8 Mart 2013 Cuma

Adele Griffin: LOUD AWAKE AND LOST


Adele Griffin'in Loud Awake and Lost adlı eserinin Genç Yetişkinler için YALSA'nın en iyi romanlarından biri seçildiğini duyurmaktan gurur duyuyorum. Buradan  listesinin tamamını görebilirsiniz:http://www.ala.org/yalsa/2014-best-fiction-young-adults. Eser, şimdiye kadar Almanya'da Magellan yayınevine satıldı.


Orta sınıf ve genç yetişkinlere yönelik romanlar yazan Adele Griffin'in,  Folio Literary Management'a katıldığı haberini sizlerle  paylaşmaktan heyecanlıyım. İki kez Ulusal Kitap Ödülü finalisti, Adele,Folio'ya orta sınıf ve genç erişkinlere yönelik yazdığı eski kitaplarının da çeviri haklarını da verdi. Yani Adele Griffin'in simdiye dek yazdığı her kitap ve bundan sonra yazacağı her kitap Folio dolayısıyla ajansımız tarafından temsil ediliyor. Şu an için, Folio,  LOUD AWAKE AND LOST ((Genç Okurlar için Random House / Knopf Kitaplar, Kasım 2013)'in  yanı sıra  önceki genç yetişkinlere yönelik iki romanının uluslarası satışına önem veriyor. Bunlardan ALL YOU NEVER WANTED (Knopf Genç Okurlar, Ekim 2012 de basıldı) ve  TIGHTER (Mayıs 2011'de basıldı). Bu başlıkların hiçbiri henüz yurtdışına satılmadı.

LOUD AWAKE AND LOST onyedi yaşındaki Ember Leferrier,  bir araba kazası sonucu son sekiz aydır yattığı Addington Hastanesinden taburcu olur. Onu hastaneye yatıran o meşum kazayı hiç bir şekilde hatırlamamaktadır. Yalnızca arabayı kullandığını hatırlamaktadır. Araba artık hiç kullanılmayacak haldedir. O kazadan ciddi sırt yaralanmaları ve beyin travması geçirerek kurtulur. Ve kazadan beri ona bir takım ameliyatlar yapılır ve rehabilitasyon uygulanır. Yaşıyor-ve önemli olması gereken  sadece yaşaması değil midir? Yani her şey bir hayatta kalmakla çözüme mi kavuşacaktır?  Ember, kazanın olduğu  ne o geceyi ne de onu bu kazayı yapmaya sürükleyen hayatının son  altı haftasını hatırlamamaktadır. Arkadaşları ve ailesi onun bu son birkaç hafta içinde çok farklı bir kişi gibi göründüğünü söylüyorlar: Eski arkadaşlarından kaçarak kulüplerde yalnız başına dansa gittiğini ve  hatta farklı kıyafetler giydiğini söylerler.. Bunların hiçbiri Ember'e tanıdık gelmez.Acaba o kaza gecesi yanında kim vardı? Nereye gidiyor olabilirdi? Ve neden onun arkadaşları veya ailesi ona  kaza öncesinde neler olduğu hakkında konuşmuyorlardı? 

Ember bütün bu gizli kalan soruların cevabını birer birer ortaya çıkaracak, eskiden nasıl bir kız olduğunu keşfedecek ve bundan sonra olmak istediği o kızı keşfedip, istediği gibi davranacak.

Güçlü ve sürükleyici yazımı ile LOUD AWAKE AND LOST kaybolma ve iyileşmenin sarsılmaz bir portresidir. İlgilenen yayıncılarımıza duyurulur.