9 Nisan 2013 Salı

The Longest Road by Philip Caputo


Pulitzer Ödülü ödüllü yazar Philip Caputo tarafından kurgu olmayan yeni bir çalışmayı sizlerle paylaşmak büyük bir zevk ile. Bildiğiniz gibi, Phil Amerika'nın en ünlü ve en sevilen yazarlarından biridir.  Vietnam Savaşı hakkında en çok okunan ve beğenilen anı kitaplarından biri olan  A RUMOR OF WAR  kitabınını yazarıdır. Yazarın uluslararası bir çok ülkede bir bestseller olduğunu söylemeye lüzüm yok sanırım.

THE LONGEST ROAD, henry Holt yayınevinden çıkan bir anı kitabı.Bu anı kitabında Phil, eşi Leslie ve iki İngiliz bav köpeğiyle çıktıkları destansı bir yolculuğu anlatırr. Yaklaşık 12.000 millik yolculukları - Amerika Birleşik Devletlerinin en güney noktasından yani Key West, Florida'dan başlayıp, en kuzey noktası, Deadhorse, Alaska  da bitiyor. Bu yolculuğun ilham kaynağı neydi acaba?  Her zaman hevesli bir gezgin olan Phil için bu gezi bir hedef olmuştu ve yaklaşan 70. yaş günü nedeniyle ya şimdi ya da asla bu yolculuğu yapamaycaktı. Bir gazeteci olarak, Phil Amerikalılarla bir diyalog kurmak istedi. Her birine  şu ortak  soruyu sordu:Bugün Amerika'yı asakta tutan nedir? Aynı bayrağı kabul eden bir Inuit Eskimo ve bir Kübalı Amerikalı'nın ortak noktası nedir? Ne, aslında, bu devletlerin birleşik tutan nedir? 

Şimdi, bu kitap sizlere çok "Amerikan" gelebilir ama elinizde bu çaptaki bir yazar olduğunda - merak edip, bu kitabı okuyanların sayısının hiç de az olmayacağını düşünüyorum. İlgilenen yayıncılarımıza duyurulur.