. Dizinin ilk kitabı  Seagulls Don’t Eat Pickles daha şimdiden kitap eleştirmenlerinden oldukça iyi övgüler aldı. Chronicle Books'un New York Times bestseller listelerini zorlayan dizisi Ivy and Bean! 'e benzetiliyor.  


1. kitapa gelen övgüler;

A funny gem of a middle-grade mystery... a great boys’ counterpart to such stellar girls’ series as Ivy + Bean." - Kirkus Reviews
“Heavy on the yuks... Farber laces Fish’s dialogue with scientific and historic tidbits.” - Publishers Weekly
“Packed with humor and action... helps meet the demand for transitional chapter books specifically written for boys.” - Booklist Online
Bu güzel diziyi kaçırmamanızı öneririm. İlginizi beklerim.