24 Mart 2012 Cumartesi

Jack Vance: The Moon Moth

Jack Vance Amerikalı bilim kurgu yazarı. Eserlerinde bilim kurgu ve fantastik kurgu türlerini harmanladı. Moon To Moth yazarın 1961 yılında yayınlanan ilk bilim kurgu dalında yazdığı kısa öyküsüdür. First Second Press bu eseri Humayoun Ibrahim'in çizimleriyle grafik roman haline getirdi. Carolo Rotellla'nın önsözüyle toplam 114 sayfalık grafik roman.
Dünyadan, Sirene gezegenine gönderilen Edwer Thissel, gezegendeki yerleşik kültüre uyum sağlamakta sorun yaşamaktadır. Sirenelilerin, çevresindekilere sosyal statulerini ifade edebilmek için zarif şekilde hazırlanmış maskelerini yüzlerine takmak zorundalar. Aralarındaki iletişimi işaretlerle, ve yine sosyal statülerini belirleyecek dikkatle seçilmiş enstrümanları çalarak kuruyorlar.(Yanlış seçilmiş müzik aleti kesinlikle ölüm demektir). Thissel ise beceriksiz bir müzisyen ve gezegendekilerin henüz güvenini kazanmamış bir yabancıdır. Bu yüzden ona Ay Güvesi maskesi taktırılır.
Thissel Sirene'ye vardıktan çok kısa bir süre sonra, kendini herkesin maske takmak zorunda olması gerçeği nedeniyle olayı daha da gizemleştiren, faili meçhul bir cinayetin içine karışmış bir şekilde bulur. Kimlerin hakkından geleceğinizden asla emin olmadığınız....
Cinayet gizem ve bilim kurgunun muhteşem harmanlamasından oluşam The moon Moth, yayınlandığı 1961'den bu yana bilim kurgu dehası Jack Vance'nin en önemli projelerinden biri olarak sayılmaktadır.
ve şimdi bu girift şeklinde hazırlanmış kısa hikaye, muhteşem bir çizgi roman olarak yeniden hayat buldu.
İlgilenen yayıncılarımızın bana haber vermelerini rica ederim.