15 Mart 2012 Perşembe

henry Holt genç yetişkin listelerinden 2013 de çıkacak iki önemli gençlik romanı


Henry Holt tarafından Bologna Kitap Fuarında tanıtılacak, yayınevinin 2013 listesinden iki önemli genç yetişkin projemizden soz etmek istiyorum. Bu projelerle ilgilenen yayıncılarımızın bana müracaat etmelerini rica ederim.

Jill Wolfson : FURIOUS
Nisan 2013; 5 x 8 ½, 352 sayfa; Yaş Grubu 14 & üstü; Editör: Kate Farrell


Biz önceleri, sadece üç öfkeli lise kızdık. Nelere mi kızıyorduk?

 İçimizden çevreye duyarlı Stephanie, büyük şirketler ve kayıtsız vatandaşlara kızgındı. Her şeye çok çabuk öfkelene Alix, diğer çocukların onun zihinsel olarak az gelişmiş küçük kardeşine davranış şekillerine kızıyordu. Ve bana gelince, ben yani Meg, sahip olamadığım şeylere kızıyordum: bir aile, uygun bir ev, ya da bir erkek arkadaşım yoktu.

Biz, Kaliforniya’nın okyanusa bakan  kasabasında yaşayan  her şeye boş yere öfkelenen, sadece üç kızgın kızdık. Bu öfkemiz günün birinde  sınıfımıza yeni başlayan Ambrosia adındaki gizemli, güzel sınıf arkadaşımızla değişti: O bize ihtiyacımız olan bir şeyler öğretmişti.


Güçlü. Ölesiye. Öfkeli. Evet, bizde bu üç özelliğin üçü de vardı. Yunan mitolojisindeki üç tehlikeli tanrıça gibi, hak eden herkesten intikam almaya hazırdık. Ya hak etmeyenlere ne yapacaktık? Biz aslında keşke kimseden intikam alma yoluna gitmeseydik. Ama öyle yapmamıştık. Öfke şehre inmişti.

Jill Wolfson gençler için yazdığı diğer  ödüllü romanları:
 WHAT I CALL LIFE, AND OTHER BIG, FAT LIES; AND COLD HANDS.


Sizlerle Jill’in bir önceki genç yetişkin romanı (Cold Hands, Warm Heat) için bir dakikanızı almak istiyorum. Ne yazık ki henüz kitabın kapak tasarımı hazır değil. Sizlerle bu müthiş romanın ciltsiz edisyonundan yeni  kapağını paylaşmaktan memnunum. İngiliz yayıncısı Walker’ın kitapla ilgili tanıtımını şu linke tıklayarak görebilirsiniz:http://www.youtube.com/watch?v=10jzXgN0Vos&feature=player_embedded

COLD HANDS WARM HEART
Dani , dünyaya kalbi vücüdünun ters tarafında doğdu. On beş yıllık hayatının büyük çoğunluğu doktor randevuları, X-ışınları ve kan testleriyle geçti, ve o düşünemeyeceği kadar yeşil hastane jölelerinden yedi. On dört yaşındaki Amanda rekabetçi bir jimnastikçi, vücudunun zarif kaslardan oluşmuş, yani mükemmel bir sağlığa sahip. Iki kız birbirlerini hiç tanımıyor aynı okula gitmiyor,  hiç ortak arkadaşları yok. Ama onların yaşamları bir şekilde kesişiyor.
.
Yayın Hakları İngilterede / Walker Books Limited • Hollandada / Unieboek BV Uitgeverij’a satıldı.

Sizlerden gelecek tepkileri bekliyorum.