16 Temmuz 2012 Pazartesi

KILL ANYTHING THAT MOVES


Eser, Amerika’da Metropolitan Books tarafından Ocak 2013’de yayınlanacak.
Bizlere hep My Lai katliamı gibi olayların ", bir kaç çürük elma" tarafından işlenmiş  "münferit olaylar" olduğu anlatıldı ve bu olayları işleyen haydut askerlerin, emirler doğrultusunda hareket etmedikleri söylendi. Ancak, ödüllü bir gazeteci ve tarihçi Nick Turse çığır açan bu incelemesinde, aslında Vietnam’da  sivillere karşı uygulanan vahşetin istisnai olmadığını, "hareket  eden her canlıyı öldür” emirlerinin, öngörülebilir bir sonucu olduğunu gösteriyor.
Pentagon'un gizli dosyaları, Amerikan Vietnam gazileri ve mağdurları ile kapsamlı görüşmeler sonucunda  edindiği bilgilere dayanarak, ilk kez Turse iki milyon ölü ve beş milyon yaralıyla sonuçlanan bu savaşın politikaları ve eylemleri ortaya koymaktadır. Şok edici ayrıntılarıyla hemen her Amerikan biriminde suç işlenen,  askeri bir mekanizmanın işleyişini ortaya koyuyor.

Turse bu kitabın temelini oluşturan çoktan unutulmuş dosya keşfettikten sonra belgelerin fotokopilerinin saklandığı Arşive koştu. Onun dikkatini çeken bu hassas malzemelerin her an ortadan kalkabileceğini bilerek, o gece doğruca Arşivlerin saklandığı yere gitti ve Arşivlerin saklandığı yerin otoparkında uyudu. Dosyalar dolaşımdan çekilmeden önce,  bu dosyaların tam bir kopyasını alması mümkün oldu. Vietnam'da Amerikan eylemlerini  anlatan Turse,  araştırmacı gazeteciliğiyle Ridenhour ödülü aldı ve Noam Chomsky, Andrew Bacevich, My Lai katliamını dünyaya duyuran Seymour Hers ve  herkes tarafından takdir edildi.