21 Kasım 2011 Pazartesi

Hali Felt- SOUNDINGS


Hali Felt’in SOUNDINGS adli eserini sizlere taktim etmekten memnunum. Eser, Henry Holt yayınevi tarafından 2012 Temmuz’unda yayınlayacak. 1950'ler-60’larda  dünyadaki okyanus tabanlarının haritasını çıkaran ilk kişi, Marie Tharp adli bilim kadınının hikayesi.  Onun haritaları ve keşifleri Kıtaların birbirinden uzaklaşma teorisinin kanıtlanmasına yardımcı oldu.

Bilimsel topluluklarda rutin olarak kadınlara görev verilmediği bir dönemde, Marie’nin çalışmaları dünyanın jeolojik evrimi ile ilgili  anlayışımızı değiştirdi. Birlikte çalıştığı Bruce Heezen, (tüm okyanus genelinde okyanus derinliğini ölçmek için kullanılan sonar sesi kayıtlarını) toplamak için seferlerine devam ederken, Marie bu verileri güzel ve tartışmalı haritalara dönüştürdü. Kadınların gemide inceleme yapılmasına izin verilmediği bir dönemde Marie araştırmalarını  evinden yaptı. Okyanus tabanlarının profillerini çıkarıp, koordinatlarına göre haritaya yerleştirirken çok çarpıcı bir şey fark etti. 1953 yılında okyanustan gelen sesleri Atlantik Okyanusunun tam ortasından, kuzey- güney yönünde, çift taraflı uzanan, volkanik bir zinciri keşfetti. Buradan, bilim adamlarının şimdilerde deniz tabanı yayılması dediği, daha çok kıtasal uzaklaşmanın olduğunu keşfetti. Ortağı Heezen, bu görüşü "kadınsı düşünce " olarak görüp, ilgilenmedi. Üstelik bu fikrin gerçekliğinin kanıtlaması için yapacağı incelemeler bir yıldan uzun sürecekti. Bu, daha büyük bilimsel keşifler yapmak için gemide olanlar için çok uzun bir süre demekti. Tharp’ın, haritaları ve kitapları  bu güne kadar yaşamış olsa da büyük ölçüde unutulmuş bir bilim kadınıdır. Onun haritaları “ Modern haritacılığın en büyük başarısı," olarak adlandırılmaktadır.

Hali FELT, SOUNDINGS’te  bilimsel keşifin romantizmini yakalayıp, dünyaya bakışımızı değiştiren bu öncü bilim adamının yaşantısını anlatıyor. Bu eser kişilik, bilim ve her koşulda görev yapan Marie Tharp hakkında macera türünde bir anlatı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com