16 Ocak 2013 Çarşamba

MOCKINGBIRD: A PORTRAIT OF HARPER LEE

To Kill a Mockingbird- Tam otuz milyon kopya satılarak yirminci yüzyılın en çok okunan Amerikan romanı -ve halen kitabın yıllık satışı bir milyon adet. Kitabın yıllık popülerliğine rağmen, onun yaratıcısı, Harper Lee, gizemli, münzevi bir figür haline gelmiştir. Şimdi, yıllarca yapılan araştırmalardan  sonra, Charles J. Shields  bize edebiyatın en unutulmaz iki karakteri Atticus Finch ve kızı, Scout'u veren, sevgi dolu, cesur ve bazen çok inatçı olabilen Haper Lee'nin hayatını  anlatıyor.

Kitabın merkezinde Harper Lee'nin bu ünlü romanını yazmak için yaptığı mücadelenin öyküsü anlatılsa da, kitap yazarın renkli yaşam öyküsünden pek çok başlığı kapsamakta-Monroeville, Alabamadaki erkek çocukları gibi giyinen küçük kızın yaşantısı, babasını şöhrete kavuşturan ve ona Bülbülü Öldürmek adlı kitabını yazmasında ilham veren  ünlü cinayet davasını,  çocukluk arkadaşı ve yakın dostu Truman Capote ile birlikte In Cold Blood adlı eserin kitaba dökülmesi için, davayla ilgili bilgi toplamak için  Kansas'a yolculuğunu anlatıyor.


Amerikan edebiyatının klasiklerinden biri olan Bülbülü Öldürmek Harper Lee'nin tek romanıdır. 1960 yılında Pulitzer alan eser daha sonra 1961 'de filme çevrildi. Ve Gregory Peck'e Oscar ödülünü kazandırdı.