29 Ekim 2011 Cumartesi

Tom Ramstack: TA Shock to the Conscience


Ödüllü gazeteci ve avukat Mr. Tom Ramstack’ın 1973’de İspanya’da başından geçen bir olay. O zaman, o Madrid ve Valladolid’de talihsiz bir  yurtdışında programına katılan 17 yaşındaki Amerikalı bir öğrenci idi. Altı ay sonra ülkesine döndüğünde İspanya  Kralı Juan Carlos, Başkan Nixon ve Sovyet Askerlerinin içinde bulunduğu  uluslararası bir olayın merkezi olmuştu.
 
Daha yakın zamanlarda, kendi yaşam deneyimlerine dayalı, A Shock To The Conscience adlı genç yetişkinlere yönelik kaleme aldığı yüksek aksiyonlu 17 yaşındaki bir Amerikalı’nın İspanya’ya değişim programıyla gitmesinin ardından  İspanya kraliyet prensi, Başkan Nixon ve Soğuk Savaşın doruğunda Sovyet askeri ile ilgili uluslararası bir olayı gerilim romanı şeklinde yazdı. Yaklaşık 108.000 kelimeden oluşan eserde ayaklanmalar ve çatışmaların devam ederken, aynı zamanda birbirlerine aşık iki gencin hikayesi konu ediliyor.

Savaşların aksine, Soğuk Savaşı yaşayan insanların akıbetleri  asla bilinmiyor. Siyasi manevraların, hileli ilişkilerin ve perde arkası suikastların bol olduğu bir dönemde kaybolmuşlardı.  Soğuk Savaş resmen bitmişti. Ama ondan  kurtulan bazı kişilerin , onların sessiz bir çaresizlikleri hiç bitmeyecek.A Shock to the Conscience  soğuk savaştaki kayıp ruhlardan birinin hikayesini anlatıyor. Bu zorlayıcı hikayede, gerçek ve kurgu karıştırılarak anlatılmıştır. Ama asıl soru, kurgunun ne zaman sona erdiği  ve gerçeğin nerede başladığıdır?
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İlgilendiğiniz takdirde bana yazınız.
aslikarasuil@gmail.com